REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Sprawdzili, kto w Polsce zarobił najwięcej na pisaniu. Nie, nie jest to Olga Tokarczuk

Redakcja Wprost podsumowała 2020 rok w świecie literatury, a konkretniej książek i ich sprzedaży. Otrzymaliśmy też szacunkowe informacje, kto zarobił najwięcej.

29.01.2021
17:09
najlepiej zarabiajacy pisarze
REKLAMA
REKLAMA

W najnowszym internetowym numerze tygodnika Wprost pojawiła się analiza poświęcona rynkowi książkowemu w 2020 roku. Roku o tyle specyficznym, że pandemia koronawirusa, zamknięcie nas w domach, wywróciły do góry nogami wiele branż rozrywkowych. Te, które były gotowe na cyfrową rewolucję, miały szansę poradzić sobie nieźle - raport Wprostu podkreśla, że sprzedaż mogła wzrosnąć nawet o 20 proc. Jednocześnie na polskim rynku od stycznia do listopada 2020 roku zamknęło się ponad 240 księgarń.

Kto jest silniejszy: Nobel czy Netflix?

2020 rok mógł z pewnością należeć do Olgi Tokarczuk. Choć nagrodę za 2018 otrzymała pod koniec 2019 roku, to zdecydowanie echa tego wyróżnienia, a także wydanej w 2020 książki zawierającej jej mowę noblowską słyszeliśmy jeszcze przez kilkanaście miesięcy. Moglibyśmy się spodziewać, że to ona właśnie ma szansę zarobić najwięcej, czy też, że to jej książki będą się najlepiej sprzedawały.

Noblistka zajęła jednak 3. miejsce na tej liście. Z tekstu Wprost wynika, że pisarka sprzedała prawie 800 tys. egzemplarzy książek, co mogło przynieść jej zarobek przekraczający 3 mln złotych. Wyżej od niej uplasował się jednak Andrzej Sapkowski, który miał sprzedać niemal 950 tys. egzemplarzy, co miało przynieść mu zarobek na poziomie ponad 4 mln złotych. Pierwsze miejsce zajął Remigiusz Mróz, którego powieści sprzedały się w niemal 1,5 mln egzemplarzy, co mogło zapewnić mu przychód wysokości oszałamiających 5 mln złotych.

Wysokie miejsce na liście zajęła Blanka Lipińska.

Autorka uplasowała się na 5. miejscu. Jej erotyczne powieści sprzedały się w ponad 700 tys. egzemplarzy, co pozwoliło zarobić jej niemal 2,5 mln złotych. Wysoka pozycja Blanki Lipińskiej wynika z tego, że jej trzy powieści „Ten dzień”, „365 dni” i „Kolejne 365 dni” zajęły podium wśród najchętniej kupowanych książek w 2020.

REKLAMA

Widać jasno, że popularność danych tytułów idzie w parze z popularnością samych marek w innych mediach. Wyjątkowo dobry rok Blanki Lipińskiej jest związany z sukcesem, który przyszedł od strony Netfliksa. Film na podstawie jej powieści okazał się hitem i to nie tylko w Polsce. Cały raport przeczytacie tutaj.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA