REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Najwięksi artyści wszech czasów, którzy odeszli, ale ich muzyka nigdy nie umarła

Ostatnie miesiące pełne były przykrych wiadomości o gwiazdach muzyki i kina, które odeszły z tego świata. Jedną z najgłośniejszych śmierci, była ta Davida Bowiego. Artysta zmarł w wieku 69 lat, zaledwie parę dni po premierze swojej najnowszej płyty, "Blackstar", pozostawiając po sobie olbrzymią spuściznę. Bowie to jeden z tych muzyków, który nigdy nie umrze w pamięci swoich fanów. A takich gwiazd jest więcej. Przed wami najlepsi artyści wszech czasów, którzy odeszli, ale ich muzyka nigdy nie umarła. Wszystkich ich możecie już dziś posłuchać w platformie TIDAL!

08.02.2016
17:09
Najwięksi artyści wszech czasów, którzy odeszli, ale ich muzyka nigdy nie umarła
REKLAMA
REKLAMA

Każdy klient sieci Play może cieszyć się swoją ulubioną muzyką, która dostępna będzie na jego smartfonie, także w wersji offline, bez potrzeby korzystania z internetu. Premium w TIDAL dla użytkowników Playa jest zupełnie za darmo aż przez całe dwa lata.

Więcej o tej usłudze i możliwościach platformy TIDAL dowiecie się z tej strony.

tidal-play class="wp-image-59199"
wcielenia david bowie class="wp-image-41553"

O wilku mowa. David Bowie w swojej długoletniej karierze wydał 25 albumów studyjnych. Ostatni swoją premierę miał 8 stycznia 2016 roku, w dzień 69 urodzin muzyka. "Blackstar" okazał się kolejną znakomitą płytą mistrza, który wciąż tak samo potrafił zelektryzować swoją publikę. Mimo odejścia Bowiego jego osoba i twórczość, które swobodnie można określić mianem legendy, nadal żyją w sercach fanów. Takich hitów jak Changes, Life On Mars?, Golden Years, Fame czy The Man Who Sold the World (wykonywany później przez Nirvanę i chyba w takiej wersji zyskał największą popularność) nie sposób zapomnieć. David Bowie to prawdziwy twórca-kameleon. Człowiek o różnych twarzach, potrafiący wcielić się w wiele ról. Jego kreacje są niezapomniane i wielokrotnie stawały się inspiracją dla innych artystów, na przykład Ryana Murphy'ego. W jego serialu, "American Horror Story: Freak Show", Jessica Lange wykonała utwór Life On Mars?, będąc ucharakteryzowana jak David Bowie w swoim teledysku.

queen-freddie-mercury class="wp-image-59499"

Freddie Mercury był brytyjskim muzykiem i liderem zespołu Queen. Urodził się w 1946 roku w Zanzibarze, ówczesnej kolonii brytyjskiej, a zmarł w wieku 45 lat, w 1991 roku w Londynie. Artysta odszedł na wskutek powikłań związanych z AIDS. To jedna z największych postaci w historii muzyki, nie tylko rockowej. Kontrowersyjny artysta o niesamowitym głosie, którego muzyka po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością. Ostatnio kawałek grupy Queen, Bohemian Rhapsody, został wykorzystany w najnowszym wideo, zapowiadającym film "Suicide Squad". Utwory Queen zyskały miano kultowych. Nie ma chyba nikogo kto nie zna takich hitów, jak wspomniany Bohemian Rhapsody, We Are The Champions, Don't Stop Me Now czy The Show Must Go On, których fragmenty na stałe zapisały się w przekazie masowym, zyskując status szlagwortów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Queen jest też ten nagrany wspólnie z Davidem Bowie'em. Under Pressure to druga najpopularniejsza piosenka zespołu Queen w platformie TIDAL. Artysta nagrywał też kawałki solo. Jednym z najsławniejszych jest na pewno Living On My Own.

jim-morrison class="wp-image-59503"

Jim Morrison to człowiek orkiestra - muzyk, wokalista, lider zespołu The Doors, poeta zaliczany do tzw. poetów wyklętych. Zajmował się także tworzeniem prozy, reżyserią, pisał scenariusze, grał w filmach. Jeden z członków Klubu 27, do którego przypisuje się wszystkie gwiazdy, które zmarły w wieku 27 lat z różnych powodów, ale zwykle w wyniku uzależnienia od narkotyków czy alkoholu (do tego klubu należą też między innymi Kurt Cobain, Janis Joplin czy Amy Winehouse). Morrison w 1965 wraz z Rayem Manzarkiem założyli zespół The Doors. Grupa została rozwiązana w 1972 roku, rok po śmierci Morrisona. Ta do tej pory owiana jest tajemnicą (przypuszcza się, że najprawdopodobniej muzyk zmarł w wyniku przedawkowania heroiny lub że pomylił heroinę z kokainą). Muzyka zespołu nie umarła jednak wraz z odejściem gwiazdy. Utwory takie jak Riders On The Storm, Light My Fire czy Break On Through po dziś dzień cieszą się ogromną popularnością.

kurt cobain montage of heck class="wp-image-49877"

Legenda grunge'u. Kurt Cobain wraz z Kristem Novoselicem w 1987 roku założyli zespół Nirvana, który ostatecznie rozpadł się w 1994 roku. To właśnie wtedy, 5 kwietnia, zmarł jego lider, Cobain, który najprawdopodobniej popełnił samobójstwo (przez wiele lat pojawiały się teorie, mające świadczyć o tym, że muzyk samobójstwa nie popełnił, a jego śmierć była wynikiem zabójstwa, w które miała być zamieszana żona artysty, Courtney Love). Kurt Cobain, podobnie jak Jim Morrison jest członkiem Klubu 27. Pierwsza płyta Nirvany, "Bleach", ukazała się w 1989 roku. Potem premierę miały jeszcze dwa albumy, w 1991 "Nevermind", a w 1993 "In Utero". Jednymi z najpopularniejszych utworów zespołu są Smells Like Teen Spirit, Come As You Are, Where Did You Sleep Last Night?, Lithium, About A Girl, Heart-Shaped Box czy The Man Who Sold The World, napisany przez Davida Bowiego.

janis-joplin class="wp-image-59521"

Artystka łącząca w swojej twórczości różne gatunki, takie jak rock, soul i blues. Janis Joplin początkowo pasjonowała się malarstwem, jednak później jej głównym zajęciem stał się śpiew. Joplin była związana z kilkoma zespołami, między innymi z Big Brother & the Holding Company. Zmarła w 1970 roku, dołączając do Klubu 27. Odeszła na wskutek ostrego zatrucia heroinowo-morfinowego, którego przyczyną było wstrzyknięcie zbyt dużej dawki narkotyków. Mimo że jej kariera nie trwała długo, Janis Joplin jest jedną z najważniejszych artystek. Magazyn "Rolling Stone" umieścił Joplin na 46 miejscu w rankingu 100 Największych Artystów Wszech Czasów.

michael-jackson class="wp-image-59077"

Michael Jackson to bez wątpienia jedna z największych gwiazd muzyki, jakie stąpały po Ziemi. Nazywany Królem Popu dostarczył swoim fanom całe mnóstwo hitów, przy których bawią się i których słuchają kolejne pokolenia. Takie kawałki jak Thriller, Dirty Diana, Smooth Criminal, Billie Jean czy Beat It to tylko niektóre z utworów, które można uznać za kultowe. Michael Jackson to postać, która na stałe weszła do popkultury. Początkowo związany z zespołem The Jackson 5, od małego zachwycał publikę. Był jednym z najbardziej kontrowersyjnych muzyków, którego życie wzbudzało ciekawość, ale całkowita prawda o nim nigdy nie została poznana. Jackson zmarł w 2009 roku. Winnym spowodowania nieumyślnej śmierci artysty został uznany jego lekarz, Conrad Murray. Michael Jackson doczekał się dwóch albumów pośmiertnych. W 2010 roku ukazała się płyta "Michael", a w 2014 "Xscape".

jimi-hendrix class="wp-image-59528"

Jeden z najważniejszych gitarzystów w historii muzyki. Członek Klubu 27. Jimi Hendrix urodził się w 1942 roku, a zmarł w 1970. Przyczyna jego śmierci była obiektem wielu spekulacji. Oficjalnie zmarł w wyniku zachłyśnięcia się wymiocinami i zatrucia barbituranami. Przed śmiercią pił alkohol i wziął tabletki nasenne. Monika Dannemann, kobieta z którą był związany przed śmiercią i która była z nim w ostatnich chwilach jego życia wielokrotnie zmieniała wersję wydarzeń z dnia zgonu Hendrixa. Muzyka Hendrixa do dziś jest wzorem dla rockowych gitarzystów. Takie utwory jak Purple Haze, Hey Joe czy Voodoo Child to niezapomniane kawałki, których nie da pomylić się z niczym innym. Stanowią dowód na niezwykły talent Hendrixa, którego uznaje się za najbardziej wpływowego gitarzystę wszech czasów.

the beatles class="wp-image-57717"

Obok Paula McCartneya bodaj najważniejszy członek zespołu The Beatles, który tworzył także solo oraz ze swoją żoną, Yoko Ono. John Lennon urodził się w 1940 roku w Liverpoolu i zmarł w 1980 roku w Nowym Jorku. Artysta został zastrzelony przez Marka Davida Chapmana. John Lennon został uznany przez BBC jednym z Najważniejszych Brytyjczyków Wszech Czasów. Muzyk znalazł się w pierwszej dziesiątce zestawienia. Jednym z najpopularniejszych utworów jego autorstwa jest Imagine, będący także najczęściej słuchanym kawałkiem Lennona w platformie TIDAL. Mówiąc o Lennonie trudno też nie wspomnieć o takich piosenkach jak Borrowed Time czy Jealous Guy.

james-brown class="wp-image-59541"

James Brown uznawany jest za prekursora takich gatunków jak funk, R&B i soul. Muzyk urodził się w 1933 roku, a zmarł w 2006 roku. W ciągu swojej długoletniej kariery nagrał kilkadziesiąt albumów. Trudno nie znać takich jego utworów jak I Got You (I Feel Good), Get Up (I FeelLike Being A) Sex Machine czy Living In America. Muzyka Browna to pełne energii brzmienia, które poruszają i które porywają do tańca. W 2014 roku premierę miał film poświęcony temu artyście. W główną rolę, Jamesa Browna, wcielił się Chadwick Boseman.

elvis presley spotify class="wp-image-44406"

Podobno wcale nie umarł, tylko cały czas żyje. Nawet jeśli to nieprawda, Elvis obecny jest w sercach fanów. Presley to nie tylko piosenkarz, ale także aktor. W swoim życiu wystąpił w niejednym filmie, między innymi zagrał w "Viva Las Vegas" czy "Frankie i Johnny". Elvis jest jedną z najważniejszych ikon popkultury. W swojej wieloletniej karierze nagrał kilkadziesiąt albumów. Do najpopularniejszych utworów artysty zaliczają się Love Me Tender, Can't Help Falling In Love, It's Now Or Never", Viva Las Vegas czy Hound Dog. Elvis Presley urodził się w 1935 roku i zmarł w 1977 roku. Powodem jego śmierci było długoletnie nadużywanie leków.

bob-marley class="wp-image-59549"

Bob Marley był jamajskim wokalistą, jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki reggae. Urodził się w 1945 roku na Jamajce, a zmarł w 1981 roku w Stanach Zjednoczonych. Powodem jego śmierci był nowotwór złośliwy. Jego najpopularniejsze utwory powstały we współpracy z zespołem The Wailers. Bob Marley to jedna z najbardziej rozpowszechnionych postaci w popkulturze. W trakcie swojej muzycznej kariery nagrał ponad dziesięć albumów. Kawałki takie No Woman, No Cry, Redemption Song, Could You Be Loved, Buffalo Soldier, Jamming czy Get Up, Stand Up należą do jego najsłynniejszych utworów, które bez dwóch zdań można określić mianem kultowych.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA