REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

6 najlepszych serii komiksów Marvela w ramach Secret Wars

Już w zeszłym roku Marvel zapowiadał wywrócenie uniwersum komiksowego do góry nogami. Po zakończeniu serii Avengers Time Runs Out multiwersum rozwijane przez dekady zostało całkowicie zniszczone. Dało to początek dziesiątkom nowych serii komiksowych, których akcja osadzona jest na połatanej z wycinków różnych wymiarów planecie o nazwie Battleworld. Sześć z nich zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty.

04.09.2015
17:51
6 najlepszych serii komiksów Marvela w ramach Secret Wars
REKLAMA
REKLAMA

Secret Wars to rozpisany na wiele miesięcy event komiksowy wydawnictwa Marvel nawiązujący nazwą do miniserii z lat 80-tych. Po dezintegracji ostatnich dwóch uniwersów Marvela (głównego nazywanego Earth–616 oraz świata Ultimate) nazywający siebie bogiem Doktor Doom stworzył nową planetę składającą się z wycinków planety Ziemi z różnych uniwersów.

Battleworld podzielony jest na różne domeny, a mini-światy żyją z reguły swoim własnym życiem. Są domem dla różnych wariantów dobrze znanych bohaterów z alternatywnych rzeczywistości. Wśród wydawanych obecnie zeszytów znajdą coś dla siebie wszyscy entuzjaści Marvela - zarówno fani mainstreamowego uniwersum z różnych epok, jak i wydawanych na przestrzeni dekad licznych historii z gatunku “What if?”.

X-Men ’92

marvel-secret-wars-x-men-92

Będąc małym chłopakiem przesiadywałem godzinami przed telewizorem oglądając kreskówkę X-Meni z 1992 roku, którą emitowała w Polsce stacja Fox Kids. Marvel postanowił odkurzyć tamtych bohaterów i opowiedzieć ich dalsze losy w ramach Secret Wars. Jak dotąd wydano osiem zeszytów z tej serii, która przygotowana została od początku z myślą o czytelnikach korzystających z tabletów w ramach Marvel Digital Infinite Comics.

Civil War

marvel-secret-wars-civil-war

“Wojna domowa” to jedna z najlepszych serii komiksowych wydanych kiedykolwiek przez Marvela, która niedługo doczeka się ekranizacji. Nic dziwnego, że Marvel postanowił ją odkurzyć też w komiksach. W ramach Secret Wars możemy trafić do domeny, w której od konflikt Kapitana Ameryki i Iron Mana nigdy się nie skończył. Obaj bohaterowie stanęli na czele dwóch sąsiadujących ze sobą państw - Iron i Blue - które powstały po rozpadzie Ameryki. Obserwujemy tutaj losy podstarzałych bohaterów zmęczonych wieloletnią wojną.

The Amazing Spiderman: Renew Your Vows

marvel-secret-wars-spiderman-renew-your-vows

Spiderman jest bez dwóch zdań jedną z najbardziej ikonicznych postaci Marvela. W serii pod tytułem “Renew Your Vows” trafiamy do Nowego Jorku, w którym Peter Parker porzucił czerwononiebieski strój i zajął się rodziną - żoną Mary Jane Watson oraz córką May Parker. Chociaż zarządcy domeny tej alternatywnej wersji Petera Parkera ścigają wszystkich superbohaterów, to uwielbiany bohater musi znów włożyć swój strój aby chronić swoją rodzinę. Ponieważ w głównym uniwersum związek Parkera z Mary Jane się rozpadł, to ta seria jest genialnym fan-service dla osób, które nie uznają kolejnych partnerek Człowieka-Pająka.

Old Man Logan

marvel-secret-wars-old-man-logan

Wolverine debiutował w komiksach jako jeden z przeciwników Hulka, ale przez dekady stał się jedną z ulubionych postaci w uniwersum Marvela i prawdziwą dojną krową dla wytwórni Fox. Niestety wydawnictwo Marvel zdecydowało się uśmiercić tę postać w ramach uniwersum Earth–616. W ramach Battleworld powraca za to jedna z alternatywnych wersji Wolverine’a, która została pokazana w ramach miniserii Old Man Logan. Ten bohater z alternatywnej, mrocznej przyszłości odpowiedzialny jest (po praniu mózgu) za śmierć niemal wszystkich X-Menów. W ramach Secret Wars zgorzkniały Staruszek Logan podróżuje po różnych domenach, obraża majestat boga Dooma, podpada wszystkim po kolei i próbuje zrozumieć, czym jest ten cały cholerny Battleworld.

Thors

marvel-secret-wars-thors

W świecie stworzonym przez Doktora Dooma rolę globalnej policji pełni oddział… Thorów. Zamiast jednego boga piorunów mamy tutaj dziesiątki bohaterów godnych korzystać z Młotów Mjolnirów władających mocą Gromu. Ich zadaniem jest pilnowanie porządku i wymierzanie sprawiedliwości. Postaci z Thor Corps. przewijają się w niemal wszystkich komiksach wydanych w ramach Secret Wars i doczekali się też własnej serii. Jeden z Thorów musi rozwikłać zagadkę kilku morderstw, które są znacznie ściślej ze sobą powiązane niż można było z początku przypuszczać.

1872

marvel-secret-wars-1872
REKLAMA

Na koniec zostawiłem perełkę, czyli bohaterów Marvela… na Dzikim Zachodzie. To nie jest nowy pomysł, ale z okazji Secret Wars doczekał się odkurzenia. Seria jest genialna - mamy tutaj Kapitana Amerykę w roli szeryfa, Wilsona Fiska jako bezwzględnego kapitalistę i gangstera oraz Tony’ego Starka w roli charyzmatycznego tawernianego pijaka.

Wszystkie komiksy wydane w ramach Secret Wars można kupić w serwisie Comixology. Zakupione zeszyty można czytać w przeglądarce lub dedykowanych aplikacjach do Androida i iOS.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA