REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Seriale

Najlepsze kreacje aktorów, którzy zagrali kobiety

Mężczyźni grający kobiety? Przed prawdziwymi aktorami nie ma niemożliwych wyzwań.

18.01.2016
20:08
Najlepsze kreacje aktorów, którzy zagrali kobiety
REKLAMA
REKLAMA

Już w piątek, 22 stycznia, w polskich kinach odbędzie się premiera filmu "Dziewczyna z portretu". W główną rolę w produkcji Toma Hoopera wcielił się Eddie Redmayne, który zagrał Einara Wegenera. Wegener był jednym z pierwszych mężczyzn, który poddał się udokumentowanej operacji zmiany płci i przeobraził się w Lili Elbe. To nie pierwszy raz, kiedy mężczyzna wciela się w rolę kobiety i robi to tak przekonująco. Bo choć nie widziałam jeszcze samego filmu, jego zapowiedzi dobitnie udowadniają, że Redmayne został jakby stworzony do tej kreacji. Ale nie tylko on ma talent do przeobrażania się. Przed wami 10 innych artystów, którzy choć są mężczyznami, świetnie poradzili sobie grając kobiety.

David Duchovny jako Denise Bryson - Miasteczko Twin Peaks

Denise Bryson David Duchovny class="wp-image-58609"

Kiedy po raz pierwszy ujrzałam na srebrnym ekranie Davida Duchovnego w roli Denise Byrson w serialu "Miasteczko Twin Peaks" nie mogłam wyjść z podziwu. Początkowo nie byłam w stanie uwierzyć, że to ten sam aktor, który zagrał Foksa Muldera w kultowym "Z Archiwum X". Duchovny przeobraził się w kobietę z niesamowitą gracją. Jako Denise jest kokieteryjny, zabawny, pociągający. Chciałoby się powiedzieć - jest esencją kobiecości, a na pewno posiada wszystkie damskie atuty, które przykuwają oko mężczyzn. Wszystkich fanów Denise zapewne ucieszył fakt, że David Duchovny w roli Denise powróci w trzecim sezonie "Miasteczka Twin Peaks". Ten będzie mieć premierę w pierwszych miesiącach 2017 roku.

Wojciech Pokora jako Marysia - Poszukiwany, poszukiwana

marysia wojciech pokora class="wp-image-58613"

O tej roli Wojciecha Pokory, jednego z najlepszych polskich aktorów, nie sposób zapomnieć. Słynna Marysia przeszła do historii, a cytaty z filmu Stanisława Barei zasługują na miano kultowych. Charakteryzacja Stanisława Marii Rochowicza, czyli głównego bohatera produkcji "Poszukiwany, poszukiwana" nie należy do najbardziej udanych, ale to właśnie stanowi smaczek tego filmu. Trudno uwierzyć, aby ktokolwiek nie zauważył wystającego jabłka Adama albo dał wiarę, że mężczyzna w peruce i w makijażu (a czasem bez) wygląda jak kobieta. Magia filmu potrafi jednak zdziałać cuda. A Marysia jest najlepsza. I silna. I głupia.

Robin Williams jako pani Doubtfire - Pani Doubtfire

To chyba jedna z najgłośniejszych zamian płci w filmie. Komediodramatu "Pani Doubtfire" nikomu przedstawiać nie trzeba. Oto Robin Williams wciela się w postać Daniela Hillarda, który próbuje wszelkimi sposobami odzyskać rodzinę i mieć szansę, by widywać się częściej z własnymi dziećmi. Hillard postanawia zatrudnić się u swojej żony jako... gosposia domowa w żeńskim przebraniu. Z dnia na dzień staje się uroczą, krągłą staruszką, a że jest aktorem przychodzi mu to bez trudu. Pani Doubtfire łatwo zyskuje sympatię domowników. Świetna rola Robina Williamsa, dzięki której ten film bawi kolejne pokolenia już od ponad 20 lat.

Dustin Hoffman jako Dorothy Michaels - Tootsie

dustin-hoffman-tootsie class="wp-image-58624"

Jeden z moich ulubionych filmów z Dustinem Hoffmanem, taki, do którego uwielbiam wracać. Hoffman w żeńskim przebraniu jest absolutnie rewelacyjny! Jego kreacja Michaela Dorseya, który... wciela się w Dorothy Michaels zapiera dech w piersiach. To produkcja, która pokazuje szerokie spektrum umiejętności aktora. Dorothy budzi podziw filmowej społeczności, czyli fanów serialu, w którym dostaje rolę już jako kobieta, i słusznie. Jest zdecydowana, pewna siebie, ale zdystansowana, urocza oraz empatyczna i stanowi całkowite przeciwieństwo bezczelnego i nietraktującego nikogo poważnie Michaela. Wspaniały film i świetna postać!

Wiesław Michnikowski jako Jej Ekscelencja - Seksmisja

Wiesław Michnikowski z przyprawionymi cyckami to bohater, który skradł koniec "Seksmisji". Mimo że najważniejszymi postaciami w filmie są Maks i Albercik grani przez Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza, Michnikowski w roli Jej Ekscelencji nie pozostaje niezauważony. Jego obecność nadaje całemu filmowi satyryczny charakter. Peruka, lekki makijaż, sztuczne piersi i tłum nienawistnych kobiet wystarczyły, aby z faceta zrobić babę.

Jared Leto jako Rayon - Witaj w klubie

Jared Leto as Rayon in Jean-Marc Vallée’s fact-based drama, DALLAS BUYERS CLUB, a Focus Features release. Photo Credit:  Anne Marie Fox / Focus Features class="wp-image-58626"
Anne Marie Fox / Focus Features

Jared Leto w filmie "Witaj w klubie" wciela się w transseksualną Rayon. Aktor świetnie kreuje postać zagubionej kobiety w ciele mężczyzny, która jest chora na AIDS. Rayon jest zabawna, momentami pretensjonalna, pewna siebie. Jest jakaś, nie można obok niej przejść obojętnie. Tak, jak nie można pozostać obojętnym na rolę Jareda Leto. Nic dziwnego, że w 2014 roku to właśnie Leto otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Należało mu się bez dwóch zdań.

Tony Curtis i Jack Lemmon jako Josephine i Daphne - Pół żartem, pół serio

pol żartem pol serio class="wp-image-42480"

Genialny film oraz świetne role Rony'ego Curtisa i Jacka Lemmona, którzy zostają... członkiniami damskiej grupy muzycznej. Josephine i Daphne może nie są zbyt atrakcyjne, ale wspaniale nabierają wszystkich wokół, że są kobietami i godnymi zaufania przyjaciółkami. To jedna z moich ulubionych komedii i jeden z ulubionych filmów w ogóle. Curtis i Lemmon wspinają się na wyżyny swoich możliwości i wychodzi im to niesamowicie. Ich ról nie da sie zapomnieć. Zdecydowanie jedne z najlepszych kreacji aktorów, którzy zagrali w swej karierze kobiety.

Gael García Bernal jako Ángel - Złe wychowanie

gael-garcia-bernal class="wp-image-58633"

W "Złym wychowaniu" Gael García Bernal uwodzi nas zarówno jako mężczyzna, jak i w przebraniu kobiety. Wspaniała rola, jedna z jego najważniejszych. Tajemniczy, nieco oniryczny film Pedro Almodóvara przykuwa wzrok. Przykuwają wzrok też jego bohaterowie, a szczególnie właśnie postać czy raczej postaci, w które wciela się Bernal. Ta rola to popis jego możliwości. To film w filmie, który porusza problemy tożsamości płciowej.

Melvil Poupaud jako Laurence - Na zawsze Laurence

"Na zawsze Laurence" to jeden z filmów Xaviera Dolana. Jak każde z jego dzieł ten również jest poszukiwaniu samego siebie. Tym razem własnej tożsamości poszukuje Laurence, który w wieku trzydziestu lat postanawia zmienić płeć. Wraz ze swoją dziewczyną, musi stawić czoła zmianom jakie go czekają. W rolę Laurence'a wcielił się Melvil Poupaud, który wypadł naprawdę świetnie i przekonująco. "Na zawsze Laurence", tak jak inne filmy Dolana, to nie obraz dla każdego, ale warto go zobaczyć choćby dla roli Poupauda.

Cillian Murphy jako Emma Skillpa - Peacock

REKLAMA
cillian-murphy-emma class="wp-image-58644"

Cillian Murphy wspaniale wciela się w Emmę, sekretne damskie alter ego Johna, urzędnika bankowego. Choć facet w przebraniu kobiety to nic nowego, rola Murphy'ego zdecydowanie zasługuje na to, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Interesująca fabuła i kreacje aktorskie czynią z tego filmu interesujący obraz, pokazujący życie małej społeczności i człowieka, który musi zmierzyć się z sobą samym. Zdecydowanie warto, zwłaszcza dla roli Cilliana Murphy'ego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA