REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Hełmy, miecze, komuniści. Najwyżej ocenione seriale historyczne wszech czasów

Przychodzi taki moment w życiu każdego człowieka, gdy dzisiejszy świat tak przytłacza, że najlepszym wyborem wydaje się być ucieczka gdzieś daleko. A gdyby tak przemieścić się nie w przestrzeni a... w czasie?

24.03.2019
16:00
najlepsze seriale historyczne
REKLAMA
REKLAMA

Na potrzeby tej listy zebraliśmy produkcje, które otrzymały wysokie noty w serwisach IMDb i Filmweb. Z nich wyciągnęliśmy średnią, a następnie uszeregowaliśmy je od najwyżej do najniżej ocenianego. Przyjęliśmy również zasadę, chociaż może wydawać się ona kontrowersyjna, że pod uwagę weźmiemy seriale, których fabuła zaczyna się przed 1945 rokiem, a więc datą zakończenia II wojny światowej. Wybieraliśmy również produkcje, w których historia jest ważnym środowiskiem, tematem, ale też takie, w których nie zawsze pojawiają się postacie historyczne. Pamiętajcie jednak, że – jak to bywa z ocenami fanów – zmieniają się one dość szybko, średnia niniejszego zestawienia może się więc delikatnie różnić od aktualnej średniej z obu serwisów.

Najlepsze seriale historyczne zdaniem widzów:

Kompania braci

Ocena: 9,05

Dziesięcioodcinkowy serial HBO, który opowiada o losach Kompani E 506 Spadochronowego Pułku Piechoty, który należy do 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Serial prowadzi nas od początku, gdy żołnierze szkolą się do walki aż do upadku Trzeciej Rzeszy. Produkcja powstała na podstawie książki Stephena E. Ambrose'a i została wyprodukowana przez Toma Hanksa i Stevena Spielberga.

Serial obejrzycie w HBO GO.

Peaky Blinders

Ocena: 8,65

Trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości, że „Peaky Blinders” to jeden z najlepszych seriali, jakie dała nam brytyjska telewizja. Fabuła opowiada o rodzeństwie, a w zasadzie o całej rodzinie, która dzięki swoim przestępczym umiejętnościom trzęsie Birmingham – przynajmniej w pierwszym sezonie. Ambicje głównego bohatera (w tej roli Cillian Murphy) sięgają jednak znacznie dalej. Siła tej produkcji polega między innymi na tym, że z losami bohaterów splata się wielka historia, która jeszcze nie raz wstrząśnie ich życiami i każe zweryfikować plany.

Peaky Blinders obejrzycie na Netfliksie.

Wikingowie

Ocena: 8,55

Tak wysoka pozycja „Wikingów” nie powinna dziwić. To historia, która w bardzo sprawny sposób łączy ze sobą wątki historyczne i metafizyczne. W dodatku sposób pokazania tytułowych wojowników balansuje na granicy kiczu, przedstawiając kolejne losy bohaterów. Czasem stawia się tutaj na realizm, gdy pokazywane są odcięte kończyny, a czasem zapomina, że aktorzy, a już zwłaszcza aktorki, powinny zestarzeć się na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat, które obejmuje akcja. Nie zmienia to jednak faktu, że twórcom udało stworzyć się piekielnie popularne widowisko.

Serial obejrzycie w serwisie Netflix.

Duma i uprzedzenie

Duma i uprzedzenie - © BBC 1995

Ocena: 8,55

Mowa tu oczywiście o serialu z 1995 roku, w którym główne role zagrali Colin Firth, Jennifer Ehle, Susannah Harker, Julia Sawalha. Serial liczy w sumie 6 odcinków i opowiada historię, która już w 1813 roku opublikowała Jane Austen. „Duma i uprzedzenie” była jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych, ale nawet dzisiaj Brytyjczycy wskazują ją jako jedną ze swoich ulubionych książek.

Serial obejrzycie w TVP VOD.

Ja, Klaudiusz

seriale historyczne

Ocena: 8,45 

Brytyjski serial historyczny i najstarsza produkcja na tej liście, można powiedzieć, że stanowi ona już – nie bijcie za ten zwrot – historię telewizji. Opowieść o cezarze Kaludiuszu została nakręcona na podstawie dwóch powieści Roberta Gravesa, pt. „Ja, Klaudiusz” i „Klaudiusz i Messalina”. Ten żyjący w I wieku naszej ery cesarz jest tu narratorem. Serial BBC to chyba jedna z najpopularniejszych opowieści w odcinkach od tej telewizji.

Niestety, serial nie jest dostępny online. 

Downton Abbey

Ocena: 8,4

Akcja rozgrywa się w niedługo przed rozpoczęciem się I wojny światowej. Niespieszna fabuła opowiada tutaj o losach rodziny zamieszkującej tytułowy zamek. Pewnego dnia umiera dziedzic fortuny lorda Granthama, okazuje się, że w świetle prawa majątek może przejąć nieznany szerzej kuzyn.

Serial obejrzycie w serwisie Amazon Prime

Rzym

Ocena: 8,35 

Wielka produkcja, która zabiera nas do czasów, gdy Republika Rzymska przekształcała się w cesarstwo. Główni bohaterowie to nie tylko uczestnicy i świadkowie tych wydarzeń, to również gmin, biedacy, zwykli żołnierze. Siłą serialu jest właśnie to, że tak szeroko rysuje społeczną panoramę. Niestety, chociaż produkcja zaplanowana była na 4 sezony, na ekranach telewizorów pojawiły się tylko 2. Ale i tak naprawdę warto je znać, choćby dla roli Ciarána Hindsa, który zmierzył się ze sportretowaniem Gajusza Juliusza Cezara!

„Rzym” dostępny jest w HBO GO.

Deadwood

Ocena: 8,35

Jeden z najciekawszych i bardziej zapomnianych seriali na tej liście. „Deadwood” opowiada o tytułowym miasteczku, chociaż to słowo ledwo przeszło mi przez klawiaturę, patrząc na to, że miejscowość przypomina raczej nieskładny i wyjątkowo brudny obóz. Akcja westernu rozgrywa się w okolicach 1875 roku i jeśli jesteście spragnieni naturalistycznych obrazów i nieoczywistych opowieści o Dzikim Zachodzie, to „Deadwood” będzie idealnym wyborem. Co jakiś czas pojawiają się plotki o tym, że ma powstać film, który nawiąże do trzech sezonów serialu.

Serial obejrzycie w HBO GO.

Zakazane imperium

zakazane imperium hbo go

Ocena: 8,3

„Zakazane imprerium” to opowieść o prohibicji, przestępczości i trochę o polityce. To również kilka dość osobistych historii o ludziach, którzy żyli w USA po I wojnie światowej. Mamy więc tutaj echa wielkiego konfliktu, szmuglowanie alkoholu, ale dla fanów tematyki gangsterskiej jest coś jeszcze. Twórcy postanawiają opowiedzieć o narodzinach współczesnej mafii i trzeba przyznać, że robią to nad wyraz sprawnie. Fanom seriali historycznych nie muszę przypominać, że główną rolę gra tutaj Steve Buscemi, ale polecam przyjrzeć się również świetnej kreacji wybitnego Michaela Shannona.

„Zakazane imperium” obejrzycie w HBO GO.

Spartakus

Ocena: 8,3

REKLAMA

Wyjątkowo popularny, chociaż dla niektórych przesadnie przerysowany. Fabuła opowiada o niewolniku, gladiatorze, którzy pokierował powstaniem przeciwko republice rzymskiej. Kto nie opuszczał lekcji historii, ten doskonale zdaje sobie sprawę, jak ogromny potencjał ma ta historia. W „Spartakusie” od telewizji Starz opowieść jest podkręcona i przerysowana. Krwi i seksu jest tu tak dużo, że zastanawiające jest, kiedy ludzie żyjący w I wieku przed naszą erą mieli czas na jakiekolwiek inne aktywności.

Serial obejrzycie w serwisie Netflix

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA