REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Gra o tron, Przyjaciele i Narcos. Sprawdziliśmy, które seriale mają najlepsze czołówki

Jedną z największych i chyba wciąż najbardziej popularnych rewolucji, jakie wprowadził Netflix, był przycisk pominięcia czołówki serialu. Faktycznie większość napisów początkowych z czasem nudzi, stają się monotonne, aż w końcu praktycznie nieznośne. Z drugiej strony są takie, które zapadają w pamięci na dłużej i są uznawane za najlepsze serialowe openingi.

08.12.2018
11:00
Najlepsze serialowe czołówki
REKLAMA
REKLAMA

Napisy początkowe potrafią irytować. Szczególnie jeśli platforma, na której oglądamy serial, nie posiada (w większości zesłanego z niebios) przycisku „pomiń intro”. Oczywiście można sobie jakoś z tym radzić. Ta minuta lub dwie to świetny moment, żeby szybko skoczyć jeszcze po przekąskę albo coś do picia. Z drugiej strony, można próbować przewijać odcinek do momentu, aż trafimy na właściwą treść. To jednak wiąże się z ryzykiem przegapienia kilkudziesięciu sekund epizodu. Może to nie za wiele, ale mimo wszystko czasem potrafi się coś ważnego wtedy wydarzyć. Chcąc, nie chcąc intro w serialach bywa problematyczne.

Ale czasem jednak, nawet jeśli oglądamy odcinki jeden za drugim, nie chcemy pominąć napisów początkowych. I nie wyobrażamy sobie tego serialu bez TEJ czołówki. Oczywiście każdy ma swoje wyjątkowe znaleziska i ukochane intro, ale jest też kilka takich, które są powszechnie doceniane.

Jakie są najlepsze serialowe czołówki?

Myślę, że nawet jeśli nigdy nie oglądaliście tego kultowego serialu, to na pewno kojarzycie przynajmniej jego napisy początkowe, a dokładniej, muzykę. Melodia, która towarzyszyły widzom już od 25 lat, stała się niemal synonimem zjawisk paranormalnych. Jednocześnie weszła do szerszego obiegu kulturowego, z resztą podobnie jak serial, który mimo swoich lat wciąż ma miliony fanów na całym świecie.

Niemal ćwierć wieku temu zadebiutował jeden z największych, jeśli nie największy hit wśród sitcomów na świecie. Opowieść o szóstce przyjaciół i ich codziennych perypetiach przyciągała niezliczone tłumy widzów przed telewizory przez dziesięć lat. Integralną częścią serialu było też jego intro, które zmieniało się odrobinę z sezonu na sezon. Pozostała jednak ta sama muzyka. I jeśli nie klaszczecie i nie śpiewacie razem z zespołem The Rembrandts I’ll be there for you albo chociaż się nie uśmiechniecie, to czy właściwie widzieliście Przyjaciół?

Wszystkie dziesięć sezonów Przyjaciół możecie obejrzeć na Netfliksie.

Czołówka serialu Mad Men idealnie oddaje klimat produkcji osadzonej w komercjalizującym się społeczeństwie Stanów Zjednoczonych na przestrzeni lat 60. XX wieku. Jest coś pięknie symbolicznego w zatracaniu się ciemnej postaci człowieka, który spada pośród niekończących się wieżowców i reklam.

Wszystkie siedem sezonów serialu Mad Men możecie zobaczyć na Netfliksie.

Jest coś hipnotyzującego, ale zarazem niepokojącego w intro jednego z przebojów HBO, Czystej krwi. Serial, który ukazał się jeszcze przed przysłowiowym zniewieścieniem w kulturze popularnej wampirów i innych mitycznych stworzeń, był właśnie taki jak jego napisy początkowe. Przepełniony przemocą, krwią, ale też urokiem romantycznej miłości i czarnym humorem. Plus oczywiście nie można zapominać o świetnej piosence Jace’a Everetta użytej do intro.

Cała Czysta krew jest dostępna na HBO GO.

Chyba każdy słyszał chociaż raz w życiu o takiej postaci jak Sherlock Holmes. Osoba ekscentrycznego detektywa pojawiała się w kinie i telewizji już dziesiątki razy. Jednak jedną z najbardziej uznanych interpretacji historii opisanych przez Sir Arthura Conana Doyle’a jest telewizyjna adaptacja BBC, która ukazała się w 2010 roku. Serial, w którym w roli głównej zobaczymy Benedicta Cumberbutcha, stał się światowej sławy hitem, podobnie jak jego wejściówka, która idealnie łączy tradycję z nowoczesnością.

Wszystkie cztery sezony serialu Sherlock możecie zobaczyć na Netfliksie.

W tym samym roku co Sherlock odbyła się także premiera Żywych trupów. I chociaż sam serial na przestrzeni lat miewał swoje wzloty i upadki, to twórcy naprawdę przyłożyli się do czołówki. Muzyka i nastraja widzów na kilkadziesiąt minut wytężonej rozrywki. A pojawiające obrazy sprawiają, że sama zaczęłam się zastanawiać, co bym zrobiła, gdyby przyszło mi żyć w takim świecie.

The Walking Dead emituje w Polsce telewizja FOX. 

Tej czołówki (jak i serialu) nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Absolutny majstersztyk w swojej kategorii i wzorcowej napisy początkowe, które już zostały podstawą do niezliczonych przeróbek fanowskich, jak inspiracją do innych twórców telewizyjnych. Tutaj wszystko jest niezwykłe. Wspaniała muzyka, zmieniające się z odcinka na odcinek miejsca pokazywane w czołówce, drobne podpowiedzi odnośnie do fabuły epizodów. Wszystko to sprawia, że jeszcze nigdy nie przewinęłam tych napisów.

Wszystkie dotychczasowe sezony Gry o tron zobaczycie na HBO GO, a już w kwietniu 2019 roku premiera finałowej odsłony serialu.

Jeśli istniałaby nagroda dla najbardziej hipnotyzujących openingów, to osobiście przyznałabym ją tym z pierwszego sezonu Detektywa. Jest coś autentycznie niezwykłego w niespiesznie przewijających się napisach oraz zdjęciach nałożonych na figury postaci. A do tego wszystkiego powolna, nastrojowa muzyka od The Handsome Family.

Wszystkie dotychczasowe sezony Detektywa zobaczycie na HBO GO, a 14 stycznia premiera 3. sezonu w HBO GO.

Jednym z sekretów naprawdę udanej czołówki jest muzyka, jakiej twórcy użyją jako motywu przewodniego. Utwór brazylijskiego artysty, Rodrigo Amarante, idealnie nakreśla nam klimat, jaki pokazywały nam trzy sezony Narcos. Do tego przewijające się obrazy to z serialu, to z archiwalnych zdjęć pokazujących postać Pablo Escobara, wokół którego historii obraca się opowieść snuta przez twórców produkcji.

Wszystkie sezony Narcos obejrzycie na platformie Netflix.

REKLAMA

Moim najświeższym odkryciem wśród napisów początkowych została nowa adaptacja przygód Sabriny. Sam serial jest naprawdę niezłą produkcją, która ma duże szanse na zostanie kolejnym sztandarowym produktem spod szyldu Netfliksa. Jednak to, co mnie absolutnie zachwyciło w produkcji, to właśnie jej intro. Ponownie mamy tutaj do czynienia z doskonale dobraną muzyką, która przypomina takie klasyki, jak Gęsia skórka czy Scooby-Doo. Sama szata graficzna czołówki również zasługuje na uznanie, odwołując się do korzeni serialu, to jest do komiksowego pierwowzoru Archie Comics.

Chilling Adventures of Sabrina możecie zobaczyć na Netfliksie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA