REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Chcesz zrobić przerwę od grania w Red Dead Redemption 2? Obejrzyj jeden z najlepszych westernów w historii

Gra Red Dead Redemption 2 rozbudza wyobraźnię milionów fanów na całym świecie. Ale ile można grać? Oto nasz subiektywny wybór pięciu najlepszych westernów w historii.

15.11.2018
21:37
najlepsze westerny
REKLAMA
REKLAMA

Western to gatunek filmowy nieco już zapomniany przez tak zwany hollywoodzki mainstream. Jego popularność w połowie ubiegłego wieku jest jednak łatwa do zrozumienia. Westerny opowiadają bowiem historie uniwersalne, a ich świat – inspirowany realiami prawdziwego amerykańskiego dzikiego zachodu – jest wielce romantyczny. Prerie, pustynie i bezdroża. Dzielni osadnicy walczący o codzienny byt. Bandyci i bohaterowie. To doskonałe płótno dla ambitnych scenarzystów.

Westerny mają jeszcze jeden dodatkowy atut. Nie wymagają od filmowców wymyślnych technik filmowania. Opierają się na grze aktorskiej, świetle, kostiumach i scenografii. A to oznacza, że filmy nawet sprzed kilkudziesięciu lat nadal dziś się dobrze ogląda. Na które szczególnie warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

TOP 5 najlepszych westernów w historii.

Dobry, zły i brzydki

Nie sposób nie zacząć tego zestawienia od absolutnej legendy gatunku i kina jako całości. Tytułowi trzej bohaterowie wyruszają na wyprawę, której celem jest zdobycie ukrytego przez wojsko skarbu. Dwóch kompanów wiąże wspólny cel; brzydki zna nazwę cmentarza, na którym ukryty jest skarb, natomiast dobry wie, pod którym nagrobkiem należy go szukać. Zły to łowca nagród, który depcze wspomnianej dwójce po piętach. Film zawiera doskonałą muzykę Ennio Morricone i jeszcze lepsze zdjęcia. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów gatunku. W jednej z ról młody Clint Eastwood.

W samo południe

To z kolei najbardziej znana pozycja gatunku. Szeryf małego miasteczka (w tej roli Gary Cooper, który zdobył za tę rolę Oscara) decyduje się porzucić niebezpieczną pracę i ustatkować się z uroczą małżonką Amy (w tej roli Grace Kelly). Jego plany krzyżuje jednak przerażająca informacja: pojmany przez niego przed laty groźny bandyta Frank Miller wychodzi na wolność i planuje krwawą zemstę. Ma dotrzeć do miasteczka pociągiem, w samo południe

Rio Bravo

Rio Bravo to prawdopodobnie najlepszy film z udziałem Johna Wayne'a, legendy westernów. Główny bohater filmu to szeryf, który osadza mordercę w więzieniu. To jednak nie koniec: o wolność przestępcy będą walczyć bogaty ranczer z grupą wynajętych zbirów. A szeryf ma do dyspozycji wątpliwych sojuszników w postaci pijaka, kaleki i pewnego młodzieńca.

Poszukiwacze

Skoro rozmawiamy o westernach, to nie może zabraknąć pozycji z Indianami. A ci w Poszukiwaczach stanowią bardzo istotny wątek. Główny bohater filmu to zagorzały przeciwnik natywnych Amerykanów i nie bez powodu – ranczo jego brata zostało zniszczone przez Komanczów, którzy zamordowali go wraz z jego żoną i uprowadzili ich córki. Nic więc dziwnego, że jedyne o czym myśli, to zemsta na czerwonoskórych. Gdy po latach odnajduje winne zbrodni plemię odkrywa, że jedna z córek stała się Indianką i jest żoną wodza. Przełomowe dla amerykańskiego kina antyrasistowskie dzieło z doskonałymi zdjęciami. W roli głównej John Wayne.

Pewnego razu na Dzikim Zachodzie

REKLAMA

Jill McBain przybywa z cywilizowanego Nowego Orleanu na rubieże dzikiego zachodu, by tam wspólnie z mężem rozpocząć nowe życie. Jej marzenia zderzają się jednak z brutalną rzeczywistością: ukochany wraz z potomstwem zostają zamordowani jeszcze przed przybyciem kobiety. Zabójstwa tego dokonano na zlecenie lokalnego barona kolejowego, który nie mógł znieść, że właściciele farmy McBainów nie chcą mu pozwolić na położenie na niej torów kolejowych. Kobieta musi się zmierzyć z zagrożeniem. Na jej szczęście nie będzie w tym samotna. W roli głównej Claudia Cardinale.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA