REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Najpopularniejsze książki według... Facebooka

Jeżeli posiadacie konto na Facebooku, z całą pewnością waszej uwadze nie umknęła nowa zabawa, która się tam pojawiła. Po wszystkich tych piwnych i innych challenge'ach (wyjąwszy IceBucketChallenge, bo to słuszna akcja), wreszcie coś wartego uwagi - polecenie znajomym swoich ulubionych książek.  

10.09.2014
18:01
Najpopularniejsze książki według… Facebooka
REKLAMA

Nie mam pewności, czy ta inicjatywa kiedykolwiek miała jakieś ścisłe, bardziej rozbudowane reguły, niemniej w obecnej formie chodzi po prostu o wskazanie, najlepiej wraz z krótkim uzasadnieniem, dziesięciu dowolnych książek (może być beletrystyka, książki użytkowe, naukowe, a nawet poezja), które są dla was z jakiegoś powodu ważne i odegrały jakąś rolę w naszym życiu. Żeby wszystko mogło się dalej kręcić, należy następnie "nominować" do wykonania tego zadania kilku swoich znajomych.

REKLAMA

Pracownicy Facebooka przeanalizowali ponad 130 tys. statusów z ostatnich dwóch tygodni, zawierających listy dziesięciu najważniejszych lektur i na tej podstawie stworzyli zestawienie 100 najpopularniejszych, najczęściej wskazywanych książek.

Spośród wszystkich użytkowników, których statusy podlegały ocenie 63,7% pochodziło z USA, 9.3% z Indii i 6.3% z Wielkiej Brytanii. Przeciętny wiek uczestnika tej zabawy wynosi 37 lat, a tego rodzaju statusy są chętniej publikowane przez kobiety niż mężczyzn (stosunek wyniósł 3,1 do 1).

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje cykl o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling, obok którego na podium znalazły się "Zabić drozda" Harper Lee oraz "Władca Pierścieni" Tolkiena.

Pierwszą dziesiątkę zamykają kolejno: "Hobbit", "Duma i uprzedzenie", Biblia, "Autostopem przez Galaktykę", trylogia "Igrzyska Śmierci", "Buszujący w zbożu" i "Opowieści z Narnii". Żadna z tych książek nie znalazła się na mojej liście, ale przeglądając pełne zestawienie znalazłem wszystkie pozycje zagranicznych autorów, które wypisałem.

Wśród stu najpopularniejszych książek wśród użytkowników Facebooka nie ma ani jednego dzieła autorstwa polskiego pisarza.

Dominują przede wszystkim autorzy amerykańscy, co oczywiście nie dziwi, biorąc pod uwagę pochodzenie danych. Sporo na liście klasyków, takich jak między innymi John Steinbeck, Gabriel Garcia Marquez, George Orwell, Joseph Heller, Cormac McCarthy czy Albert Camus (załapał się nawet Homer i jego "Odyseja"), dużo też - co widać choćby po pierwszej dziesiątce - literatury popularnej.

REKLAMA

Poza beletrystyką znalazło się miejsce także dla dwóch świętych pism - Biblii oraz Księgi Mormona, podręcznika sztuki wojennej autorstwa Sun Tzu, autobiografii Malcolma X oraz komiksu "Strażnicy" Allana Moore'a.

Pełne zestawienie, wraz z wykresami pokazującymi zależność pomiędzy niektórymi wskazaniami pomiędzy użytkownikami Facebooka znajdziecie tutaj. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA