REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Nastoletni raperzy, którzy wyrośli na ludzi

Zanim polski internet zaczął bulwersować się dzieckiem rapującym o „kodeinie, hajsie i dziwkach”, nastoletni (a nawet dziecięcy) raperzy zaczynali układać swoje pierwsze rymy i próbować swoich sił w rapie. Niektórzy z nich stali się gwiazdami jednego przeboju, a inni do dzisiaj nagrywają i bardzo dobrze się mają.

10.06.2014
11:34
Nastoletni raperzy, którzy wyrośli na ludzi
REKLAMA

Kriss Kross

REKLAMA

Kriss Kross, bardzo znany na początku lat 90-tych duet hip-hopowy, który w zasadzie zaliczają się do kategorii „one hit Wonder”. W 1992 roku Chris „Mac Daddy” Kelly (11 lat) i Chris „Daddy Mac” Smith (12 lat) wydali na świat swój debiutancki album „Totally Krossed Out”, album sprzedał się całkiem nieźle, ale to singiel Jump rozsławił grupę na całym świecie. Kawałek utrzymywał się przez 8 tygodni na liście Billboard i jest do tej pory bardzo dobrze rozpoznawalny (pośród reszty hitów lat 90-tych). Zespół wydał ogółem trzy płyty, ostatnią w 1996 roku, a potem zniknął. W 2012 pojawiały się plotki o reaktywacji grupy, ale śmierć Kelly’ego w 2013 roku przekreśliła te szanse na dobre.

LL Cool J

James Todd Smith, jako nowojorczyk wychowany w Queens, nie miał wyboru, on musiał rapować, a zaczął już w wieku 9 lat. Jako 16-to latek, za pieniądze otrzymane przez dziadków, zakupił sprzęt i zaczął nagrywać dema. Nic szczególnego wśród jego rówieśników w tamtych czasach, ale to właśnie na Jamesa padło światło ze strony Def Jam. James, już jako LL Cool J (Ladies Love Cool James) wydał swój pierwszy krążek, a liceum zostawił dla leszczy, którym nie udało się podpisać kontraktu.

Mimo, że hype na LL Cool J dawno temu się skończył, raper wciąż jest aktywny, a jego ostatni krążek („Authentic”) pochodzi z 2013 roku.

Hot Boys

Dziś o Hot Boys mało kto pamięta, ale to właśnie w tym składzie zaczynał 15-letni Lil Wayne, którego już wtedy można by opisać słowami „mały, ale wariat”. Hot Boys tworzyła zgraja niepokornych nastolatków (Lil Wayne, Young Turk, B. G., Juvenile), którzy działali pod egidą Cash Money Records. W 1999 Hot Boys, dzięki płycie „Guerrilla Wars” sięgnęli pierwszego miejsca na liście Billboard R&B/Hip-Hop, na co z pewnością miały wpływ single I Need a Hot Girl i We on Fire. W 2003 sprawy się pokomplikowały (najwidoczniej hajs się nie zgadzał) i z Cash Money odeszli wszyscy, oprócz Lil Wayne’a. Jak historia pokazała, najlepiej na tym wyszedł sam Lil Wayne, który został mega gwiazdą w świecie hip-hopu.

Zespół miał jeszcze powrócić w glorii i chwale, ale B.G. trafił za kratki i nic z planów nie wyszło. Starsze o 14 lat Hot Boys (bez B. G.) możecie zobaczyć w klipie Used to od 2Chainz z 2013 roku.

Bow Wow

Pod pseudonimem Bow Wow, ukrywa się kolejna dziecięca gwiazda hip-hopu, czyli Shad Gregory Moss. Shad (z ksywą Kid Gansta…) zaczął rapować w wieku 5 lat! Dzięki swojemu talentowi, został zauważony przez Snoop Dogga, a ten z kolei polecił go Jermaine’owi Dupri (odpowiedzialnemu za sukces Kriss Kross), aby wypromować Shada. Lil’ Bow Wow (ksywa nadana przez samego Snoopa) nagrał swój pierwszy album mając 13 lat, przy trzecim krążku usunął „Lil” występując już jako Bow Wow jeszcze sześć longplayów, z czego ostatni pochodzi z 2012 roku.

P-Star

P-Star to najmniej znana gwiazda z reszty szanownego grona – chyba, że mieszkacie w Nowym Jorku, wtedy nazwisko Priscilla Diaz nie powinno być wam obce. Raperka zaczęła nagrywać w 9 lat (obecnie ma 17), stając się najmłodszą kobiecą raperką. P-Star sama jednak musiała wywalczyć dla siebie drogę do zwycięstwa, brała udział w konkursach, castingach, może dlatego jej kawałki był całkiem dojrzałem jak na jej wiek.

Soulja Boy

Jeżeli nie śledzicie amerykańskich list przebojów i nie przepadacie za hip-hopem, ksywa Soulja Boy nic wam nie powie. Jeżeli jednak usłyszycie pierwsze dźwięki Crank That – singla Soulja Boy z 2007 roku – nagle zapali się nad waszymi głowami mała żaróweczka. DeAndre Cortez Way (Soulja Boy) zaczynał równie wcześnie co Bow Wow, zajął się rapem w wieku 6 lat, a swoją pierwszą płytę wydał mając lat 14. Raper wydał trzy krążki jak do tej pory, ale w tym roku ma się pojawić jego nowy, czwarty w dyskografii longplay. Pewne więc jest, że jeszcze usłyszymy o tym wciąż młodym, 24-letnim raperze.

Foxy Brown

Kolejna przedstawicielka płci pięknej, ale starsza od P-Star (obecnie 35 lat) i dużo bardziej… niespokojna. Foxy Brown jest następną na liście przedstawicielką Nowego Jorku, jako 17-latka wydała swój pierwszy singiel (dzięki Def Jam) i zdołała utrzymać się na rynku przez lata 90-te. W XXI wieku popularność Foxy spadła, a jej ostatnim krążkiem okazał się „Brooklyn’s Don Diva”. Materiał na kolejną płytę nigdy nie został ukończony, ale Foxy przynajmniej nie spędza już dni za więziennymi kratami, jak to zdarzyło się jej 2 2007 roku.

Kendrick Lamar

Zanim Kendrick Lamar zdobył rozgłos, a fanki piszczały podczas wykonywania Swimming Pools, jako 8-latek wystąpił u boku 2Paca i Dr. Dre w teledysku do California Love. Wtedy jeszcze Kendrick z rapem nie miał za dużo wspólnego, jednak to wydarzenie musiało wpłynąć na jego karierę, ponieważ już jako 16 latek (o ksywie K. Dot.), wydał swój pierwszy mixtape. W 2009 roku Kendrickowi się poszczęściło, bo zauważył go Lil Wayne. Raper wylansował chłopaka (a jednocześnie wykorzystał do promocji „The Carter III”), dzięki czemu Kendrick (bez ksywy K. Dot) zaczął wydawać płyty.

Lil Twist

Lil Twist - podobnie jak Kendrick - za rozwój swojej kariery może podziękować Lil Wayne'owi, który wylansował (wtedy) 12-latka po tym, jak zobaczył jego występ w 2007 roku.

Raperzy, którzy wciąż są dziećmi

Bentley Green

Lil P-Nut

Lil Yani

REKLAMA

Brian Bradley (Astro)

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA