REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Netflix czy HBO GO? Sprawdzamy, który serwis warto wybrać

HBO GO niedawno wprowadziło zupełnie nową ofertę, która nie wymaga od nas podpisywania umowy z operatorem telewizji czy dostawcą Internetu. Czas przyjrzeć się, jak ona wygląda w zestawieniu z Netfliksem.

28.03.2018
19:02
Netflix HBO GO
REKLAMA
REKLAMA

Netflix to symbol usług typu VoD, to właśnie on spopularyzował ten model biznesowy w Polsce i na świecie. No, przynajmniej tak się kojarzy konsumentom. HBO nie jest jednak byle rywalem. Dostawca ten od lat jest znany ze swojej skuteczności w rezerwowaniu praw do oferowania największych hollywoodzkich przebojów. Ma też na swoim koncie kultowe seriale.

Najlepiej mieć dostęp do obu usług, ale… nie każdy może sobie na to pozwolić finansowo. Przyjrzyjmy się więc różnicom, jakie dzielą obie te usługi. I spróbujmy wyłonić lepszą.

Netflix kontra HBO GO – dostępność

HBO GO oferuje aplikację webową (testowana na Firefox, Chrome, Internet Explorer, Edge i Safari na systemie Windows 7 i nowszych oraz macOS Snow Leopard i nowsze), na iOS (8.0 lub nowszy), na Androida (edycja KitKat lub nowsza), na Orsay, na Tizena, na webOS-a, na PlayStation 3, na PlayStation 4, na Xbox 360, na tvOS (Apple TV 4. generacji lub nowszy), współpracuje też z Airplay i Chromecastem.

Netflix dostępny jest w wersji webowej na Windows 10, Windows 10 Mobile, Windows 10 dla Xbox, Windows Phone’a, Orsay, Tizena, webOS-a, Android TV, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, tvOS, iOS-a, Androida; współpracuje też z Airplay i Chromecastem. Jest też wbudowany w liczne autorskie platformy dla dekoderów, telewizorów i odtwarzaczy Blu-ray.

Obie usługi dostępne są na najpopularniejszych sprzętach. Netflix jednak wygrywa dostępnością na tych nieco bardziej egzotycznych.

Zwycięzca: Netflix.

Netflix kontra HBO GO – cena i darmowy okres testowy

Oferta Netfliksa została podzielona na trzy kategorie cenowe. Pakiet podstawowy kosztuje 34 zł miesięcznie. Pakiet standard kosztuje 43 zł miesięcznie. Pakiet premium to wydatek 52 zł miesięcznie. W przypadku tego ostatniego użytkownicy mogą oglądać materiały na 4 urządzeniach jednocześnie (serwis pozwala tworzyć subkonta dla członków rodziny), a materiały dostępne są w rozdzielczości 4K. Pakiet premium pozwala oglądać materiały na dwóch sprzętach naraz i oferuje rozdzielczość Full HD. Standard pozwala oglądać filmy i seriale na jednym urządzeniu naraz, a maksymalna rozdzielczość to SD. W każdym przypadku nie ma limitu urządzeń, na których można zalogować się na swoje konto. Netflix oferuje miesiąc okresu próbnego.

HBO GO jest zdecydowanie tańsze, kosztuje 29,90 zł miesięcznie. Oferuje jednak przy tym jakość HD lub Full HD, nie pozwala na tworzenie subkont - więc teoretycznie nie można się na niego składać w więcej osób i personalizować platformy pod siebie – i pozwala na oglądanie treści na maksymalnie dwóch urządzeniach jednocześnie. HBO GO oferuje miesiąc okresu próbnego.

HBO GO wygrywa ceną, choć oferuje mniej pod względem technicznym. Tym niemniej, sumarycznie, wygrywa pojedynek w tej kategorii.

Zwycięzca: HBO GO

Netflix kontra HBO GO – jakość techniczna treści

HBO GO oferuje treści wyłącznie w rozdzielczościach SD, HD i Full HD. Netflix dostarcza dodatkowo materiały w 4K, z HDR i z dźwiękiem przestrzennym. Serwery HBO GO często są trapione przez problemy wydajnościowe, przez co często strumień gubi swoją jakość. Netflix jest tu zdecydowanym liderem.

Zwycięzca: Netflix

Netflix kontra HBO GO – wspólne oglądanie i personalizacja

HBO GO pozwala na oglądanie równoczesne treści na dwóch urządzeniach. Nie umożliwia tworzenia subkont i nie oferuje personalizacji pod gust użytkownika. Pozwala przypisać do konta 5 urządzeń, listę możemy zmienić 5 razy w miesiącu.

Netflix pozwala na dzielenie konta na subkonta, każdemu z subkont oferowane są spersonalizowane propozycje filmów i seriali. Ich możliwa liczba zależna jest od wysokości opłacanego abonamentu. Nie ma też limitu przypisanych do konta urządzeń, choć równocześnie można oglądać na tylu urządzeniach, ile mamy subkont w usłudze.

Zwycięzca: Netflix

Netflix kontra HBO GO – tryb offline

HBO GO nie pozwala na pobieranie filmów i seriali do pamięci urządzenia.

Netflix oferuje tę funkcję częściowo, dla wybranych filmów i seriali na aplikacjach dla systemów Windows 10, iOS i Android.

Zwycięzca: Netflix

Netflix kontra HBO GO – oferta treści

Zestawienie ofert obu usług jest bardzo trudne, co dobrze o nich świadczy. Obie dostarczają wiele autorskich produkcji, szczególnie serialowych. Netflix oferuje zauważalnie więcej autorskich seriali, które na dodatek są lubiane i popularne.

HBO GO ma ich mniej, jednak niektóre z nich to już legendy popkultury, z Grą o tron czy Westworld na czele. Ponadto w usłudze znajdziemy więcej kasowych filmów pełnometrażowych niż u Netfliksa.

Obie usługi mają bogatą ofertę, choć w szczegółach znacząco się od siebie różniącą. Wiele zależy od naszych prywatnych potrzeb i preferencji.

Zwycięzca: remis

Netflix wygrywa pod względem technicznym

Nie zmienia to jednak faktu, że HBO GO jest tańsze, a mimo tego oferuje wiele filmów i seriali na najwyższym poziomie. Nie żeby Netflix miał zauważalnie gorszą ofertę, ale można odnieść wrażenie, że usługa ta idzie w ilość, zamiast w jakość. To jednak subiektywne odczucia, wasze mogą się znacząco różnić.

REKLAMA

Netflix ma jednak argument w tłumaczeniu się z wyższej ceny. Oferuje wygodniejsze aplikacje na większej liczbie platform, zaawansowane algorytmy personalizacji i znacznie wyższą jakość obrazu i dźwięku.

Ostateczny wynik to 5 - 2 dla Netfliksa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA