REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

Nie tylko „Opowieść podręcznej". Zebraliśmy filmy i seriale na podstawie powieści Margaret Atwood

Zapowiedziano kolejny serial na podstawie prozy Margaret Atwood. Tym razem fabuła opierać będzie się na trylogii „MaddAddam”. To kolejny tytuł w bogatej kolekcji ekranizacji dzieł kanadyjskiej pisarki.

25.03.2021
10:43
Powstanie kolejny serial na podstawie prozy Margaret Atwood
REKLAMA
REKLAMA

Trylogia składa się z powieści „Oryks i derkacz”, „Rok potopu” i „Maddaddam”. Pierwsza z nich została wydana w 2003 roku. To dystopijna historia o świecie dotkniętym śmiercionośną zarazą. I o ostatnich, którzy przetrwali na Ziemii.

Nowy serial wyprodukuje platforma Hulu, odpowiedzialna także za serial „Opowieść podręcznej”. 4. sezon nagradzanej produkcji z Elizabeth Moss w roli głównej swoją premierę ma pod koniec kwietnia. Hulu pracuje także nad ekranizacją powieści „Testamenty”, sequelu „Opowieści podręcznej”. W oczekiwaniu na nowe adaptacje serialowe, warto sprawdzić, które dzieła Margaret Atwood zostały do tej pory przeniesione na ekran.

Margaret Atwood — filmy i seriale na podstawie dzieł kanadyjskiej autorki:

Surfacing (1981)

Film na podstawie powieści z 1972 roku. Produkcja otrzymała raczej słabe recenzje. Krytykowano ją m.in. za casting i za niezbyt sprawne przeniesienie trudnych poetyckich aspektów powieści na język kina.

Opowieść podręcznej (1990)

Wyreżyserowana przez Volkera Schlöndorffa dziś najsłynniejsza powieść Margaret Atwood. Amerykańsko-niemiecka produkcja dostała nominację do nagrody Złotego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale. Główne role zagrali Natasha Richardson, Robert Duvall i Faye Dunaway.

The Atwood Stories (2003)

Sześcioodcinkowa antologia nadawana przez kanadyjską stację W. Fabuły poszczególnych odcinków powstały na bazie opowiadań Margaret Atwood.

Dług według Margaret Atwood (2012)

Dokument oparty na zbiorze esejów „Dług: Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa”. Atwood badała w nich koncepcję długu w społeczeństwach na całym świecie. W filmie wypowiadają się znani eksperci, m.in. ekonomista Raj Patel, ekolog William E. Rees, badaczka tradycji religijnych Karen Armstrong.

Opowieść podręcznej (2017)

Dziś najsłynniejsza i najbardziej doceniana adaptacja dzieła Margaret Atwood. Serial Bruce’a Millera po raz pierwszy wyemitowano w 2017 roku. W kolejnym roku produkcja Hulu zgarnęła Złote Globy za najlepszy serial dramatyczny i dla najlepszej aktorki, Elizabeth Moss, która wciela się w postać podręcznej June Osborne. Dotychczas wyemitowane 3 sezony serialu znajdziecie na HBO GO. Premiera 4. zapowiedziana jest na 29 kwietnia 2021.

Wandering Wenda (2017)

Animowana seria inspirowana książką dla dzieci pt. „The Wide World of Wandering Wenda”. Główna bohaterka, Wenda, razem z dwójką najlepszych przyjaciół przeżywa niesamowite przygody.

Grace i Grace (2017)

REKLAMA

Miniserial na podstawie powieści Atwood z 1996 roku. Tytułowa Graca pracuje jako pokojówka. Pewnego dnia kobieta zostaje oskarżona o zabicie swojego pracodawcy. W rolę Grace wcieliła się Sarah Gadon. W serialu zagrali także m.in. Anna Paquin, Edward Holcroft i Zachary Levi. Produkcję możecie obejrzeć na Netfliksie.

Zdjęcie główne: Shawn Goldberg / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA