REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Kto lepiej opowie o pracy agentów wywiadu niż człowiek od misji specjalnych? Rozmawialiśmy z twórcami serialu Nielegalni

Serial Nielegalni od Canal+ przygląda się z bliska pracy agentów wywiadu. Kto może być lepszym przewodnikiem po tym świecie niż były funkcjonariusz wywiadu, spec od rozpoznania osobowego, uczestnik ponad 100 operacji wywiadowczych?

17.10.2018
10:07
nielegalni
REKLAMA
REKLAMA

Produkcja serialu Nielegalni od Canal+ odbywała się w warunkach dość niezwykłych. Przez cały czas nad powstawaniem scenariusza i później samego serialu czuwał Włodzimierz Sokołowski, aka Vincent V. Severski, którego powieści były kanwą historii przedstawionej w Nielegalnych. Nasuwa się pytanie - czy jego obecność nie była dla ekipy kłopotliwa? Okazuje się, że wręcz przeciwnie.

Podczas pracy nad scenariuszem udawało nam się spotykać często z Vincentem Severskim. Okazał się nieocenionym konsultantem, który podsuwał nam jeszcze nowe pomysły w trakcie pracy - wspomina Maciej Kubicki, scenarzysta i producent serialu.

Sylwia Juszczak, aktorka wcielająca się w rolę agentki Sary Korskiej, dodaje:

Vincent opowiadał zawsze bardzo ciekawe historie więc przy okazji poznaliśmy wiele interesujących opowieści. Jest kopalnią historii, wiedzy. Niesamowity człowiek.

Zaczęło się od całkowitego przekształcenia powieści, właściwie przepisania na nowo, przełożenia na język serialu.

Są postacie, w przypadku których naszą główną intencją było przeniesienie wizji autora na ekran, a są też bohaterowie, w których widzieliśmy niewykorzystany potencjał. Mieliśmy pomysły na ustawienie relacji między postaciami, których w książce nie było. Szukaliśmy tego, co jest esencją, głębokim tematem tego szpiegowskiego opowiadania. O czym tak naprawdę jest ten serial - opowiada Kubicki.

Przed aktorami, w tym Sylwią Juszczak, stanęło zadanie:

Chciałam, żeby moja bohaterka była człowiekiem z krwi i kości, a moim celem było pokazanie wszystkich aspektów osoby pracującejw takich warunkach - to jest też normalny człowiek, narażony na niebezpieczeństwo, na to, że nie stworzy normalnego związku. Chciałam, żeby była to postać wielowymiarowa.

Wyzwanie musieli podjąć także scenarzyści. Nie wystarczyło przenieść powieść na ekran 1 do 1. Stworzony przez Severskiego świat dawał wiele informacji, szczegółów, ale także sporo miejsca do interpretacji i rozwinięcia niektórych postaci.

Nielegalni opowiadają nie tylko o pracy w wywiadzie, ale też o tym jaką cenę się za to płaci. Wydaje nam się, że to jest życie atrakcyjne, mamy wiele popkulturowych przykładów tego, jak życie agenta wygląda. Często nie zdajemy sobie sprawy z tej ciemnej strony zawodu szpiega. Pomyśleliśmy, że to jest temat tego serialu - jaką cenę jesteś w stanie ponieść? Za każdym razem zastanawialiśmy się jaką cenę płaci każdy z bohaterów - twierdzi Kubicki.

Sylwia Juszczak gra w Nielegalnych jedną z kilku mocnych ról kobiecych.

W fabule serialu panie mają bardzo ważne role. Pojawia się w nim Ewa Dębska, grana przez Agnieszkę Grochowską. Pojawia się także aktorka norweskiego pochodzenia, Synnove Macody Lund. Wcielenie się w kobietę szpiega było dla Juszczak spełnieniem marzenia:

Nie ma wielu takich ról dla kobiet, dla mężczyzn prędzej. Choć myślę, że teraz się coś ruszyło, bo świat kobiet jest tak samo intrygujący jak świat męski. Jesteśmy w tym aspekcie trochę bardziej poszkodowane ale nie skupiam się na tym. Mam wrażenie, że pisze się coraz więcej fajnych ról dla kobiet. Jesteśmy na dobrym tropie.

Jesteśmy na dobrym tropie jeśli chodzi o angażowanie kobiet do ważnych ról serialowych czy filmowych. Jestesmy także na dobrym tropie, jeśli chodzi o rodzime seriale kryminalne.

Wyzwaniem dla nas był również gatunek, bardzo rzadko robi się u nas seriale szpiegowskie. Ostatnim polskim serialem szpiegowskim była „Stawka większa niż życie”, wyprodukowana 50 lat temu, jednak ten serial miał całkiem inny charakter - stwierdza Kubicki. I dodaje - Takie są wymogi seriali premium - pokazać świat w filmowy sposób, do którego przyzwyczaiło nas kino.

REKLAMA

Nielegalni - gdzie obejrzeć?

Dwa pierwsze odcinki zostaną wyemitowane 21 października 2018 roku, o godzinie 21:30 na Canal+. Na czas premiery serialu kanał będzie odkodowany, więc można je obejrzeć całkowicie za darmo. Kolejne odcinki będą dostępne dla abonentów stacji lub platformy nc+. Szczegóły dotyczące premiery znajdziecie na stronie serialu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA