REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Niesamowite budynki i miasta z "Gry o tron" i ich prawdziwe, istniejące pierwowzory

Serial „Gra o tron” to nie tylko intrygi, spiski i zabójstwa, ale również zapierające dech w piersiach widoki oraz fantastyczne budowle. Jak w przypadku każdej twórczości, tak i tutaj efekt końcowy jaki widzimy, jest rezultatem inspiracji i wpływów innych dzieł.

28.04.2016
19:50
Niesamowite budynki i miasta z Gry o tron
REKLAMA
REKLAMA

Australijka Deborah Riley, dyrektor artystyczny i jednocześnie jeden z producentów serialu, ujawniła na podstawie jakich budowli i miejsc wzorowała się ekipa filmowa podczas powstawania najlepszych scen, widoków i budynków, jakie zobaczył widz w tym hitowym serialu.

Riley, która dołączyła do zespołu producentów czwartego sezonu, spędziła większość swojej kariery uczestnicząc przy produkcji filmów pełnometrażowych.

Pracowała przy takich filmach jak „Matrix”, „Anna i król” oraz „Moulin Rouge”. Zdradziła, że choć „Gra o tron” to opowieść fikcyjna, to cały zespół pracował nad tym, by losy bohaterów były umiejscowione w możliwie jak najbardziej realnym świecie. Miało to na celu jeszcze bardziej uwiarygodnić przekaz i stworzyć iluzje prawdziwości toczącej się akcji.

„Nawet jeśli to fantastyka, musimy znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak by to wyglądało w prawdziwym świecie? To właśnie recepta na zrobienie dzieła pokroju >>Gry o tron<< – chodzi o ciągłe balansowanie między rzeczywistością a fantazją.”

I właśnie dlatego serial „Gra o tron” zawiera w sobie tak liczne elementy zaczerpnięte z historii, architektury oraz sztuki.

Oto przykłady niektórych inspiracji, których efekty widzieliście na ekranach swoich komputerów i telewizorów:

Królewska Przystań

krolewska-przystan
Mimo że wygląd Królewskiej Przystani można przypisać do wielu inspiracji ze świata architektury, to większość scen została nakręcona w zabytkowym budynku nieopodal Dubrownika w Chorwacji.

dubrownikHotel Belvedere, bo o nim mowa, został wybudowany w 1986 roku, a już w 1991 roku podczas wojny domowej był w stanie oblężenia, w następstwie tego został opuszczony. Według producentów serialu uczyniło to budynek idealnym miejscem na walkę pomiędzy księciem Oberyn i Górą w czwartym sezonie serii.

Miasto Meereen

miasto-meereen
Miasto Meereen jest częścią regionu Zatoki Niewolniczej, jego schodkowe piramidy są domem dla bogatych mieszkańców krainy. Zdjęcia do scen wewnątrz miasta piramid zostały nakręcone w mającej około 2000 lat Twierdzy Klis w Chorwacji.

der-tempel-der-denderaInspiracje dla monumentalnych bram Meereen można odnaleźć w pochodzącym z XIX wieku cyklu obrazów Davida Robertsa, zwłaszcza w malowidle „Der Tempel der Dendera”.

Siedziba Daenerys Targaryen

gra-o-tron-budynki class="wp-image-68786"

Na szczycie największej piramidy wyraźnie widać jej strzelisty wierzchołek, który góruje nam miastem. Jest on siedzibą smoczej królowej – Daenerys Targaryen. Wygląd jej domu został oparty na pracach Franka Lloyda Wrighta, który inspirował się sztuką i architekturą starożytnych Majów.

frank-lloyd-wright-architecture class="wp-image-68777"

Hala Twarzy

hala-twarzy
Wnętrze Sali Twarzy jest połączeniem inspiracji wywodzących się z hinduskich świątyń skalnych w Indiach oraz Jaskiń Dziesięciu Tysiący Buddów w Chinach.

ten-thousand-buddhas-monastery class="wp-image-68779"

Świątynia Braavos

swiatynia-braavosPozbawiony okien ciasny budynek zostały zaprojektowany w taki sposób, aby czuć się w nim bezradnie, anonimowo i niebezpiecznie. Jego wygląd został zainspirowany architekturą budynków w Varanasi w Indiach, znajdujących się na brzegu rzeki Ganges.

REKLAMA
varanasi-indie class="wp-image-68780"
Artykuł pierwotnie opublikowany na NowyZabytek.pl
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA