REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Sean Bean z Gry o tron opowiada o historii Polski w latach 1939 – 1989. Oto świetna animacja Niezwyciężeni

Niezwyciężeni to animacja komputerowa zamówiona przez Instytut Pamięci Narodowej. W angielskiej wersji językowej narratorem w materiale jest sam Sean Bean - Ned Stark z serialu Gra o tron.

15.09.2017
20:45
Niezwyciężeni - Sean Bean opowiada historię Polski w latach 1939 – 1989
REKLAMA
REKLAMA

Niezwyciężeni to zrealizowana za publiczne pieniądze animacja, nad którą pracowały studia FishLadder (część osławionego Platige Image) oraz Juice. Pomysłodawcą i inicjatorem powstania materiału jest Instytut Pamięci Narodowej.

Za pomocą animacji Niezwyciężeni IPN chce pokazać trudną historię polskiej niewoli.

Niewoli zarówno w postaci niemieckiej agresji oraz okupacji, jak również sformalizowanej radzieckiej strefy wpływów. Niezwyciężeni zapoznają widza z historią Polski od 1939 do 1989 roku. Główne motywy pojawiające się w materiale to II wojna światowa, Katyń, Armia Andersa, powstanie w getcie, Powstanie Warszawskie, zdrada, strajki oraz Żelazna Kurtyna.

Niezwyciężeni. Polska wersja - Mirosław Zbrojewicz:

Niezwyciężeni. Wersja globalna - Sean Bean:

REKLAMA

Materiał podkreśla poświęcenie, oddanie, odwagę i skuteczność polskich bojowników o wolność. Klip pokazuje tragedię naszego geopolitycznego położenia, a także prawdziwy obraz II wojny światowej, widzianej oczami obywateli najbardziej zrujnowanego państwa ówczesnego świata. To wszystko część naszej przerażającej historii, o której nigdy nie możemy zapomnieć. Nigdy. Takie materiały to ich ważne przypomnienie.

Jest jednak druga strona medalu. Być może to tylko moje odczucia, ale mam wrażenie, że film na zamówienie państwowego IPN-u jest po trochu zarzutem w kierunku świata zachodniego. Przypomnieniem „zostawiliście nas”, które dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek może oddziaływać na społeczeństwo. W dobie oderwanych od rzeczywistości europejskich biurokratów odwracających się od nieudolnych polskich dyplomatów Niezniszczalni mogą nabierać dodatkowego znaczenia. Takiego, na którym wolnej, rozwijającej się, europejskiej Polsce nie powinno zależeć.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA