REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Mads Mikkelsen „Na rauszu” i filmy z najważniejszych festiwali świata. Znamy już program tegorocznych Nowych Horyzontów i American Film Festival

Ze względu na pandemię organizatorzy Nowych Horyzontów i American Film Festival postanowili połączyć obie imprezy. Wydarzenie odbędzie się w formie online już niedługo, a tymczasem poznaliśmy jego program.

20.10.2020
15:55
nowe horyzonty american film festival 2020 online program
REKLAMA
REKLAMA

Jak pewnie wiecie, bo różnorakie portale (łącznie z tym) powtarzają to jak mantrę, pandemia postawiła na głowie branżę kulturalno-rozrywkową. Zamknięcie kin, wprowadzanie kolejnych obostrzeń zmusiło dystrybutorów do przesunięć premier wyczekiwanych filmów, a organizatorów imprez masowych do znalezienia dla nich nowej formy. Wśród wielu wydarzeń, jakie padły ofiarą koronawirusa znalazły się goszczące na stałe na mapie ważnych światowych festiwali filmowych Nowe Horyzonty.

Początkowo organizatorzy imprezy zdecydowali się przesunąć jej termin o kilku miesięcy.

Nowe Horyzonty miały nie odbyć się tradycyjnie na przełomie lipca i sierpnia, a odbyć się we Wrocławiu jesienią. Wydarzenie połączono z innym festiwalem American Film Festival. Wszyscy byli ciekawi, jak to będzie wyglądało. Teraz jednak sytuacja związana z koronawirusem się zaogniła. Co chwilę jesteśmy informowani o dziennych rekordach zakażeń, a rząd wprowadza nowe zasady funkcjonowania społecznego.

Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników imprezy, organizatorzy zdecydowali się przenieść połączony festiwal do internetu. Nowe Horyzonty i American Film Festival rozpoczną się 5 listopada, a skończą 15 listopada 2020 roku. Właśnie poznaliśmy program wydarzenia, który powinien zadowolić gusta wszelkiej maści kinomanów. Znalazło się w nim niemal 140 filmów pełnometrażowych i 40 krótkometrażowych.

To jednak nie tak, że wszystkie produkcje będą dostępne online.

Warto bowiem zwrócić uwagę, że w programie imprezy znalazła się specjalna sekcja zatytułowana „Tylko w kinie”. Trafiła do niej symboliczna liczba filmów, które będzie można zobaczyć jedynie na wielkim ekranie w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Jeśli ktoś w okolicach trwania festiwalu będzie w stolicy Dolnego Śląska, nie może przegapić wyświetlanego w ostatni dzień imprezy „Na rauszu”. Jest to opowieść o grupie nauczycieli postanawiających empirycznie przetestować teorie, jakoby utrzymując poziom upojenia alkoholowego na danym poziomie, ludzie stają się szczęśliwsi.

Prócz „Na rauszu” z pewnością warto zwrócić uwagę na polskie „Sweat”. Nowy film Magnusa Magnusa von Horna będzie wyświetlany w dniu otwarcia festiwalu. Zaraz po nim w kinie Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć najnowszą, zaledwie 30-minutową produkcję sygnowaną nazwiskiem Pedro Almodóvara. Jeśli jednak nie planujecie być w listopadzie we Wrocławiu, nie martwcie się. W programie online imprezy również nie zabraknie interesujących tytułów.

Najważniejsze filmy tegorocznych Nowych Horyzontów i American Film Festival, które będą dostępne online:

Berlin Alexanderplatz

Film ten był pokazywany podczas tegorocznego Berlinale i spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Burhan Qurbani przenosi akcję znanej powieści Alfreda Döblina do czasów współczesnych i nadaje jej zupełnie nowego wymiaru. Co przecież nie było łatwe, bo po tę samą książkę na przestrzeni lat kolejni reżyserzy sięgali już wielokrotnie.

Film będzie można zobaczyć online od 5 listopada 8:30.

Jimmy Carter, rockandrollowy prezydent

Mary Wharton przedstawia w swoim dokumencie jedną z mniej znanych stron prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. Jak się okazuje muzyka w życiu polityka odgrywała znaczącą rolę. Nie bez powodu bowiem jego kampanię wspierali m.in. Bob Dylan i Johnny Cash.

Film będzie można zobaczyć od 5 listopada 8:30.

Sweet Thing

Ach, a gdyby tak uciec od nieprzyjaznej rzeczywistości? Dziecięca wyobraźnia na to pozwala. Dlatego bohaterowie filmu Alexandre'a Rockwella Billie i Nico przenoszą się do fantastycznych, poetyckich światów, kiedy tylko mogą.

Film będzie dostępny online od 5 listopada 8:30.

Ostatnie słowa

Już samo spojrzenie na nazwiska w obsadzie filmu, powinny was zachęcić do jego seansu. Na ekranie zobaczymy tu bowiem Nicka Nolte'iego, Charlotte Rampling i Stellana Skarsgårda.

Film będzie można zobaczyć online od 5 listopada 8:30.

Aida

Reżyserka, tego przeboju festiwalu w Wenecji sięga po czarny rozdział w historii współczesnej Europy. Opowiada bowiem o masakrze w Srebrenicy. Spogląda na nią oczami pewnej tłumaczki.

Film będzie można zobaczyć online 7 listopada (18:00-22:00), 10 listopada (19:00-23:00) i 14 listopada (19:00-23:00).

REKLAMA

Pełny program tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty i American Film Festival znajdziecie na stronie imprezy. Sprzedaż biletów na pokazy online ruszy 27 października o 12:00. Filmy będzie można zobaczyć na specjalnej platformie online.

Zdjęcie główne: „Na rauszu”/BestFilm

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA