REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Oberyn kontra Góra - bierzemy pod lupę uczestników najważniejszego pojedynku Gry o Tron

To już dzisiaj - Oberyn kontra Góra! Właśnie 2 czerwca ma miejsce oficjalna polska premiera nowego odcinka superprodukcji HBO – Gry o Tron. W ósmym epizodzie czwartego sezonu dojdzie najprawdopodobniej do niezwykle ważnej walki między rozpustnym Oberynem i bezwzględnym Górą, kluczowego momentu dla całej serii. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć wam sylwetki obu tych wojowników:

02.06.2014
9:59
Oberyn kontra Góra – bierzemy pod lupę uczestników najważniejszego pojedynku Gry o Tron
REKLAMA
REKLAMA
oberyn kontra góra 1

Imię i dom: Oberyn Nymeros Martell

Tytuł: Książę

Przydomek: Żmija

Specyfika rodu: Dom Nymeros Martell ze Słonecznej Włóczni jest jednym w Siedmiu Wielkich Rodów. Powstał z połączenia dwóch innych domów – symbolizowanych przez Włócznię Martellów oraz noszących na sztandarach słońce Nymerów, ponad 1000 lat temu.

Ród zasłynął skutecznym oporem przeciwko smoczym najeźdźcom – Targaryenom, których bestie nie były tak skuteczne na niegościnnych pustyniach Dorne. Jako jedyni z Siedmiu Wielkich Rodów, przodkowie Oberyna zachowali niezależność. Dopiero po 200 latach odrębności Martellowie znaleźli się pod panowaniem Targaryenów na Żelaznym Tronie, lecz nie na skutek wojen czy smoczego ognia, a małżeństwa. Charakterystycznymi cechami Martellów są ciemne oczy, ciemne włosy oraz opalona od słońca, oliwkowa skóra.

oberyn kontra góra 2

Historia wojownika: Oberyn to młodszy, porywczy i namiętny brat władcy Dorne księcia Dorana oraz księżniczki Elii. Posiada osiem córek z nieprawego łoża, z którymi jest w świetnych relacjach i które utrzymuje. W wieku szesnastu lat został nakryty w łóżku z kochanką niezwykle wpływowego dornijskiego lorda, za co wyzwano go na pojedynek. Chociaż ten nie był śmiertelny, w krótkim czasie po szermierskich wyczynach lord zmarł, na skutek zakażenia lekkich ran. Od tego czasu Oberyn zyskał przydomek „Żmii”, natomiast wielu plotkuje, jakoby wojownik zawsze używał zatrutych ostrzy.

Aby nie spowodować rozłamu we własnym królestwie, książę Dorne musiał wysłać Oberyna na chwilowe wygnanie. W czasach podróży po Wolnych Miastach młodszy brat poznawał sekrety rozmaitych trucizn, a niektórzy twierdzą również, że także mrocznych sztuk. Oberyn studiował w wypełnionej maestrami Cytadeli, gdzie dorobił się sześciu oczek w łańcuchu wiedzy, nim znudził się księgami. Po tym czasie młody wojownik dołączył do Drugich Synów, doskonaląc swoje umiejętności walki oraz w dalszym ciągu prowadząc rozwiązłe życie.

Po powrocie do Dorne Oberyn wraz ze swoją siostrą mieli związać się z rodem Lannisterów. W tym samym czasie umarła żona Tywina Lannistera, wydając na świat karła Tyriona. Zdruzgotany Tywin obraził ród Martellów, na skutek czego ten związał się z panującymi Targaryenami. Owocem sojuszu był ślub siostry Oberyna – Elii, z księciem Rhaegarem Targaryenem. Elia dała mu syna i córkę. Niestey, podczas rebelii Roberta Baratheona siostra Oberyna została zgwałcona i zamordowana przez Gregora „Górę” Clegane’a. Od tego czasu „Żmija” pała rządzą zemsty, natomiast sąd nad Tyrionem Lannisterem w końcu daje mu ku temu odpowiednią szansę.

oberyn kontra góra 3

Imię i dom: Gregor Clegane

Tytuł: Ser

Przydomek: Góra

Specyfika rodu: Clegane jest jednym z pomniejszych domów, podległych pod względem majątku i praw Lannisterom, z siedzibą na południe od Casterly Rock. Dom nosi na sztandarach trzy psy na żółtym tle. Pierwszy rycerz tego rodu był prostym człowiekiem odpowiedzialnym za tresurę i opiekę nad sforą psów Lannisterów. Do czasu uratowania lorda Tytosa, tracąc przy tym nogę oraz trzech łowczych czworonogów. Synem pierwszego rycerza Clegane był ojciec Gregora, Sandora oraz ich siostry. Głowa rodziny zmarła podczas jednego z polowań, natomiast jego jedyna córka odeszła z tego świata w niewyjaśnionych okolicznościach.

oberyn kontra góra 4

Historia wojownika: Gregor już od najmłodszych lat przerażał wszystkich dookoła ogromną brutalnością i bezwzględnością. W wieku 12 lat spalił twarz młodszemu bratu Sandorowi za to, że ten bawił się jego zabawkami. Mianowany rycerzem w wieku 16 lat, stał się powodem wielu plotek i mrocznych opowieści. Podobno na jego dworze służba znikała w niewyjaśnionych okolicznościach, natomiast Gregora bały się nawet jego własne psy.

REKLAMA

Mówiono, że to morderca i gwałciciel, który nie wyściubia nosa ze swojej twierdzy, o ile nie trwa akurat jakaś wojna bądź turniej szermierki. Niespełna rok po mianowaniu na rycerza przez Targaryena, gwałci i zabija jego żonę Elię podczas rebelii Roberta Baratheona.

Mówi się również, że Gregor cierpi na stałe, cyklicznie powracające i doprowadzające go do obłędu bóle głowy. Zdaniem maestrów te mogą być spowodowane jego ogromnymi rozmiarami. „Góra” zawdzięcza swoje przezwisko własnemu wzrostowi oraz wadze. Mierząc ponad 2,4 metra wysokości oraz ważąc prawie 190 kilogramów, Gregor sieje postrach na polu bitwy. Doświadczeni szermierze nie tylko schodzą mu z drogi, ale twierdzą, że głowa rodu Clegane posiada niesamowity instynkt walki, który w połączeniu z masą „Góry” tworzy wojownika niepokonanego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA