REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Olga Tokarczuk z nominacją do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Jury docenia powieść Bieguni

Olga Tokarczuk ma szansę na najbardziej prestiżowe wyróżnienie w swojej dotychczasowej karierze. Autorka znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Jury wyróżniło jej powieść Bieguni.

13.04.2018
10:13
booker 2018
REKLAMA
REKLAMA

Olga Tokarczuk ma już na swoim koncie kilka prestiżowych wyróżnień. Wśród najważniejszych warto wymienić dwie Nagrody Literackie Nike, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki czy międzynarodową nagrodę Vilenica. Już niedługo autorka będzie mogła poszerzyć swój dorobek o kolejny laur.

Powieść Bieguni otrzymała nominację do Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Jest to ogólnoświatowa wersja najważniejszego brytyjskiego wyróżnienia literackiego. Nagroda przyznawana jest od 2005 r.; najpierw wręczano ją raz na dwa lata, jednak od 2015 r. nowego laureata poznajemy co roku. O zwycięstwo ubiegają się utwory napisane w języku angielskim lub szeroko dostępne w tym tłumaczeniu. Oprócz zaszczytnego tytułu autor i tłumacz otrzymują po 25 tysięcy funtów.

Wśród dotychczasowych triumfatorów znaleźli się m.in. Ismail Kadare, Philip Roth czy Alice Munro. W pierwszej edycji nominację uzyskał Stanisław Lem, a 12 marca kapituła ogłosiłą tzw. longlistę, na której znalazła się Olga Tokarczuk. Teraz literatka jest pierwszą polską autorką, której udało się dotrzeć do sześcioosobowego finału.

Wydana w 2007 r. Bieguni to nie tylko jedna z najważniejszych powieści pisarki, ale jedna z najgłośniejszych książek ostatniej dekady. Utwór przybliża czytelnikowi historię XVIII-wiecznego odłamu prawosławia, którego wyznawcy wierzyli, iż tylko nieustanne przemieszczanie się pozwala na ucieczkę przed szatanem. Jest to punkt wyjścia dla ukazania dzisiejszych biegunów, czyli nieustannych podróżników, korzystających ze specjalnych produktów czy nawet języka. Przygotowywaną przez trzy lata powieść uhonorowano Nagrodą Literacką Nike. Angielskiego przekładu (Flights) dokonała Jennifer Croft.

Olga Tokarczuk zadebiutowała w 1989 r. tomikiem poezji Miasto w lustrach.

REKLAMA

Cztery lata później ukazała się pierwsza powieść autorki, zatytułowana Podróż ludzi Księgi. Od tamtej pory literatka wydała jeszcze osiem książek oraz cztery zbiory opowiadań, z których najnowszy, Opowiadania bizarne, ukazał się w tym roku.

Laureata tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera poznamy 22 maja.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA