REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. VOD

Bartosz Bielenia, jakiego nie znaliście: gwiazda „Bożego Ciała” w tajemniczej „Ondynie”. Film za darmo udostępnił Player

„Ondyna” to krótkometrażowy film Tomasza Śliwińskiego opowiadający o tajemniczej chorobie, z jaką zmaga się 22-letni Czarek. W główną rolę wcielił się znany z nominowanego do Oscara „Bożego Ciała” Bartosz Bielenia. „Ondynę” obejrzycie za darmo na Playerze.

09.07.2020
20:59
ondyna bartosz bielenia player
REKLAMA
REKLAMA

Klątwa Ondyny, czyli zespół wrodzonej hipowentylacji (CCHS), to jedna z najbardziej tajemniczych chorób genetycznych. Jej etiologia nie jest dokładnie zbadana, a nazwa zaburzenia nawiązuje do mitycznej Ondyny. Nordycka nimfa nieszczęśliwie zakochała się w śmiertelniku, a gdy ten ją zdradził, kobieta rzuciła na niego tajemniczą klątwę: mężczyzna mógł oddychać, dopóki pamiętał o zranionej kochance. Kiedy tylko zmorzył go sen i przestał myśleć o Ondynie, utracił zdolność oddychania, doprowadzając się do śmierci.

O tej niezwykle rzadkiej chorobie i jej konsekwencjach dla życia chorego i jego rodziny opowiada krótkometrażowy film Tomasza Śliwińskiego. Główny bohater „Ondyny” zmaga się z upośledzoną umiejętnością oddychania — gdy tylko zasypia, „zapomina” o oddechu, a przy życiu każdej nocy podtrzymuje go respirator. W rolę Czarka wciela się młody aktor Bartosz Bielenia, którego za sprawą kreacji w „Bożym Ciele” Jana Komasy poznał cały świat.

„Ondyna” to nie jest tylko film o chorobie

Czarek (Bartosz Bielenia) ma 22 lata i pozornie wiedzie normalne życie. Co prawda wychował się bez ojca i nadal mieszka z matką (Judyta Paradzińska-Górska), ale nie sprawia rodzinie większych problemów. Ma swoje własne pasje i zainteresowania, a kiedy w jego życiu pojawia się  o dwa lata młodsza rockowa wokalistka Emilia (Magdalena Koleśnik), codzienność nabiera jeszcze cieplejszych barw.

Niestety, wraz z rozwojem relacji, na jaw wychodzi długo skrywany przed ukochaną sekret Cezarego. Zaniepokojona nagłymi zniknięciami chłopaka po każdej wspólnie spędzonej nocy, Emila zaczyna dopytywać o powód jego zachowania. Kiedy dowie się, że Czarek ucieka do domu, niczym Kociuszek z balu po północy, bo tam czeka na niego maska z tlenem i troskliwa opieka matki, na pewne sprawy będzie już za późno.

Bartosz Bielenia
fot. mat.pras.

„Ondyna” powstała we współpracy z fundacją Zdejmij Klątwę wspierającą chorych na CCHS i ich bliskich. Film jest psychologicznym studium które przybliża nie tylko skomplikowaną specyfikę zaburzeń oddychania, ale i społeczny odbiór osoby zmagającej się z chorobą. 

Bielenia, jakiego to tej pory nie znaliśmy

Sutanna, koloratka, krótko ostrzyżona głowa — to pierwsze skojarzenia z Bartoszem Bielenią, którego oglądaliśmy w kadrach nominowanego do Oscara „Bożego Ciała”. Zupełnie inny wizerunek młodego aktora pokazuje trwający niespełna 40 minut film według scenariusza Tomasza Śliwińskiego i Magdy Hueckel.

Mimo że premiera „Ondyny” miała miejsce w tym samym roku co „Boże Ciało”, wydaje się jak by między obiema kreacjami Bieleni upłynęło co najmniej kilkanaście miesięcy. W filmie Śliwińskiego aktor wygląda na młodszego, a jego wrażliwy, wycofany bohater znacząco odbiega od przebojowego przestępcy podszywającego się pod księdza w obrazie Komasy.

No i jeszcze jedno — w „Ondynie” Bielenia ma długie włosy, których nie waha się używać tańcząc pogo pod sceną na jednym z koncertów Emilii. Totalnie warto to zobaczyć!

Bartosz Bielenia w filmie „Ondyna”
fot. mat.pras.

Film w darmowej ofercie Playera

„Ondynę” można obejrzeć za darmo w aplikacji Player.pl (wystarczy się zalogować). Zachęta to zobaczenia filmu, który pokazuje Bartosza Bielenię od nieco innej strony, pojawiła się na facebookowym profilu aktora:

REKLAMA

*Zdjęcie główne: www.polishshorts.pl

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA