REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Krzysztof Zanussi nagrodzony Orłem 2019 za osiągnięcia życia. Widzieliście jego najlepsze filmy?

Krzysztof Zanussi to jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów starszego pokolenia. Autor „Iluminacji”, „Eteru” i „Życia jako śmiertelnej choroby przenoszonej drogą płciową” zostanie szczególnie doceniony na tegorocznej gali rozdania Orłów.

07.03.2019
17:06
Orły 2019: Krzysztof Zanussi otrzyma nagrodę za osiągnięcia życia
REKLAMA
REKLAMA

Orły to najcenniejsze polskie nagrody filmowe obok Złotych Lwów z Gdyni. Prestiż tego wyróżnienia rośnie z każdym rokiem, a jedną z najważniejszych rozdawanych podczas gali statuetek jest ta przyznawana za osiągnięcia życia. To nasz rodzimy odpowiedni Oscara za całokształt twórczości.

Laureata wyłaniają w głosowaniu członkowie Polskiej Akademii Filmowej. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Jerzy Stuhr. A wcześniej przypadała ona w udziale m.in. Romanowi Polańskiemu, Andrzejowi Wajdzie, Kazimierzowi Kutzowi, Jerzemu Hofmanowi, Franciszkowi Pieczce, Kazimierzowi Karabaszowi, Danucie Szaflarskiej i Januszowi Gajosowi.

W tym roku wyróżnienie przyznano Krzysztofowi Zanussiemu.

79-letni Zanussi rozpoczął swoją karierę serią krótkometrażowych filmów w 1959 roku. Od tej pory stworzył kilkadziesiąt docenianych w Polsce i na świecie filmów fabularnych. Do jego najgłośniejszych dzieł należą „Persona non grata”, „Iluminacja”, „Struktura kryształu” i „Życie rodzinne”. Dwukrotnie wyróżniono go Nagrodą Jury Ekumenicznego w Cannes (za „Spiralę” i „Constans”). Otrzymał też w swoim życiu nagrody w Wenecji i Locarno. W 2001 roku otrzymał cztery Orły za „Życie jako śmiertelną chorobę przenoszoną drogą płciową” (za najlepszy film, reżyserię, scenariusz i dla producenta).

orły 2019 krzysztof zanussi
Kadr z filmu „Persona non grata”

Jakie filmy Krzysztofa Zanussiego należą do waszych ulubionych?

REKLAMA

Twórczość Zanussiego należy do nurtu kina intelektualnego. W ostatnich latach jego relacja z krytykami i widzami nie należy jednak do najłatwiejszych. Film „Obce ciało” zdobyło najwięcej antynagród Węży w 2015 roku. Nawet te słabsze filmy (jak niedawny „Eter”) mają jednak w sobie ciekawe pomysły i piękne kadry. Zanussi jest też mistrzem w prowadzeniu aktorów. Szczególnie bliską relację zawodową reżyser miał ze zmarłym w 2009 rokiem Zbigniewem Zapasiewiczem oraz Mają Komorowską. Ceremonia wręczenia Polskich Nagród filmowych Orły odbędzie 25 marca. Gala transmitować będzie Canal+ od godz. 20:00.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA