REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Akademia wprowadza nową oscarową kategorię. To pierwsza tak duża zmiana od 2001 r.

Zgarniające setki milionów dolarów kinowe hity będą mieć większe szanse na poważne wyróżnienie. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wprowadza nową kategorię nagród. Oscary będą przyznawane także dla najlepszych filmów popularnych.

08.08.2018
22:30
Oscary nowa kategoria film popularny
REKLAMA
REKLAMA

Kinowe hity i Oscary nie idą ze sobą w parze zbyt często. Oczywiście, kilka niezwykle dochodowych produkcji Akademia nagradzała statuetkami, by wspomnieć takie tytuły, jak Władca Pierścieni, Titanic, Avatar czy Mroczny Rycerz. Jednak zwykle nagrody w najważniejszych kategoriach wędrują do filmów artystycznych, mniej widowiskowych, a często także gorzej radzących sobie choćby w zestawieniach box office. Tak było do tej pory, ale Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wprowadza zmiany.

Oscary będą także przyznawane filmom popularnym.

The Hollywood Reporter poinformował o wprowadzeniu kategorii outstanding achievement in popular film. Jak na razie Akademia nie podała żadnych szczegółów ani kryteriów, które musi spełniać film, by zostać uwzględniony w rywalizacji. Wszystko wskazuje jednak na to, że na tym polu swoją szansę dostaną właśnie kinowe megahity. Jeśli te przypuszczenia się sprawdzą, to na swojego pierwszego Oscara może liczyć m.in. MCU.

Jest to pierwsza nowa kategoria Oscarów od 2001 r., kiedy to zdecydowano się na nagradzanie filmów animowanych. Decyzja Akademii to jeden z kroków podjętych w celu poprawienia wyników oglądalności ceremonii przyznania Oscarów, które w tym roku były najniższe od dekady. Być może statuetka w nowej kategorii zostanie przyznana już w przyszłym roku.

Ponadto niektórzy swoje Oscary odbiorą… w przerwie na reklamy.

REKLAMA

Akademia zapowiedziała, że zamierza skrócić ceremonię do 3-godzinnej transmisji telewizyjnej. Wiąże się to z tym, że część statuetek zostanie wręczona poza anteną, wyłącznie na oczach publiczności w Dolby Theatre. Widzowie w tym czasie obejrzą reklamy, a później zobaczą skrót z nietransmitowanych momentów ogłoszenia zwycięzców. Nie wiadomo, jakie kategorie znikną z przekazu na żywo, jednak spodziewam się takiego potraktowania produkcji krótkometrażowych, ewentualnie także niektórych kategorii technicznych.

Zmianie uległa także sama data 92. ceremonii wręczenia Oscarów. Wydarzenie przesunięto z 23 lutego 2020 r. na 9 lutego 2020 r. Być może trend organizowania gali w pierwszej połowie miesiąca utrzyma się na stałe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA