REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Chciałbyś mieć takiego dziadka. Papcio Chmiel kończy 90 lat

Pyskaty małpiszon, niezbyt lotny rudzielec i zarozumiały wykształciuch w wieku twoich rodziców. Czy chodzi o pierwszych lepszych posłów? Nie! To bohaterowie wyjątkowej serii komiksowej, której twórca, Papcio Chmiel, kończy dziś 90 lat. Gdzie w sieci można dorwać jego dzieła?

07.06.2013
20:15
Chciałbyś mieć takiego dziadka. Papcio Chmiel kończy 90 lat
REKLAMA

W 1957 r. "Tytus, Romek i A'Tomek" przetarł szlaki polskiego komiksu. Najpierw w "Świecie Młodych", a potem w oddzielnych zeszytach zaczął podbijać serca naszych mam i tatusiów. Wykręcone słowotwórstwo, feeria barw i zamaszysta kreska wnosiły koloryt do peerelowskiej szarej codzienności. Pomimo wieku, w którym już nie wypada życzyć stu lat życia, Papcio Chmiel dalej rysuje i publikuje przygody zwariowanej trójki. Niestety wydawnictwo Egmont nie przepuściło ksiąg Tytusa przez skaner i możemy je przeczytać tylko na papierze. Kochana oficyno! Kiedy możemy spodziewać się e-ksiąg Papcia Chmiela? Oprócz kilku pasków do znalezienia tutaj - pustynia.

REKLAMA

Film Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń również nie zagościł dotąd w żadnym serwisie VOD. Wielka szkoda, zwłaszcza, że np. takiego Kapitana Bombę znaleźć nie trudno. O grze komputerowej, bo takowa również powstała, nie wspomnę.

Jednak Papcio Chmiel to nie tylko artysta-plastyk pochłonięty komiksem, bo na koncie ma również prozę (bogato ilustrowaną, dodajmy). Powieść przygodowa "Generał Ciupinek" powstała wespół z Barbarą Tylicką. Generał Ciupinek chodzi do szkoły w Łysobykach Wielkich i razem z kumplami postanawia stanąć w obronie starego browaru. Nie, nie zamierza iść w ślady Kulczyka. Na drodze staje mu herszt bandy z piątej klasy - Wielgus. Mieszkańcy szybko jednak wpadają na pomysł, by Łysobyki stały się atrakcją turystyczną.

REKLAMA

Papcio Chmiel musiał też czasem odpocząć od bandy Tytusa i tworzył poważniejsze historie, jak np. "Kopernik". Co ciekawe, Henryk Chmielewski jest autorem tekstu, nie grafik! Publikowany w Świecie Młodych teraz jest dostępny za friko na stronach Agencji Hi-Hi.

Ojcu polskiego komiksu życzymy - tak jak wspomniałem - dwustu lat życia, a sobie życzymy, by w upalne dni zamiast samochodu i autobusu używać wannolotu!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA