REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Komiksy

Henryk Jerzy Chmielewski nie żyje. Legendarny Papcio Chmiel zmarł w wieku 97 lat

Henryk Jerzy Chmielewski zmarł minionej nocy. Lepiej znany jako Papcio Chmiel, twórca komiksów z serii „Tytus, Romek i A'Tomek” miał 97 lat.

22.01.2021
8:45
papcio chmiel nie zyje smierc
REKLAMA
REKLAMA

W nocy z 21 na 22 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski. Informację o śmierci legendarnego Papcia Chmiela podał Piotr Kasiński, jeden z organizatorów Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Papcio Chmiel był rysownikiem, grafikiem i publicystą.

Najlepiej znany jest jako twórca komiksów „Tytus, Romek i A'Tomek”. Opowieści o przygodach dwóch harcerzy (potem po prostu chłopców) i szympansa wychowały kolejne pokolenia Polaków. Bohaterowie zadebiutowali bowiem na gazety „Świat Młodych” w 1957 roku, a od 1966 roku zaczęli pojawiać się również w samodzielnych wydaniach znanych jako księgi.

„Tytus, Romek i A'tomek” są najdłużej ukazującą się serią komiksową w Polsce. To ona od swojego początku wyznaczała standardy narracji dla młodych czytelników, stanowiąc doskonały mix humoru i refleksji nad światem. Na jego podstawie (chociaż nie jest adaptacją żadnego konkretnego komiksu) powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”, a także gra komputerowa zatytułowana po prostu „Tytus, Romek i A'Tomek”.

REKLAMA

„Tytus, Romek i A'Tomek” na stałe weszło do polskiej popkultury i stało się częścią naszej tożsamości.

Na przestrzeni dekad Papcio Chmiel otrzymał za swoją pracę mnóstwo nagród i odznaczeń. W 1973 roku został laureatem Orderu Uśmiechu. W XXI wieku został natomiast odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, z okazji 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a także, w 2019 roku, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA