REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Jedna platforma, by rządzić nimi wszystkimi. Plex chce zebrać materiały serwisów VOD w jednym miejscu

Informacje o planach powstania nowych platform streamingowych pojawiają się w ostatnich miesiącach jak grzyby po deszczu. Trudno czasem nadążyć za liczbą serwisów, które mają pojawić się na rynku w przeciągu najbliższych miesięcy. Skoro teraz jest trudno być na bieżąco z nowościami, co będzie, gdy wszystkie platformy będą już funkcjonować, a widz będzie chciał znaleźć coś do obejrzenia?

30.08.2019
21:50
Plex - zdjęcie promocyjne aplikacji
REKLAMA
REKLAMA

Teraz firma Plex proponuje rozwiązanie, które ma pomóc w klęsce urodzaju, która czeka nas w przyszłym roku. Szef firmy, Keith Valory, w rozmowie z portalem Variety zdradził, że chciałby, aby jego serwis stał się miejscem, w którym będziemy mogli wyświetlać wszystkie materiały wideo dostępne na dowolnej liczbie platform, których subskrypcje wykupiliśmy.

Zamiast przeklikiwać się między różnymi portalami, Plex umożliwiałby przejrzenie bibliotek wszystkich serwisów video on demand, pomagając nam wybrać, co chcemy oglądać. Keithowi Valory’emu marzy się zunifikowana platforma, która umożliwiałaby użytkownikowi opłacanie dostępu do wszystkich platform, które go interesują, bez konieczności instalowania wielu aplikacji i ciągłego przechodzenia między nimi.

Plex - desktop class="wp-image-319416"

Zasada działania serwisu przywodzi na myśl polski serwis Upflix. Portal zbiera informacje z większości platform streamingowych dostępnych w Polsce, podając dane na temat dat premier nowych produkcji. Twórcy Plexa chcieliby pójść o krok dalej i poza dzieleniem się informacjami z platform, oferowaliby usługę, która umożliwia wyświetlenie materiału z poziomu jednej aplikacji.

Wizja Valory'ego jest o tyle ciekawa, że na pewno ułatwiłaby użytkownikom poruszanie się po ciągle rosnącym świecie platform streamingowych, a co za tym idzie - znalazłaby swoich klientów. Problem leży w tym, że w tym momencie niewiele firm chce zgodzić się na takie rozwiązanie. Większość z nich jest zajęta tworzeniem własnych platform, próbując zgarnąć część rynku dla siebie. Unifikacja usług nie jest im w tym momencie na rękę.

HBO Max - logo class="wp-image-319419"

Obecnie firma ma podpisaną umowę jedynie z Warner Bros/WarnerMedia i ich zbliżającą się platformą HBO Max. Nie wiadomo jednak dokładnie, ile treści z oryginalnego serwisu miałoby być dostępnych na platformie Plex. Valory zakłada wprawdzie, że w jego serwisie pojawi się „75-85% treści, na których najbardziej zależy odbiorcom”, ale informacja ta nie jest przecież zbyt konkretna.

O ile sama idea mega-serwisu, który ułatwiłby użytkownikom dostęp do wszystkich treści, którymi są zainteresowani, brzmi bardzo dobrze, o tyle trudno przewidzieć, czy firmie rzeczywiście uda się to zadanie od strony logistycznej i prawnej.

REKLAMA

W tej chwili wydaje się to bowiem mało prawdopodobne.

Jaka przyszłość czeka serwis oraz cały świat platform streamingowych, dowiemy się zapewne w najbliższych miesiącach, gdy pierwsze z nowych serwisów trafią oficjalnie na rynek. Pierwsza „wojna streamingowa” rozegra się już w listopadzie, po premierze Disney+ i Apple TV+.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA