REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Polska na wypasie - TOP 5 OLiS

Cudze chwalicie, swojego nie znacie? Zestawienie OLiS mówi zupełnie coś innego. W pierwszej piątce dominują polscy artyści charakteryzujący się różnym muzycznym stylem. I aż dziw bierze, że Ci wykonawcy są tak wysoko. Czyżby Polacy rzeczywiście mieli dobry gust muzyczny?

07.02.2013
16:16
REKLAMA
REKLAMA

5. Weekend – Ona tańczy dla mnie.

No dobra, przesadziłem. Pan, który uwielbia ją, bo ona wywija dla niego na parkiecie, jak uczestniczka „You Can Dance”, nie schodzi z Oficjalnej Listy Sprzedaży. Wraz z zespołem i szaleńcze tanecznym albumem okupują wysokie pozycje. Polacy najwyraźniej często imprezowali, bo muzyki od Weekendu na trzeźwo raczej przetrawić się nie da. A to już trzeci tydzień. Czyżby „disco z pola” wraca do łask? Niebawem chyba będzie dubstepowa wersja „Jesteś szalona” – na wesela nowej generacji. Bo tenże hit ponadczasowy został zdetronizowany przez „Ona tańczy dla mnie”. 

artur_andrus_540_310

4. Artur Andrus – Myśliwiecka

Na szczęście, Weekend to tylko wypadek przy pracy, lub efekt kaca moralnego narodu. 45. Tydzień listę OLiS okupuje Polski melancholik Artur Andrus. Komik o wiecznie niezadowolonym uśmiechu ze swoją kabaretowo-wierszowym krążkiem ciągle jest popularny. Polacy lubią narzekać i najwyraźniej lubią też słuchać marudzącego Andrusa. W końcu jesteśmy krajem, który bezwarunkowo kocha kabareciarzy, a z perspektywy czasu to jedynie pan Artur chyba nie obniżył poziomu swoich słownych żartów.

donatan-rownonoc

3. Donatan – Równonoc – Słowiańska Dusza

Czy hip-hop może analizować historię Polski? Czy muzycznie jest w stanie przejść do czasów pogańskich i opowiedzieć o bóstwach tamtejszych czasów? I czy w końcu może połączyć komputerowe bity z muzyką ludową? Odpowiedź już kiedyś podał nam pewien znany polityk – „yes, yes, yes!”. Ekipa Donatana zrobiła niesamowitą robotę i nic dziwnego, że trzymają się tak wysoko na OLiSie. Ta płyta to ewenement w polskiej muzyce hip-hopowej. I mówi to ktoś, kto nie potrafi wytrzymać ani minuty podczas słuchania raperów nawijających o tym, co im ślina na język przyniesie. Przemyślana idea ma swoje rezultaty – 14. tydzień na liście i nadal trzyma się wysoko!

Okladke_Shrine_New_Slaves_5972820

2. Riverside – Shrine of The New Generation Slaves

Polski towar eksportowy. Riverside to progrockowcy, którzy wydawać, by sie mogło, że bardziej są znani za granicą niż w Polsce. A tu zaskoczenie, ich najnowszy album w drugim tygodniu nadal utrzymuje niemal najwyższą pozycję. A zgodnie z tytułem, nowa płyta to nowa generacja muzyki – wpływy jazzu, hard rocka a teksty o tym, jak tracimy się w dzisiejszym elektronicznym świecie. Tej płyty  każdy rockowiec nie może przegapić!

Basic CMYK

1. Lady Pank – Symfonicznie

REKLAMA

A na szczycie, ukulturalniona wersja symbolu buntu czasów PRL-u. Lady Pank zaprosił orkiestrę symfoniczną i nagrał swoje najnowsze hity z jej akompaniamentem. Bunt w wersji poważnej – mariaż niczym „S&M” Metalliki. Lady Pank nie zrobił nic nowego i rewolucyjnego, a taki Dżem wcześniej zaaranżował swoje kompozycje w wersji symfonicznej. Czyżby to miłość do historii polskiego rocka, czy może odrobina prowizorki, że jesteśmy ukulturalnionym krajem?

Wszystkie albumy dostępne do odsłuchu na platformie WiMP.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA