REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. VOD

Najlepsze polskie seriale kryminalne. Wybieramy 10 tytułów

Polska kinematografia nie kończy się na szczęście na komediach romantycznych. Najlepiej udowadniają to seriale kryminalne, tak przecież lubiane zarówno przez widzów, jak i... przez stacje telewizyjne. Wybraliśmy 10 najlepszych polskich produkcji.

18.01.2023
13:41
polskie seriale kryminalne
REKLAMA

Co, gdyby amerykańskie CSI, FBI czy NSA wpleść w szarobure, polskie realia, które jeszcze bardziej podkręcają mroczny klimat? Twórcy i twórczynie seriali kryminalnych odpowiadają nam wysokiej klasy produkcjami. Wciągają nas w śledztwa pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji i różnorodnych bohaterów, a wszystko to na polskim podwórku, z którym wszyscy możemy się utożsamić.

Mimo że według portalu JustWatch Polacy najchętniej wybierają komedie, warto zapoznać się rodzimymi produkcjami kryminalnymi, które można obejrzeć w serwisach VoD, takich jak Player, HBO Max czy Canal+. Nie zawiedziecie się.

REKLAMA

Najlepsze polskie seriale kryminalne: "Skazana"

Co może się wydarzyć, jeśli role się zamienią i głowa wymiaru sprawiedliwości, zamiast stać na sali sądowej twarzą w twarz z oskarżonymi, będzie po ich stronie? Taką historię opowiada serial "Skazana", w którym główna bohaterka, sędzia Sądu Okręgowego – Alicja Mazur (Agata Kulesza) – trafia do zakładu karnego za przestępstwo, którego nie popełniła. Sytuację zaognia fakt, że w nowej rzeczywistości będzie musiała stawić czoła więźniarkom, na które wcześniej wydała wyrok. Z klasycznym i minimalistycznym stylem grania Agaty Kuleszy zestawiona zostaje Aleksandra Adamska, która w serialu odgrywa rolę charyzmatycznej koleżanki Alicji – Pati.

Platforma: Player
Sezony: 2

Player - zwiastun pierwszego sezonu serialu "Skazana"

Szadź

Maciej Stuhr w większości produkcji jawi się jako protagonista i kojarzony jest z tych przyjemniejszych ról w komediach romantycznych – jako samotny ojciec Mikołaj Konieczny w "Listach do M." czy jako kontrowersyjny prezenter programu telewizyjnego Tomek Wilczyński w "Planecie Singli". Dlatego też "Szadź" zaskakuje, odkrywając zupełnie nową aktorską twarz Macieja Stuhra. W serialu bowiem odgrywa rolę prowadzącego podwójne życie Piotra Wolnickiego, seryjnego mordercy młodych dziewcząt, który równocześnie jest religioznawcą i wykłada na uniwersytecie. Po piętach depczą mu policjantka Agnieszka Polkowska (Aleksandra Popławska), z którą wiąże się zagadkowa sprawa, oraz jej zawodowy partner – Tomasz Mrówiec (Bartosz Gelner).

Platforma: Player
Sezony: 3

Player - zwiastun pierwszego sezonu serialu "Szadź"

Chyłka

Fani i fanki Remigiusza Mroza, obecnie chyba najbardziej poczytnego autora kryminałów, doczekali się ekranizacji aż pięciu tomów z serii o prawniczce z jednej z najlepszych warszawskich kancelarii – Joannie Chyłce, w którą w serialu wcieliła się Magdalena Cielecka. W pierwszym sezonie ("Zaginięcie") Chyłka i jej aplikant, Konrad Oryński (Filip Pławiak) decydują się na obronę małżeństwa Szlezyngierów, którzy podejrzani są o porwanie swojej trzyletniej córki Nikoli. Jak sprawdzi się ten nietypowy duet? Czy uda im się rozwiązać sprawę?

Platforma: Player
Sezony: 5

Player - zwiastun drugiego sezonu serialu "Chyłka"

Belfer

Wspomniany już wcześniej Maciej Stuhr pojawił się w serialu "Belfer", gdzie z kolei wciela się w rolę nauczyciela języka polskiego Pawła Zawadzkiego, który przyjeżdża do Dobrowic, aby rozwiązać zagadkę śmierci uczennicy. By głębiej wejść w środowisko kolegów i koleżanek ofiary, podejmuje pracę w dobrowickim liceum.

Dla fanów i fanek serialu jest też dobra informacja, ponieważ już w przyszłym roku będzie miała miejsce premiera trzeciego sezonu.

Platforma: Canal+, Player
Sezony: 2

Canal+ - zwiastun pierwszego sezonu serialu "Belfer"

Żmijowisko

Kolejna ekranizacja książki, tym razem autorstwa Wojciecha Chmielarza. Arek (Paweł Domagała) i Kamila (Agnieszka Żulewska) wraz z dziećmi przyjeżdżają do wsi Żmijowsko, gdzie odbywa się kolejne, coroczne spotkanie z ich przyjaciółmi ze studiów. Dzień po mocno zakrapianej imprezie znika Ada, nastoletnia córka Arka i Kamili, której wtedy nie udało się odnaleźć. Rok później ojciec Ady wraca do agroturystyki, gdzie po raz ostatni widziano dziewczynę.
Platforma: Canal+, Player
Sezony: 1

Canal+ - zwiastun serialu "Żmijowisko"

Wataha

Akcja serialu rozgrywa się w jednostce straży granicznej w Bieszczadach, gdzie wskutek zamachu bombowego giną oficerowie jednostki. Wiktor Rebrow (Leszek Lichota), kapitan SG, stara się dociec prawdy, kto stał za zamachem, w którym zginęli jego ukochana i przyjaciele. Rozpoczyna więc swoje prywatne dochodzenie.
Platforma: HBO Max, Player
Sezony: 3

HBO Max - zwiastun pierwszego sezonu serialu "Wataha"

Pajęczyna

Bohaterką serialu, którego akcja rozgrywa się dwutorowo – u schyłku lat siedemdziesiątych i na początku pierwszej dekady lat dwutysięcznych – jest naukowczyni Kornelia Titko (Joanna Kulig). Kobieta w dzieciństwie straciła starszą siostrę, ojca oraz matkę – fizyczkę jądrową, prawą rękę twórcy gierkowskiego programu nuklearnego. Lata później Kornelia spotyka na swojej drodze tajemniczego mężczyznę, rzekomo oskarżonego o zabójstwo jej siostry. Kim on jest? I jak to wiąże się z przynależnością Polski do państw biorących udział w wyścigu atomowym?
Platforma: Player
Sezony: 1

Player - zwiastun serialu "Pajęczyna"

"Odwilż"

W szczecinie na przełomie zimy i wiosny Odra wyrzuca na brzeg ciało młodej kobiety. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policjantka, a zarazem samotna matka – Katarzyna Zawieja (Katarzyna Wajda). Głównym celem jednak staje się nie tylko odnalezienie mordercy kobiety, ale również rozwikłanie zagadkowego zniknięcia dziecka, które przyszło na świat przed śmiercią ofiary.
Premiera drugiego sezonu już w przyszłym roku.
Platforma: HBO Max, Player
Sezony: 1

HBO Max - zwiastun pierwszego sezonu serialu "Odwilż"

Znaki

Polski serial wyprodukowany dla AXN, którego akcja rozgrywa się w malowniczych Górach Sowich. W pobliżu miejscowej kopalni nad jeziorem znalezione zostaje ciało kobiety. Śledztwo w tej sprawie prowadzi nowoprzybyły komisarz Michał Trela (Andrzej Konopka), który wraz z córką przeprowadził się do miasteczka Sowie Doły. Podczas dochodzenia okazuje się, że zabójstwo ma związek ze sprawą śmierci studentki sprzed lat, która wcześniej utknęła w martwym punkcie i mimo ogromnego zainteresowania – nigdy nie została rozwiązana.
Platforma: Canal+
Sezony: 2

AXN - zwiastun pierwszego sezonu serialu "Znaki"
REKLAMA

Klangor

Trzymająca w napięciu historia, w której znakomity Arkadiusz Jakubik wcielił się w rolę Rafała Wejmana, psychologa więziennego.

Pewnego wieczoru Gabi (Matylda Gieżno), nastoletnia córka Wejmanów, wychodzi na imprezę, z której nie wraca. Zrozpaczony ojciec rozpoczyna poszukiwania nastolatki na własną rękę. Serial skupia się nie tylko na odnalezieniu dziewczyny, ale pokazuje również emocje targające rodziną oraz to, do czego w stanie jest posunąć się człowiek, aby odnaleźć ukochaną osobę.
Platforma: Canal+
Sezony: 1

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA