REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube
  3. Wideo

Prawo Marcina opowiedział o tym, co grozi niepełnoletnim za picie energetyków

Co grozi za spożycie energetyków osobom poniżej 18 roku życia? Czy niepełnoletnie osoby będą mogły zakupić napój energetyzujący bez dodatku kofeiny? O nowej ustawie, która weszła w życie wraz z rozpoczęciem 2024 r. wypowiedział się youtuber Prawo Marcina.

02.01.2024
13:37
Prawo Marcina opowiedział o tym, co grozi niepełnoletnim za picie energetyków
REKLAMA

1 stycznia 2024 r. weszła w życie nowa ustawa, w myśl której sprzedaż napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia jest zakazana. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług zdefiniowała bowiem energetyki jako środki spożywcze, w których "składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie". Puszki z pobudzającą zawartością mają również zniknąć ze sklepików szkolnych i automatów. Co grozi za spożycie energetyków?

REKLAMA

Prawo Marcina o energetykach. Interweniować może zarówno policja, jak i nauczyciele

W swoim najnowszym filmie youtuber Marcin Kruszewski z kanału Prawo Marcina wypowiedział się na temat ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia. Marcin opowiedział m.in. o odpowiednich oznaczeniach puszek, o tym, jak będzie wyglądać sprzedaż energetyków "zero" i co grozi nieletnim za spożycie tego typu napojów:

Ustawodawca świadomie zakazał konkretnych kategorii napojów konkretnym osobom. Więc jak najbardziej za spożywanie zakazanych dla naszego wieku napojów będziemy mogli ponieść odpowiedzialność. Taką podstawową jej formą będzie pewnie niższa ocena z zachowania (...), ale w skrajnych przypadkach takim delikwentem będzie mógł zająć się nawet sąd rodzinny

- skomentował.

Podkreślił, że nauczyciel może obniżyć uczniom ocenę z zachowania nie tylko za ewentualne spożycie napojów energetyzujących w szkole, ale również poza nią. Jeśli zaś osobę niepełnoletnią na piciu energetyków nakryje policja, najprawdopodobniej funkcjonariusze będą chcieli dowiedzieć się, w którym sklepie został zakupiony napój, by ukarać sprzedawcę.

Prawo Marcina o napojach energetyzujących

Marcin zwrócił także uwagę na oznaczenia na puszkach przy okazji wątku o energetykach "zero", czyli tych, które nie zawierają w sobie ani kofeiny, ani tauryny. Okazuje się, że jeśli napój nie będzie oznaczony na opakowaniu jako "energetyczny" lub "energetyzujący", sprzedawca będzie musiał sprzedać taki produkt bez konieczności weryfikowania wieku kupującego.

REKLAMA

O ustawie wprowadzającej zakaz spożywania napojów energetyzujących przeczytasz więcej na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA