REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Littlefinger polujący na UFO. „Projekt Błękitna Księga” z Aidenem Gillenem ma szanse na stanie się hitem

„Projekt Błękitna Księga” to oparty częściowo na faktach serial science fiction, opowiadający o badaniach amerykańskiej armii dotyczących przypadków pojawienia się UFO. W produkcji główną rolę gra Aiden Gillen znany z występów w hitowej „Grze o tron”. 

04.10.2019
21:41
project blue book pl
REKLAMA
REKLAMA

Amerykańska premiera serialu emitowanego pierwotnie na History miała miejsce kilka miesięcy temu. Wbrew nazwie to stacja, która chętniej podejmuje tematykę teorii spiskowych i obcych istot pozaziemskich, niż wydarzeń historycznych. Dlatego nazwanie „Project Blue Book” dziełem opartym na faktach wymaga krótkiego wyjaśnienia.

Nowy serial stacji Epic Drama opowiada historię doktora J. Allena Hyneka. Mężczyzna, którego na ekranie gra Aiden Gillen, został zrekrutowany przez amerykańską armię do projektu nazwanego Znak. Z czasem operację przemianowano na Błękitna Księga. Hynek zajmował się w nim badaniem i sprawdzaniem prawdziwości rozmaitych doniesień o pojawieniu się niezidentyfikowanych obiektów latających na terenie Stanów Zjednoczonych. Ogółem w latach 1952-69 było ich ponad 12 tys. Wojsko oczekiwało od badacza uznania większości spraw za rozwiązane lub wymyślone przez świadków, ale sam doktor z czasem stał się zwolennikiem teorii o istnieniu UFO.

Serial „Project Blue Book” wykorzystuje ogólny zarys tych wydarzeń.

Premierowy odcinek produkcji przedstawia pierwsze spotkanie Hyneka z kapitanem Michaelem Quinnem, który z ramienia lotnictwa zajmuje się dziwną sprawą z Fargo. Obaj zostają wysłani na spotkanie z pilotem samolotu, który rzekomo nawiązał potyczkę z latającym spodkiem. Próbują rozwiązać sprawę za pomocą metod naukowych i szczegółowej rozmowy z Henrym Fullerem prowadzącym maszynę nad Fargo. Szybko okazuje się jednak, że ich motywacje mogą być bardziej rozbieżne niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

„The Fuller Dogfight” zarysowuje tę pojedynczą sprawę, życie rodziny Hyneka, rzuca też światło na pierwsze tropy prowadzące do znacznie bardziej interesującej tajemnicy. Kolejne epizody (jest ich 10, ale History już zamówiło 2. sezon) przyjmą podobny schemat budowania fabuły, co upodabnia serial do kultowego „Z Archiwum X”. Oba dzieła mają zresztą ze sobą więcej wspólnego, bo opierają się w dużej mierze na charyzmie głównych bohaterów.

„Projekt Błękitna Księga” zapowiada się na sprawnie wyreżyserowane połączenie sci-fi, horroru i thrillera. Śledzić dzieło będzie jednak warto przede wszystkim ze względu na aktorów.

project blue book pl class="wp-image-329645"
Foto: Aiden Gillen „Project Blue Book”

Aiden Gillen w serialu „Gra o tron” pokazał całemu światu, że doskonale gra bohaterów zamieszanych w spiski i tajemnice. Nadaje on doktorowi Hynekowi aurę sprytu i swego rodzaju bezwzględności, które rzadko widuje się w serialowych portretach naukowców. Czuć też chemię między nim a Michaelem Malarkeyem, który wciela się w jego partnera z lotnictwa. W 1. odcinku obaj aktorzy spędzają razem na ekranie jeszcze stosunkowo niewiele czasu, ale w kolejnych odcinkach będzie tego znacznie więcej.

REKLAMA

Całego sezonu nie sposób oceniać na podstawie zaledwie jednego epizodu, ale jeśli twórcom „Projektu Błękitna Księga” uda się utrzymać poziom, to na pewno doczekają się w Polsce całkiem pokaźnej grupy widzów. W końcu któż z nas nie chciałby się ostatecznie dowiedzieć, czy UFO istnieje?

Pierwsze dwa odcinki „Project Blue Book” w polskiej wersji językowej dzisiaj (4.10) od 21:30 na Epic Drama. Kolejne epizody co tydzień o 22:30.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA