REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Przed premierą Ostatniego Jedi przypominamy fabułę Przebudzenia Mocy

Już w tym tygodniu w kinach pojawi się nowy epizod Gwiezdnych wojen! Z tej okazji przypominamy wydarzenia, bez których trudno będzie zrozumieć cały seans.

11.12.2017
18:04
gwiezdne wojny przebudzenie mocy
REKLAMA
REKLAMA

Ostatni Jedi to jeden z tych filmów, które zakładają u widza znajomość wydarzeń poprzednich produkcji. Dlatego jeżeli nie widziałeś poprzednich filmów z gwiezdnej sagi, przyjemność z oglądania nowej produkcji może być ograniczona. A jeżeli nie znasz filmu Przebudzenie Mocy, to zdecydowanie nie idź do kina. Nie ma to większego sensu.

Niektórzy z was widzieli jednak poprzedni epizod, nie pamiętają jednak już szczegółów fabularnych. To właśnie dla tych osób powstał ten tekst. Przypomnimy w nim dla waszej wygody najważniejsze wątki Przebudzenia Mocy, które prawdopodobnie będą kontynuowane w Ostatnim Jedi.

Galaktyce znów grożą totalitarne rządy.

Przebudzenie Mocy fabuła class="wp-image-115077"

Jak wynika z fabuły Przebudzenia Mocy, złowrogie Galaktyczne Imperium przegrało wojnę z Sojuszem Rebeliantów. Porządek w galaktyce próbuje zaprowadzić Nowa Republika, która wyznaje podobne wartości do tej starej. Imperium jednak nie wyparowało ani nie zostało do końca rozbite. Na jego zgliszczach narodził się nowy twór, jakim jest Pierwszy Porządek.

Nowa Republika dyskretnie wspiera działania dowodzonego przez Leię Organę Ruchu Oporu, zaczynając rozumieć zagrożenie ze strony nowego adwersarza. Wyraźnie nie docenia jednak wroga, bowiem nie tylko Pierwszemu Porządkowi udaje się w tajemnicy zbudować potężną stację bojową, ale też za jej pomocą niszczą stolicę Nowej Republiki na Hosnian Prime.

Ruchowi oporu udaje się zniszczyć potężną bazę, staje się jednak jasne, że Nowy Porządek - pod wodzą tajemniczego, złowrogiego Snoke’a - staje się śmiertelnym zagrożeniem dla kształtującej się w galaktyce demokracji.

Rey odnalazła Luke’a Skywalkera.

The Last Jedi Ostatni Jedi Star Wars Trailer class="wp-image-100814"

Rey to nowa bohaterka gwiezdnej sagi, o której nie wiemy za wiele. Szukając własnej tożsamości i chcąc zrozumieć swoją nowonabytą zdolność posługiwania się Mocą młoda Rey wyrusza na poszukiwanie Skywalkera, tytułowego Ostatniego Jedi. Jego położenie udaje się ustalić dzięki informacjom przechowywanym w pamięci robotów R2-D2 i BB-8. Rey nie jest jedyną osobą, której zależy na odnalezieniu Luke’a. Jego siostra i przywódczyni Ruchu Oporu, rozumiejąc zagrożenie ze strony Nowego Porządku, również życzyłaby sobie wsparcia bohatera Rebelii.

Ze zwiastunów Ostatniego Jedi wynika jednak, że Skywalker nie będzie skory do współpracy. Twierdzi wręcz, że „musi nadejść koniec Jedi”. Luke prawdopodobnie został pustelnikiem po tym, jak jego uczeń – syn Hana Solo i Lei – przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, stając się Kylo Renem, wojownikiem Pierwszego Porządku.

Kylo Ren ma wiele za uszami. To z jego ręki ginie Han Solo.

 class="wp-image-57612"

Gdy Ben Solo przechodzi na Ciemną Stronę Mocy, jego rodzice – Han i Leia – rozstają się, nie mogąc znieść bólu po utracie syna. Leia zostaje przywódczynią Ruchu Oporu, a Han wraz ze swoim wiernym Chewbaccą wraca do bycia szmuglerem i watażką. Na skutek zbiegu okoliczności Rey namawia Hana i Chewiego do ponownego sojuszu z Ruchem Oporu. To nie kończy się dobrze.

Han ginie z rąk własnego syna na oczach swojego towarzysza. Nie jest jasne jak to wpłynie na dalsze działania Lei i Chewiego, należy się jednak spodziewać, że będzie to jeden z głównych wątków Ostatniego Jedi. Warto pamiętać jeszcze o jednym, co niezupełnie wynika ze scenariusza Przebudzenia Mocy. Aktorka grająca Leię zmarła po zakończeniu zdjęć do Ostatniego Jedi. Rzekomo nie wpłynęło to na scenariusz i montaż filmu, a to oznacza, że Leia w jakiś sposób przestanie istnieć w gwiezdnej sadze.

Dwaj nowi kumple: Finn i Poe Dameron.

Przebudzenie Mocy fabuła class="wp-image-115086"

Dwie nowe postacie w sadze to Finn (znany wcześniej jako szturmowiec FN-2187) i pilot ruchu oporu a zarazem właściciel robota BB-8: Poe. Pierwszy z nich zdradza Pierwszy Porządek i ratuje Damerona, liczy prawdopodobnie na łaskawsze przyjęcie ze strony Nowej Republiki. Wiele wspólnych przygód łączy tych dwóch bohaterów nicią głębokiej przyjaźni.

Finn na początku Ostatniego Jedi zapewne będzie bardzo pokiereszowany. To efekt starcia z Kylo Renem. Finn uratował w ten sposób życie Rey i w jakiś sposób wpłynął na jej odkrycie w sobie Mocy. Warto pamiętać, że Finn nie planował wstąpić do Ruchu Oporu. Chciał uratować Damerona i wykorzystać wdzięczność Ruchu Oporu, by ten pomógł mu gdzieś zniknąć w odległych rubieżach galaktyki. Prawdopodobnie jednak nadal będzie walczył ze złowrogim Pierwszym Porządkiem.

REKLAMA

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi w kinach już w najbliższy czwartek.

To ósmy epizod trzeciej gwiezdnej trylogii. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Rian Johnson. Jego pomysł na film rzekomo jest tak dobry, że Disney zdecydował się powierzyć mu tworzenie nowej trylogii Gwiezdnych wojen, która realizowana będzie po dziewiątym epizodzie. Już niedługo, już bardzo niedługo się przekonamy, czy wybór ten był słuszny. Nie wiem jak wy, ale ja już nie mogę wytrzymać z niecierpliwości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA