REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Już dziś na HBO GO miniseria o przekręcie w „Milionerach”. „Quiz” to serial, który lubi inteligentnych widzów

„Milionerzy” to jeden z bezwzględnie najpopularniejszych formatów telewizyjnych w historii. Wizja zostania milionerem kusiła jednak do programu nie tylko fanów quizów, ale też rozmaitych spryciarzy chcących oszukać system. Brytyjczycy przekonali się o tym, gdy wybuchła „afera kaszlowa”. O jej kulisach opowiada nowy miniserial HBO, „Quiz”.

12.07.2020
12:00
Quiz: Dziś na HBO i HBO GO świetny serial o przekręcie w Milionerach
REKLAMA
REKLAMA

Pierwszy odcinek programu „Who Want to Be a Millionaire?” został wyemitowany w 1998 roku i z miejsca stał się największym hitem brytyjskiej telewizji. Oglądanie pojedynczego śmiałka systematycznie odpowiadającego na pytania aż do finałowego wartego milion funtów błyskawicznie przyciągnęło masy widzów przed telewizory. Duża w tym zasługa pomysłodawców „Milionerów”, którzy postawili na poważną, duszą atmosferę, zatrudnili świetnego prowadzącego Chrisa Tarranta i dali uczestnikom możliwość wycofania się w dowolnym momencie, czym paradoksalnie tylko wzmocnili ciążącą na nich presję.

Sukces projektu był tak olbrzymi, że kolejne kraje szybko zaczęły wykupywać do niego prawa (do 2020 roku „Milionerzy” trafili do około 160 państw). Twórcy programu nie spodziewali się jednak, że jego powodzenie doprowadzi do powstania stowarzyszenia fascynatów, którzy poświęcą życie na wzajemną pomoc i oszukiwanie systemu. Istnienie takiego ruchu wyciekło dopiero przy okazji skandalu związanego ze zwycięstwem Charlesa Ingrama.

Debiutujący dzisiaj na HBO i HBO GO miniserial „Quiz” opowiada o kulisach powstania „Milionerów” i pochyla się nad rzekomym oszustwem Ingramów.

Trzyczęściowa produkcja stworzona pierwotnie dla brytyjskiego nadawcy ITV koncentruje każdy z odcinków na kolejnych etapach tej historii. Najpierw poznajemy pomysłodawców „Who Wants to Be a Millionaire?” oraz zafascynowaną quizami rodzinę Ingramów. Następnie obserwujemy jej kolejnych członków próbujących swoich szans na słynnym krześle aż do samego Charlesa, który wydaje się mieć zdecydowanie najmniejsze szanse na zwycięstwo. Drugi odcinek zostaje poświęcony na program z jego udziałem, a finał koncentruje się na procesie sądowym decydującym o winie bohaterów.

„Quiz” to miniserial bardzo kompaktowy i konkretny. Nie znajdziemy tu niemal wcale niepotrzebnych czy wymuszonych scen. Można wręcz powiedzieć, że po krótkim wstępie akcja zaczyna wręcz pędzić do kulminacyjnego momentu, jakim jest występ Charlesa Ingrama (w tej roli Matthew Macfadyen). Osobiście wolałbym nieco bardziej wyważone tempo, bo mniej uważni widzowie mogą w pewnym momencie pogubić się w chronologii zdarzeń. Ale z drugiej strony w końcu mówimy o miniserialu, który ma do opowiedzenia konkretną historię i właśnie tego się trzyma. A trudno mieć pretensje o takie podejście do twórcy serialu, Jamesa Grahama.

Quiz” to produkcja o sile sugestii. To czy uwierzycie w winę lub niewinność Ingramów, zależy od tego, jak zostanie wam podana ich historia.

Jeszcze przed wyprodukowaniem telewizyjnej adaptacji „afery kaszlowej” Graham stworzył poświęconą temu sztukę teatralną. Była podzielona na dwie części, a po każdej widzowie mogli zaznaczyć zaznaczyć jedną z dwóch odpowiedzi: „Winni” lub „Niewinni”. Rzecz w tym, że na początku dostawali same sugestie o winie małżeństwa, a dopiero w kolejnej części poszlaki wskazujące, że Ingramowie wcale nie oszukiwali. Odpowiedzi oglądających były więc bardzo silnie skorelowane z tym, co widzieli na scenie.

quiz hbo go class="wp-image-422281"

Serialowy „Quiz” jest w swoim podejściu na szczęście zdecydowanie bardziej zniuansowany, natomiast sama idea nie uległa zmianie. Graham nie decyduje za widzów, jak było naprawdę. Natomiast w wielu miejscach sugeruje poszlaki, manipuluje przekazem (podobnie jak robili to oskarżyciele w procesie) i próbuje widzom pokazać, że warto myśleć samodzielnie. Dlatego „Quiz” (podobnie zresztą jak „Milionerzy”) jest programem dla ludzi inteligentnych, myślących otwarcie, ale też niedających się łatwo przekonać.

Czy Charles Ingram, jego żona Diana i ich wspólnik byli geniuszami zbrodni, którym prawie udało się ukraść milion, a może słabo grającą grupką głupków z fatalnym pomysłem? Brytyjska prasa najpierw przedstawiała pierwszą wersję, a potem uczepiła się drugiej. Może obie są w jakiejś części poprawne, a może rzeczywista sytuacja wyglądała jeszcze inaczej? Warto docenić serial, który prowokuje widzów do takich przemyśleń, przy okazji wykonując bardzo sprawną telewizyjną robotę (szczególne brawa należą się Michaelowi Sheenowi za zapadającą w pamięć rolę prowadzącego Chrisa Tarranta).

REKLAMA

„Quiz” obejrzycie od 12 lipca na HBO GO, a także na kanale HBO od godz. 20:10. Polscy „Milionerzy” są z kolei pokazywani na antenie telewizji TVN.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA