REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Radiohead zrobił na złość złodziejowi. Materiały z „OK Computer” do pobrania za darmo – szantażysta chciał za nie tysiące dolarów

Fani zespołu Radiohead z pewnością nie spodziewali się, że czerwiec 2019 roku będzie tak dziwnym i ekscytującym czasem dla fanów zespołu. Na początku miesiąca okazało się, że nieopublikowane wcześniej nagrania z prac nad płytą „OK Computer” zostały ukradzione i zażądano za nie dużego okupu. Muzycy znaleźli jednak doskonałą odpowiedź na ruch złodziei.

11.06.2019
17:15
radiohead ok computer
REKLAMA
REKLAMA

„OK Computer” to jeden z najważniejszych albumów studyjnych w historii współczesnej muzyki. Dzieło zespołu Radiohead ujrzało światło dzienne w połowie 1997 roku i w ciągu kolejnych miesięcy zapewniło Brytyjczykom tysiące nowych fanów. Oryginalna wersja longplaya zawierała dwanaście utworów i trwała nieco ponad 53 minuty. Istnieje wiele różnych interpretacji piosenek z „OK Computer”, a sam proces prac nad płytą doczekał się licznych legend i opowieści.

Zainteresowanie fanów było tak wielkie, że ktoś uznał za zasadne ukraść wczesne materiały studyjne Radiohead z lat 1995-1997. Seria mini-dysków zawierała ponad 18 godzin nagrań demo, wczesnych występów na żywo oraz alternatywnych wersji piosenek dostępnych na płycie. Część tych materiałów znalazło się wcześniej na kasecie ze wznowieniem „OK Computer”, ale większość nigdy nie miała zostać pokazana opinii publicznej.

Złodziej zażądał od zespołu 150 tys. dol. Jaka była ich odpowiedź? Sami opublikowali rzeczone nagrania.

Muzycy Radiohead przyznali w oficjalnym oświadczeniu, że sami nie uważają tego bardzo pliku za szczególnie ciekawy. Wielu fanów zespołu ucieszy się jednak z możliwości zapoznania się z 12-minutową wersją Paranoid Android oraz wczesnymi nagraniami Exit Music, Lift czy I Promise. Będą się jednak musieli spieszyć – szansa na legalne zajrzenie w sam środek procesu twórczego Radiohead będzie trwała tylko osiemnaście dni.

Co ważne, cała akcja ma też na celu wspomożenie szczytnego celu. Zakup cyfrowej wersji albumu kosztuje 18 funtów. Zarobione pieniądze zostaną przekazane ruchowi Extinction Rebellion, który działa na rzecz walki z niszczeniem klimatu oraz wymieraniem gatunków. Jesteście zainteresowani skorzystaniem z oferty? Trwający 18 godzin materiał znajdziecie na bandcampie zespołu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA