REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

Bartłomiej Sienkiewicz mówi, że Polski Instytut Sztuki Filmowej ma nową dyrektorkę

Radosław Śmigulski został odwołany z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Poinformował o tym w czwartek szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bartłomiej Sienkiewicz. Na stanowisko została powołana Kamila Dorbach, osoba, która już wcześniej była związana z PISF.

11.04.2024
11:54
bartlomiej sienkiewicz pisf smigulski odwolany
REKLAMA

Radosław Śmigulski, który kierował Polskim Instytutem Sztuki Filmowej od 2017 r., w 2022 r. został wybrany na kolejną kadencję. Miała ona trwać aż do 2027 r., lecz w związku ze sprzeciwem kilku tysięcy reżyserów, scenarzystów i aktorów, do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza wystosowano pismo. Okazuje się, że nacisk środowiska filmowego miał realny wpływ na odwołanie Śmigulskiego z pełnionej funkcji, a minister kultury zaznaczył, że powody zmiany dyrektora PISF-u były poważne.

REKLAMA

Radosław Śmigulski odwołany ze stanowiska dyrektora PISF

Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że "lista jest dość poważna". Wspomniał o nierzetelnym rozliczaniu środków oraz o naciskach kontroli NIK-u, które sprawiły, że PISF ostatecznie odzyskał 7 mln zł, których Śmigulski zdecydował się nie odprowadzać. Dodał, że głosy środowiska filmowego miały ogromne znaczenie, jeśli chodzi o podjętą przez niego decyzję o odwołaniu Radosława Śmigulskiego z dyrektorskiego stanowiska:

Głos środowiska miał tutaj znaczenie. Przypominam, że mieliśmy do czynienia z listem otwartym środowisk filmowych, które reprezentują parę tysięcy ludzi związanych z polskim filmem. Listem ludzi, którzy uważają dotychczasowy sposób prowadzenia tej instytucji za absolutnie dysfunkcyjny i skandaliczny

- cytuje słowa ministra "Gazeta Wyborcza".

Środowisko filmowe reprezentowali m.in. Związek Zawodowy Reżyserów Polski, Studio i Szkoła Wajdy oraz Kobiety Filmu.

Radosław Śmigulski odwołany z funkcji dyrektora PISF
REKLAMA

Ponadto powołana została nowa osoba, która ma zastąpić Radosława Śmigulskiego i pełnić funkcję dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest nią p.p. dyrektora Kamila Dorbach, prawniczka i adwokatka, która już wcześniej pracowała w tej instytucji i dobrze zna to środkowisko.

Będziemy jak najszybciej, jak to tylko jest możliwe rozpoczynać konkurs na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To kluczowa instytucja, jeśli chodzi o polski film. Środowisko musi być obecne przy transparentnym procesie powoływania nowego dyrektora

- dodał Sienkiewicz.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA