REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Reprezentacja Polski odmawia wyjazdu do Moskwy na baraż do MŚ. Ostateczna decyzja w rękach FIFA

Federacje piłkarskie Polski, Czech i Szwecji wypuściły wspólne oświadczenie, w którym odmawiają wyjazdu do Moskwy na baraż z reprezentacją Rosji. Czy mistrzostwa świata w Katarze są w jakikolwiek sposób zagrożone? FIFA musi podjąć szybką decyzję w sprawie barażów do mundialu, by uniknąć poważnych opóźnień. Czekamy też na zdanie UEFA w sprawie finału Ligi Mistrzów.

24.02.2022
18:26
reprezentacja polski mistrzostwa świata baraż polska rosja
REKLAMA

Każda godzina militarnej agresji Rosji na terenie niepodległej Ukrainy przynosi kolejne ofiary i wymaga coraz bardziej zdecydowanych reakcji ze strony Zachodu. Skala inwazji doprowadziła do olbrzymich spadków na rynku bitcoinów, a także wyraźnie odbiła się na notowaniach giełdowych i świecie sportu, którego rosyjscy zawodnicy są przecież częścią. Decyzje w sprawie Rosji muszą podjąć również piłkarskie federacje UEFA i FIFA, które wiele lat chodziły na pasku Gazpromu i chętnie witały ten koncern w gronie swoich sponsorów. Pierwszą z nich czeka głosowanie nad ewentualnym przeniesieniem finału Ligi Mistrzów, a przed drugą stoi problem barażów do mundialu.

Reprezentacja Polski nie ma bowiem zamiaru jechać do Moskwy na mecz z drużyną Federacji Rosyjskiej. Tak wynika ze wspólnego oświadczenia PZPN-u oraz piłkarskich federacji z Czech i Szwecji. Oficjalne pismo w tej sprawie pojawiło się w mediach społecznościowych, na stronie związku i zostało dodatkowo wysłane do przedstawicieli FIFA i UEFA. Co ciekawe, polska i angielska wersja apelu różnią się między sobą pewnymi istotnymi szczegółami. W piśmie tworzonym po angielsku mówi się choćby o "konflikcie między Rosją i Ukrainą", podczas gdy w polskiej wersja w tym samym miejscu pada stwierdzenie o "agresji Rosji na Ukrainę".

REKLAMA

Reprezentacja Polski nie zagra na mistrzostwach świata, jeśli nie pokona w dwumeczu Rosji. Pytanie, czy do takiego pojedynku w ogóle dojdzie.

Nie wiadomo, jakie decyzje w tej sprawie podejmie FIFA. Całkowite odwołanie meczu przynajmniej na razie nie wydaje się wchodzić w grę. Związki piłkarskie Polski, Szwecji i Czech wydają się jednak wyjątkowo zdeterminowane, żeby baraż zaplanowany w Moskwie przenieść na jakieś neutralne terytorium. Mecze między Polską a Rosją miały pierwotnie odbyć się 24 i 29 marca. Przedstawiciele trzech federacji wyrazili ponadto solidarność z Ukrainą w tej kryzysowej sytuacji.

REKLAMA

Znacznie pewniejszy wydaje się los zaplanowanego na 28 maja finałowego meczu Ligi Mistrzów, który miał odbyć się na stadionie w Sankt Petersburgu. Komitet Wykonawczy UEFA spotka się w tej sprawie w piątek o godz. 10:00 i według informacji podanych przez portal New York Times miejsce rozegrania spotkania zostanie zmienione. Na posiedzeniu ma też zapaść decyzja dotycząca udziału reprezentacji Rosji w piłce nożnej kobiet na tegorocznym Euro.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA