REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Ten reportaż czyta się jak thriller. „Republika Samsunga” to książka o mrocznej historii firmy

Pewnie każdy choć raz w życiu zetknął się z urządzeniem tej marki. Samsung produkuje nie tylko popularne smartfony, ale telewizory i sprzęt AGD, które są obecne w wielu polskich domach. Jednak mało kto wie, że za tą nazwą kryje się fascynują historia rozwoju – pełna blasków i cieni. Możemy o niej przeczytać w książkowym reportażu, który właśnie ukazał się na naszym rynku.

12.03.2021
10:28
Republika Samsunga. Książka o mrocznej historii konkurenta Apple
REKLAMA
REKLAMA

Republika Samsunga” to książka autorstwa dziennikarza „The Economist” i „The Wall Street Journal” Geoffreya Caina. W swoim reportażu kompleksowo ukazuje burzliwą historię południowokoreańskiej firmy, którą znają wszyscy, a możliwe, że nawet czytasz ten tekst na urządzeniu sygnowanym jej logiem.

Kto by pomyślał, że tak niepozorny, rodzinny biznes przerodzi się kilka dekad później w koncern mający ogromny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

Początki Samsunga (jego nazwa po koreańsku oznacza „trzy gwiazdki”) sięgają roku 1938.

Założony przez Lee Byung-chula biznes na starcie zajmował się eksportem, ale niedługo potem obejmował niemal każdą dziedzinę gospodarki – od rolnictwa, przez tekstylia, po ubezpieczenia. W latach 60. XX wieku firma zaczęła produkować tak dobrze nam znany sprzęt elektroniczny, a także weszła w przemysł budowlany i stoczniowy.

Obecnie Samsung to jedna z największych i najbardziej dochodowych grup biznesowych na świecie zatrudniająca ponad 300 tys. osób i posiadająca jedną czwartą rynku smartfonów.

Jak, z firmy produkującej cukier i nawóz w ówcześnie zacofanej względem Zachodu Korei Południowej, stała się jednym z liderów branży technologicznej i konkuruje z Apple? Odpowiedź na to pytanie będziemy mogli znaleźć w książce „Republika Samsunga”.

republika samsunga książka zapowiedź
Fot. Materiały prasowe / SQN

Geoffrey Cain, autor książki, przeprowadził rozmowy z ponad 400 byłymi i obecnymi pracownikami Samsunga, politykami, dziennikarzami, biznesmenami i członkami rodziny Lee, która założyła firmę.

To nie tylko wielowątkowy obraz historii przedsiębiorstwa – wraz z jego mrocznymi stronami, nie pomijający takich aspektów jak defraudacja, korupcja, czy nawet prostytucja. To też reportaż z Korei Południowej, który pokazuje, jak technologia zmieniał nasz świat.

„Republika Samsunga” została nominowana do „Biznesowej książki roku” przez The Financial Times.

The Verge napisał o niej, że „Cain potępia błędy Samsunga, lecz jednocześnie podziwia jego sukcesy, tworząc w ten sposób wnikliwą analizę działań jednej z najbardziej tajemniczych i najważniejszych firm na świecie”. Z kolei w „Forbes” możemy przeczytać, że „dotyka niewygodnych tematów rywalizacji i ucisku czy starć silnych osobowości w książce, która bywa mroczna, lecz przede wszystkim jest wciągającą opowieścią o współczesnym świecie”.

Książka „Republika Samsunga” już dostępna w księgarniach.

* Tekst powstał we współpracy z wydawnictwem SQN.

REKLAMA

* Zdjęcie główne: Mahony / Shutterstock.com

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA