REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Nie żyje reżyser „Supermana” i „Zabójczej broni”. Wspominamy filmy Richarda Donnera

„Omen”, „Superman”, „Zabójcza broń” – Richard Donner był twórcą tak płodnym, jak i różnorodnym. W każdym gatunku czuł się dobrze i fabuły opowiadał najlepiej jak tylko potrafił.

06.07.2021
9:56
richard donner nie żyje filmy
REKLAMA

Smutne wieści dotarły do nas zza oceanu. W poniedziałek, 5 lipca 2021 roku, w wieku 91 lat zmarł Richard Donner. Informację tę potwierdziła jego żona Lauren Schuler Donner. Nie ujawniono przyczyny śmierci, która pogrążyła w smutku nie tylko bliskich reżysera, ale również środowisko filmowe i kinomaniaków na całym świecie.

Donner był producentem i nieraz stawał przed kamerą. Najbardziej znany jednak był ze swojej pracy reżyserskiej. Odpowiada on bowiem za uwielbiane przez widzów filmu. Jest twórcą dwóch pierwszych części „Supermana”, wszystkich dotychczasowych odsłon „Zabójczej broni”, czy horroru „Omen”.

REKLAMA
 class="wp-image-1748161"
Richard Donner/fot.: s_bukley / Shutterstock.com

Najlepsze filmy Richarda Donnera

Omen

Ten, dla wielu wciąż jeden z najlepszych horrorów w historii kina, powstał w czasach, kiedy Hollywood przeżywało fascynację okultyzmem. Okazał się wielkim komercyjnym hitem. Chociaż krytycy nieraz zwracali uwagę, że sama historia jest nieco głupkowata, to doceniali warsztat Donnera i nagrodzoną Oscarem muzykę Jerry’ego Goldsmitha. Produkcja doczekała się trzech kontynuacji i remake’u.

Goonies

Scenariusz do tego filmu napisał Christ Columbus – późniejszy twórca „Kevina samego w domu”, a producentem wykonawczym był Steven Spielberg. Jest to opowieść o grupie dzieciaków, która odnajduje mapę do skarbu piratów i wyrusza na emocjonującą przygodę. „Goonies” było komercyjnym sukcesem, a krytycy nie szczędzili mu pochwał. Dzisiaj jest już uznawany za film kultowy.

Wigilijny show

Uwspółcześniona wersja „Opowieści wigilijnej”. Głównym bohaterem jest tu producent telewizyjny Frank Cross, któremu trzy duchy uświadamiają znaczenie Świąt Bożego Narodzenia. W główną rolę wciela się natomiast doskonały jak zawsze Bill Murray. Chociaż w czasie premiery krytycy mieli mieszane uczucia względem filmu, dzisiaj trafia on na listy najlepszych produkcji świątecznych i regularnie pojawia się w telewizji.

Zaklęta w sokoła

„Zaklęta w sokoła” trafiła na ekrany kin w tym samym roku co „Goonies”, co doskonale pokazuje jak różnorodnym i płodnym twórcą był Donner. Tutaj opowiada historię drobnego złodziejaszka, który zostaje skazany na karę śmierci. W ucieczce z lochów pomaga mu kapitan Navarre. Razem spróbują zdjąć klątwę, ciążącą na ukochanej znienawidzonego przez lud biskupa Aquili. Na ekranie zobaczymy gwiazdorską obsadę. Występują tu Matthew Broderick, Michelle Pfeiffer i przede wszystkim Rutger Hauer.

Maverick

Donner wielokrotnie spotykał się na planie z Melem Gibsonem. Jednym z owoców ich współpracy jest „Maverick”. W tym najntisowym westernie komediowym aktor wciela się w charyzmatycznego oszusta, który postanawia wziąć udział w turnieju pokerowym o najwyższe stawki.

„Supermana” uważa się za pierwszy, pełnoprawny film superbohaterski. Twórcy szykowali się na hit i symultanicznie postanowili realizować dwie części. Ze względu na spięcia na linii reżyser-producenci, zdecydowano się zwolnić Richarda Donnera przed ukończeniem sequelu i zastąpiono go Richardem Lesterem.

Ze scenariuszem Shane’a Blacka to musiał być hit. Twórcy bawią się tu schematem buddy cop movie i łączą ze sobą doświadczonego, czarnoskórego policjanta z szalonym, posiadającym skłonności samobójcze detektywem. W rozwiązywaniu kryminalnych zagadek i bezlitosnym rozprawianiu się z przestępcami nie mają sobie równych. Film doczekał się trzech kontynuacji, a za wszystkie odsłony odpowiadał Donner. Jeszcze jakiś czas temu reżyser potwierdzał, że ma zamiar stanąć za sterami piątej części.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA