REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. TV
 3. Komiksy

Lubisz filmy o superbohaterach? Obejrzyj koniecznie nowy serial Roberta Kirkmana

Skąd wzięli się superbohaterowie Marvela i dlaczego działają głównie w Nowym Jorku? Kto i po co stworzył Wonder Woman? Dlaczego twórcy Supermana latami ciągali się z wydawnictwem DC po sądach? Na te i inne pytania odpowiada nowy program stacji AMC, czyli Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu.

15.01.2018
19:50
robert kirkman nieznana historia komiksu amc stan lee
REKLAMA
REKLAMA

Dopiero kilkanaście lat temu superbohaterowie na dobre zaistnieli w Hollywood i przebili się do mainstreamu poza Stanami Zjednoczonymi. Batman, Superman, Spider-Man, Iron Man, Kapitan Ameryka i X-Meni stali się gwiazdami największych kinowych hitów, ale te postaci są z nami od dekad.

robert kirkman nieznana historia komiksu amc stan lee class="wp-image-125380"

Historia komiksów, w których te postaci debiutowały, sięga początków ubiegłego wieku. Świat diametralnie się zmienił na przestrzeni lat, a branża komiksowa ewoluowała razem z nim. Historia twórców postaci z kart komiksów jest zresztą nie mniej fascynująca, co przygody kreowanych przez nich zamaskowanych herosów.

Superbohaterowie, o których twórcy komiksów opowiadają do dziś, są z nami już blisko 100 lat.

Twórców wielu ikonicznych postaci niestety nie ma już z nami, a o kolejnych przygodach kultowych bohaterów opowiadało już kilka pokoleń rysowników i scenarzystów. Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu snuje historię o tym, kim byli najwięksi artyści, do czego dążyli i z jakimi wyzwaniami się mierzyli. Dokument porusza 6 zagadnień:

 • Historia wydawnictwa Marvel;
 • Geneza postaci Wonder Woman;
 • Batalia prawna o Supermana;
 • Związek bohaterów z Nowym Jorkiem;
 • Pierwsi czarnoskórzy superbohaterowie;
 • Deklaracja niepodległości, czyli powstanie Image Comics.
robert kirkman nieznana historia komiksu amc stan lee class="wp-image-125374"

Każdy odcinek Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu trwa niecałą godzinę.

Na dokument składają się przede wszystkim wypowiedzi osób związanych z branżą: aktorów, prezesów wydawnictw, naukowców badających historię komiksów oraz oczywiście samych artystów. Wśród dziesiątek osób, których wypowiedzi znalazły się w programie, warto wymienić takie nazwiska jak:

 • Stan Lee;
 • Jack Kirby;
 • Steve Ditko;
 • Patty Jenkins;
 • Michelle Rodriguez;
 • Todd McFarlane;
 • Kevin Smith;
 • J.K. Simmons;
 • Famke Janssen;
 • Jim Shooter.

Twórcy dokumentu dotarli też do archiwalnych nagrań, audycji radiowych i wycinków z prasy sprzed wielu dekad. Oprócz tego dokument wypełniają fabularyzowane scenki oraz liczne animacje stylizowane na komiks. Każdy epizod ma swój własny charakterystyczny styl dopasowany do tematyki, którą porusza.

Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu przypomina, że komiksami fascynują się nie tylko dzieci. Opowieści graficzne na stale wpisały się w historię Stanów Zjednoczonych. Współcześni aktorzy i reżyserowie, którzy przenoszą postaci z komiksów na ekrany kin, sami są fanami tych fikcyjnych postaci i ta fascynacja towarzyszy im od najmłodszych lat.

 class="wp-image-125377"

Obejrzałem wszystkie 6 odcinków dokumentu Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu z nieskrywaną przyjemnością.

Chociaż historię branży komiksowej znam już dość dobrze, w każdym z epizodów znalazło się kilka smaczków, o których do tej pory nie wiedziałem. Oczywiście nie spodziewałem się, że AMC ujawni w tym dokumencie jakieś nowe, szokujące fakty, ale wypowiedzi głównych zainteresowanych potrafiły nadać nowy kontekst wydarzeniom, o których wiedziałem już wcześniej.

Epizody poruszają różne aspekty tego samego zagadnienia, z których każdy jest ciekawy. Najwięcej dowiedziałem się z ostatniego z nich, bo historia wydawnictwa Image Comics, z którym współpracuje twórca serii, Robert Kirkman, interesowała mnie do tej pory mniej niż Marvela i DC. Najciekawszy był zaś odcinek o bohaterach z Nowego Jorku w kontekście zniszczenia wież World Trade Center.

robert kirkman nieznana historia komiksu amc class="wp-image-125383"

Kto powinien obejrzeć Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu?

Tak naprawdę program nie jest kierowany do maniaków, którzy życiorys Stana Lee znają na wyrywki tak samo, jak fikcyjną biografię Spider-Mana. Program sygnowany nazwiskiem twórcy The Walking Dead został zrealizowany głównie z myślą o fanach kinowych blockbusterów z superbohaterami w roli głównej, którzy nie zgłębiali wcześniej tego tematu.

Dla osób, które znają superbohaterów głównie z filmów, a nie z kart komiksów, Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu będzie pigułką wiedzy na temat branży. Dokument przypomina, że świat komiksów to nie tylko kolorowe rysunki, ale też prężnie działający biznes, który dotykały kryzysy, a personalne konflikty łamały życiorysy wspaniałych artystów.

REKLAMA

Nie wszyscy twórcy doczekali się szczęśliwego zakończenia, a nie każdy spór, jaki pojawił się na przestrzeni dekad, udało się załagodzić. Twórcy dokumentu starają się jednak każdą kolejną historię kończyć optymistyczną nutą. Robert Kirkman w swojej Nieznanej historii komiksu stara się nas przekonać, że tak jak w historiach o superbohaterach, tak w prawdziwym świecie dobro - zazwyczaj - triumfuje.

Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu to 6-odcinkowy program dokumentalny. Pierwszą część będzie można zobaczyć już dzisiaj, 15 stycznia, o 21:00, na kanale AMC.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA