REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Internauci nie szczędzili grosza. Wyłożyli 10 baniek na polską planszówkę z Robinsonem Crusoe

Polskie studio Portal Games może otwierać szampana. I to nie ruskiego, ale takiego ze słynnej prowincji we Francji. Ich zbiórka na wznowienie planszówki o rozbitku z książki Daniela Defoe przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Autorzy chcieli tylko 50 tys. euro, ale gracze z całego świata wpłacili ponad czterdzieści razy (!) tyle.

14.04.2021
20:57
Polska planszówka rozbiła bank. 10 milionów zł na grę Robinson Crusoe
REKLAMA

Gra planszowa „Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie” wyszła w 2012 roku. Jej autorem jest Ignacy Trzewiczek (stworzył też takie gry jak „Osadnicy: Narodziny Imperium”, „51. Stan”, czy „Detektyw”), który za swoje dzieło zgarnął wiele pozytywnych recenzji, nominacji i nagród – w tym kilka tytułów „Gry roku”. Wydawnictwo, którego szefem jest Trzewiczek, postanowiło pójść ciosem i wydać wznowienie hitu – w edycji kolekcjonerskiej i kilku językach.

REKLAMA

Wystarczyło zaledwie 18 minut, by uzbierać cel na zbiórce zorganizowanej na stronie gamefound.com (to mniej znana polska platforma crowdfundingowa z Wrocławia). Po zakończeniu trwającej 21 dni kampanii studio ma na liczniku niemal 2,3 mln euro, czyli grubo ponad 10 milionów złotych. Do projektu Portal Games dorzuciło się ponad 17 tysięcy internautów.

Rzecz jasna, to nie jest tak, że cała kasa idzie do wydawcy i twórców. Każda osoba, w zależności od tego ile wpłaciła, dostanie swój egzemplarz gry w nowym wydaniu. Najtańszy, podstawowy zestaw kosztował 85 euro, a najdroższa wersja wynosiła 335 euro. W jej skład weszły dodatki, mnóstwo, figurek, kości i kart. Pełen wypas.

Robinson Crusoe edycja kolekcjonerska class="wp-image-1699696"
Screen z gamefound.com
REKLAMA

„Robinson Crusoe” jest grą kooperacyjną. Gracze trafiają na bezludną wyspę i wcielają się w jednego z rozbitków - kucharza, stolarza, odkrywcy lub żołnierza. Wspólnie budują szałasy, tworzą przedmioty i poszukują skarbów. Scenariusze pozwalają przeżyć inne emocjonujące przygody – zostać egzorcystą na przeklętej wyspie, ratownikiem pomagającym pięknej Jenny lub towarzyszyć ekipie kręcącej film o King Kongu.

Kolekcjonerka „Robinson Crusoe” ma wyjść w 2022 roku. W lutym dotrze do graczy, którzy kupili wersję po angielsku. W kolejnych 2-3 miesiącach dotrze do pozostałych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA