REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Seriale

Nie tylko Paździoch. Ryszarda Kotysa zobaczycie też w tych filmach i spektaklach

Zmarłego dzisiaj Ryszarda Kotysa znacie pewnie głównie z roli Marana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”, ale ten aktor ma bardzo bogatą filmografię i nie tylko.

28.01.2021
19:53
ryszard kotys paździoch
REKLAMA
REKLAMA

„Pokolenie” i początek kariery

Kariera Ryszarda Kotysa zaczyna się w roku 1953, właśnie wtedy, po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie zadebiutował na deskach teatru im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Na filmowym ekranie pojawia się już rok później i to w filmowym (nie licząc etiud) debiucie Andrzeja Wajdy, czyli w „Pokoleniu”. Wciela się tam w jednego z głównych bohaterów, Jacka.

„Pokolenie” dostępne jest za darmo w serwisie Ipla.

Ulubiony film Martina Scorsese

Od tamtej pory Kotys nie rozstaje się z kinem i telewizją, choć zajmuje głównie role drugoplanowe. Występuje choćby w kultowym „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa. Mający premierę w 1965 roku obraz nie został doceniony od razu, ale dziś posiada status jednego z najważniejszych filmów wszech czasów, a jego wielkimi wielbicielami są Martin Scorsese i Francis Forda Coppola.

„Rękopis znaleziony w Saragossie” dostępny jest w serwisie  Ipla.

Występ u Agnieszki Holland

W 1976 zagrał główną rolę w filmie obyczajowym Agnieszki Holland pt. „Niedzielne dzieci”, który opowiadał o problemie niechcianych dzieci. Młoda para decyduje się na adopcję dziecka, gdy wszystko jest dograne, okazuje się, iż kobieta jest w ciąży. Film brał udział w konkursie głównym festiwalu w Gdyni.

Na „Niedzielne dzieci” musicie polować musicie polować w ramówkach telewizyjnych.

W czasie swojej kariery Ryszard Kotys zagrał w ponad 150 filmach i w 40 serialach. Choć w większości epizodycznie, to zaznaczył swoją obecność u najważniejszych reżyserów powojennej Polski, obok wspomnianych tu Holland, Hasa czy Wajdy, Kotys zagrał u Władysława Pasikowskiego, Kazimierza Kutza, Janusza Morgensterna, Antoniego Krauze, Feliksa Falka, Juliusza Machulskiego czy u Janusza Kondratiuka.

Lata spędzone w teatrze

REKLAMA

Ryszard Kotys ma też bardzo bogatą historie wystąpień w teatrze. Występował m. in. teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie iw Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. W tym ostatnim pracował również jako reżyser. Ostatnio widzowie mogli oglądać go w spektaklu „Andropauza 2, czyli Męska rzecz być z kobietą”, wcześniej także w jego pierwszej części. W ciągu swojego teatralnego życia wcielał się również zarówno Rejenta Milczka i Cześnik Raptusiewicz z „Zemsty" Aleksandra Fredry, ale także Tezeusza ze „Snu nocy letniej” Williama Shakespeare’a czy w Wernyhorę w „Śnie srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego.

Choć teatr jest bardzo ulotny, występy Ryszarda Kotysa możecie obejrzeć dzięki Teatrowi Telewizji Polskiej, jak choćby w sztuce „Wizyta starszej pani”, która dostępna jest w serwisie VOD TVP.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA