REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Bałkańska muzyczna bomba energetyczna, czyli Sharena – Zdravo!

Popularność bałkańskich rytmów czasem jest wręcz zaskakująca. A Polacy uwielbiają te skoczne melodie, czego przykładem jest udany duet Gorana Bregovica i Kayah („Prawy do lewego”!), jak również płyta Yugoton z nieśmiertelnym kawałkiem Malcziki w wykonaniu Kazika. Jeśli czujesz te klimaty, koniecznie sprawdź nowe wydawnictwo zespołu Sharena o wdzięcznym tytule „Zdravo!”.

25.08.2015
8:59
Bałkańska muzyczna bomba energetyczna, czyli Sharena – Zdravo!
REKLAMA
REKLAMA

Sharena istnieje na polskiej scenie muzycznej już ponad dekadę. Od 2004 roku zespół oddaje hołd tradycyjnym melodiom z Serbii, Macedonii, czy Bułgarii. Muzyka to prawdziwy miszmasz nastrojów, bowiem szalone i energetyczne fragmenty często są przełamane nostalgicznymi wtrąceniami. Zupełnie jak w życiu, gdzie historia bałkańskich ziem pamięta mnóstwo wzlotów i upadków.

Różnorodność i wielobarwność

zdravo-b-iext29474780

Nazwa zespołu – Sharena – wywodzi się od macedońskich słów oznaczających różnorodność i wielobarwność. Jest to też najlepsze podsumowanie owoców pracy zespołu. Muzyka na płycie „Zdravo!” jest nieprzewidywalna i kompletnie szalona. Zespół nie stroni od cygańskich i żydowskich nawiązań. Na płycie słyszymy flety, kontrabas, klarnet, skrzypce, akordeon, ale także niespotykane w naszym regionie instrumenty, takie jak gajda, czy darbuka.

Folkowy klimat

REKLAMA

Część utworów z powodzeniem mogłaby służyć jako tło dźwiękowe do średniowiecznych inscenizacji, czy np. gier. Nie każdy polubi taki klimat, dlatego przed zakupem płyty warto ją sprawdzić. „Zdravo!” nie znajdziemy w serwisach streamingowych, ale zespół na swojej stronie udostępnia fragmenty utworów, które można przesłuchać. Warto to zrobić, bo muzyka tego typu często znacznie lepiej brzmi na żywo, niż z nagrania. Szczególnie, jeśli słucha się jej w dobrym towarzystwie w karczmie... znaczy się, w pubie.

Sharena – Zdravo! Zadebiutowała właśnie na półkach sklepowych. Płyta jest dostępna w Empiku w cenie 34,99 zł. Na stronie Empik.com obowiązuje rabat w wysokości 10%.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA