REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Skwer Wiedźmina w Łodzi zostanie przebudowany. W końcu będzie nawiązywał do świata Geralta z Rivii

Do tej pory Skwer Wiedźmina w Łodzi miał z Wiedźminem wspólną tylko nazwę. Teraz ma się to zmienić. Są już plany przebudowy miejsca w taki sposób, aby nawiązywało do świata znanego z sagi Andrzeja Sapkowskiego.

01.10.2020
14:09
skwer wiedzmina lodz przebudowa
REKLAMA
REKLAMA

Jako Polacy mamy coś takiego, że nie potrafimy do końca cieszyć się naszą spuścizną popkulturową. Owszem, stawiamy pomniki wielkim poetom i naukowcom, o których uczymy się w szkołach, ale raczej nie doceniamy w ten sam sposób kultury popularnej. Coś się powoli zmienia, bo przecież chociażby na Podlasiu powstaje muzeum Disco Polo. A nie sposób zaprzeczyć, że podobnych inicjatyw powinno być o wiele więcej. Szczególnie teraz kiedy najpierw CD Projekt Red, a potem Netflix rozsławili na całym świecie sagę fantasy autorstwa rodzimego pisarza.

Wiedźmin” jest aktualnie naszym najpopularniejszym towarem eksportowym.

Fani na całym świecie oczekują 2. sezonu serialu Netfliksa, a przekłady książek Andrzeja Sapkowskiego rozeszły się jak świeże bułeczki. Do uczczenia tego faktu szczególnie zobowiązana jest Łódź. To stamtąd pochodzi przecież przywołany pisarz. I rzeczywiście, miasto dwa lata temu postanowiło otworzyć Skwer Wiedźmina na południowej części placu Komuny Paryskiej.

Miejsce nie wyróżnia się niczym szczególnym i jak znajdziemy w różnych doniesieniach, upodobali je sobie różnej maści pijacy. Oczywiście w fantastycznym świecie również ich nie brakuje, ale to jednak trochę boli. Dlatego miasto zdecydowało się na rewitalizację Skweru Wiedźmina, tak aby zaczął zasługiwać na swą nazwę.

Jak donosi portal Polygamia, dzięki przebudowie skwer ma nawiązywać do postaci Wiedźmina i całej sagi.

Projektując skwer, nie tylko będziemy chcieli zachować już istniejącą zieleń, ale również dodać nową. To miejsce ma nawiązywać do postaci Wiedźmina i całej sagi. Dlatego planujemy, że powstanie szereg instalacji służących zarówno dzieciom jaki i dorosłym. Skwer stanie się przyjazną przestrzenią publiczną o charakterze parkowym, z łatwiejszym niż dotąd dostępem. Będzie to teren równy, bez krawężników, z dużą ilością miejsc do siedzenia i wypoczywania. Teren będzie łatwo dostępny dla osób z niepełnosprawnością - mówi Karol Grodzki, projektant z firmy BBC Best Building Consultants Sp. z o.o.

Z udostępnionych wizualizacji nie bardzo wynika w jaki dokładnie sposób wygląd skweru będzie wiązał się z wiedźmińską mitologią.

REKLAMA

Wspomniany portal poprosił więc firmę zajmującą się przebudową o więcej szczegółów i otrzymał wyciąg z oficjalnej dokumentacji. Zgodnie z podanymi informacjami na placu ma powstać instalacja artystyczna do zabaw, która swoją estetyką będzie nawiązywać do świata Wiedźmina. Podobnie zresztą będzie z wszelkimi stojakami na rowery czy śmietnikami. Nie zabraknie też cytatów z książek Sapkowskiego umieszczonych gdzieś w przestrzeni skweru.

Jeśli rzeczywiście tak się zdarzy i skwer zostanie dobrze zaplanowany i wykonany, Łódź stanie się prawdziwą mekką dla miłośników popkultury. W końcu miasto już zasłynęło z różnych inicjatyw związanych z kulturą popularną. Na początku 2020 roku można było tam zobaczyć chociażby wystawę „Sztuka DC. Świt superbohaterów” celebrującą bogaty dorobek wydawnictwa DC.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA