REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Paradoks na Allegro - liczba sprzedanych książek rośnie, chociaż ofert jest coraz mniej

Allegro pochwaliło się właśnie danymi dotyczącymi tego, jak wyglądała sprzedaż książek w Polsce w 2016 roku za pośrednictwem tego serwisu aukcyjnego. Paradoksalnie ofert ubywa, ale coraz więcej egzemplarzy trafia do nabywców.

18.04.2017
18:45
Sprzedaż książek w Polsce na Allegro
REKLAMA
REKLAMA

Twórcy serwisu Allegro pochwalili się właśnie, że jego użytkownicy wykazują coraz większe zainteresowanie książkami. W ubiegłym roku sprzedało się za pośrednictwem tej platformy 6,92 mln egzemplarzy książek.

Oznacza to, że sprzedaje się średnio 13 książek na minutę.

Wzrost w wysokości 50 tys. rok do roku nie brzmi może imponująco, ale udało się osiągnąć taki wynik pomimo spadku liczby ofert. Allegro wnioskuje, że tak jak w poprzednich latach było to związane z optymalizacją działań sprzedawców, tak w 2016 roku przyczyną jest mniejsza liczba czynnych księgarni w Polsce.

Sprzedaż książek na Allegro w 2016 roku nieznacznie wzrosła względem poprzedniego roku, chociaż coraz mniej osób i sklepów wystawia aukcje, na których można kupić książki. Allegro podzieliło się przy okazji kilkoma ciekawymi statystykami dotyczącymi tego, jak wygląda sprzedaż książek w serwisie.

Pojawiły się nie tylko wykresy pokazujące jak zmieniała się wysokość sprzedaży książek, ale też informacje na temat tego, jakie książki najchętniej kupują Polacy. W informacji prasowej od Allegro znalazła się też wzmianka o tym, jak zmienił się profil statystycznego konsumenta w ujęciu płci.

Liczba sprzedanych książek w serwisie Allegro stale rośnie, ale dynamika w 2016 roku znacznie spadła. To ok. 7 krotnie mniejszy wzrost niż w latach ubiegłych.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro class="wp-image-83752"

Allegro doszukuje się przyczyny w spadku liczby ofert wystawianych w serwsie. Jest ich dziś znacznie mniej niż nawet w 2012 roku.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro class="wp-image-83753"

23 proc. sprzedanych książek to beletrystyka, ale nie stanowi ona przytłaczającej większości. Dużą popularnością cieszą się pozycje naukowe i popularnonaukowe oraz literatura dziecięca.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro class="wp-image-83754"

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro w ujęciu minutowym pozostaje bez zmian i wynosi 13 książek na godzinę. Nastąpił natomiast wyraźny spadek liczby użytkowników, którzy kupili przynajmniej jedną książkę.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro class="wp-image-83755"

Nie zmienił się natomiast odsetek książek nowych wobec używanych, które sprzedaje się w serwisie Allegro.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro class="wp-image-83756"
REKLAMA

Zmiany widać natomiast podczas przebadania płci osób kupujących książki. W minionym roku role się odwróciły i nieznacznie częściej nabywały je kobiety.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro class="wp-image-83757"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA