REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

STALKER: Gra Fabularna powraca po 20 latach! Całkowicie za darmo, w pełni legalnie

Dla miłośników papierowych gier fantasy oraz science-fiction to bez wątpienia wiadomość tygodnia. Można już legalnie pobrać podręcznik „STALKER: Gra Fabularna” na licencji Creative Commons BY-NC-SA. Wszystko całkowicie za darmo!

23.02.2015
18:58
STALKER: Gra Fabularna za darmo, legalnie do pobrania
REKLAMA
REKLAMA

Autorami cyfrowego podręcznika są Łukasz M. Pogoda oraz Mateusz Tomczyk. Za ilustracje do obszernego, ponad 300-stronnicowego, bogato zdobionego podręcznika RPG odpowiada Jakub Zbyszyński, Hubert Czajkowski, Andrzej Janicki, Krzysztof Korzeniak, Łukasz M. Pogoda, Krzysztof Różański oraz Piotr Wyskok. Jak piszą sami twórcy elektronicznego kompendium wiedzy i zasad:

STALKER został wydany na licencji Creative Commons BY-NC-SA. Możecie zatem swobodnie udostępniać tekst podręcznika i modyfikować go, a także tworzyć treści pochodne czerpiące ze STALKERA. Nie wolno jednak wykorzystywać STALKERA i inspirowanych grą treści w celach komercyjnych. Nowo stworzony materiał musi zostać udostępniony na tych samych zasadach.

Dostęp do zestawu „STALKER: Gra Fabularna” z podręcznikiem, kartami postaci oraz kartami umiejętności jest w pełni darmowy.

Rewelacyjna sprawa. Przeglądając karty książki z zasadami nie sposób odróżnić ją od profesjonalnych, płatnych podręczników wielu systemów RPG. Odpowiedzialny za DTP Mateusz Jańczyk wykonał kapitalną pracę. Uznanie należy się również autorom ilustracji, zarówno tych książkowych, jak również na kartach umiejętności. Całość sprawia wrażenie niezwykle dopracowanego i już nie mogę się doczekać, aby wraz z przyjaciółmi przetestować nowy system RPG osadzony w post-apokaliptycznym świecie.

STALKER Gra fabularna 2

Na uwagę zasługuje również historia stojąca za „STALKEREM: Grą Fabularną”. Jak piszą jej twórcy:

Gra fabularna STALKER miała ukazać się w drugiej połowie lat 90. nakładem nieistniejącego już dzisiaj Wydawnictwa S.R. (…) S.R. publikowało wówczas książki braci Strugackich i miało zgodę Borysa Strugackiego na wydanie gry fabularnej opartej na motywach powieści Piknik na skraju drogi. Niestety, zanim STALKER zdążył się ukazać, wydawnictwo popadło w kłopoty finansowe. Wydanie gry zawieszono, mimo że zarówno podręcznik, jak i większość ilustracji były gotowe.

Autorzy zajęli się innymi sprawami, a STALKER powoli popadał w zapomnienie, zyskując status gry zaginionej. Wielu o niej słyszało, wspominało reklamy, czasem pojawiały się pytania, czy ktoś wie, co się stało z podręcznikiem i czy w ogóle został wydany. W 2013 roku okazało się, że Łukasz Pogoda wciąż ma nie tylko oryginalne pliki z tekstem podręcznika, lecz także większość oryginalnych ilustracji. Zdecydowano o wydania STALKERA za darmo w wersji elektronicznej. (…).Po niemal 20 latach można wreszcie zagrać w STALKERA i sprawdzić, czy gra wytrzymała próbę czasu.

stalker gra fabularna 7
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA