REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Fan stworzył zwiastun Star Wars: The Last Jedi na 33-letnim komputerze Apple II

Fani bardzo często przerabiają zwiastuny popularnych filmów i seriali. Dają w ten sposób upust swojej kreatywności. Jednak czegoś takiego, jak trailer Star Wars: The Last Jedi wykonany na poczciwym Apple II, jeszcze nie widziałem.

28.06.2017
11:12
Apple ii
REKLAMA
REKLAMA

Apple II to jeden z pierwszych komputerów domowych. Ośmiobitowa maszyna powstała w 1977 (!) roku, przechodząc do historii jako pierwszy PC potrafiący wyświetlać kolorową grafikę. Model, używany przez retro-pasjonata odtwarzającego zwiastun Star Wars: The Last Jedi, to ulepszona wersja wydana siedem lat później, wyposażona w 64 KB pamięci RAM.

Autor zwiastuna rysował każdy kadr za pomocą wiekowego tabletu KoalaPad z 1984 roku, stworzonego z myślą o takich komputerach jak IMB PC, Commodore 64 czy właśnie Apple II. Nim KoalaPad pojawił się na rynku, graficy ręcznie wskazywali pojedyncze piksele bądź używali dżojstików jako pędzli. Co z myszkami? Gryzonie nie były wtedy jeszcze standardowym wyposażeniem domowych komputerów!

Zwiastun Star Wars: The Last Jedi wykonany na Apple II prezentuje się następująco:

REKLAMA

Jak wspomniałem wcześniej, każdy kadr został wykonany ręcznie, a całość 288 obrazów zmieściła się na 48 dyskietkach. Oczywiście dźwięk pochodzący z oryginalnego trailera został dodany później. Kapitalna sprawa! Z chęcią zobaczyłbym inne zwiastuny wykonane tą metodą. Rozumiem jednak, że nie jest to łatwe zadanie. Powyższe dzieło zabrało jego autorowi kilka tygodni pracy.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA