REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Fan stworzył zwiastun Star Wars: The Last Jedi na 33-letnim komputerze Apple II

Fani bardzo często przerabiają zwiastuny popularnych filmów i seriali. Dają w ten sposób upust swojej kreatywności. Jednak czegoś takiego, jak trailer Star Wars: The Last Jedi wykonany na poczciwym Apple II, jeszcze nie widziałem.

28.06.2017
11:12
Apple ii
REKLAMA
REKLAMA

Apple II to jeden z pierwszych komputerów domowych. Ośmiobitowa maszyna powstała w 1977 (!) roku, przechodząc do historii jako pierwszy PC potrafiący wyświetlać kolorową grafikę. Model, używany przez retro-pasjonata odtwarzającego zwiastun Star Wars: The Last Jedi, to ulepszona wersja wydana siedem lat później, wyposażona w 64 KB pamięci RAM.

Autor zwiastuna rysował każdy kadr za pomocą wiekowego tabletu KoalaPad z 1984 roku, stworzonego z myślą o takich komputerach jak IMB PC, Commodore 64 czy właśnie Apple II. Nim KoalaPad pojawił się na rynku, graficy ręcznie wskazywali pojedyncze piksele bądź używali dżojstików jako pędzli. Co z myszkami? Gryzonie nie były wtedy jeszcze standardowym wyposażeniem domowych komputerów!

Zwiastun Star Wars: The Last Jedi wykonany na Apple II prezentuje się następująco:

REKLAMA

Jak wspomniałem wcześniej, każdy kadr został wykonany ręcznie, a całość 288 obrazów zmieściła się na 48 dyskietkach. Oczywiście dźwięk pochodzący z oryginalnego trailera został dodany później. Kapitalna sprawa! Z chęcią zobaczyłbym inne zwiastuny wykonane tą metodą. Rozumiem jednak, że nie jest to łatwe zadanie. Powyższe dzieło zabrało jego autorowi kilka tygodni pracy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA