REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Nie zdążysz obejrzeć poprzednich filmów „Star Wars” przed premierą „Skywalker. Odrodzenie”? Nie szkodzi, streściliśmy je wszystkie

IX epizod sagi „Star Wars” o tytule „Skywalker: Odrodzenie” trafia właśnie do kin. Z tej okazji przypominamy fabułę wszystkich poprzednich części „Gwiezdnych wojen”.

17.12.2019
14:20
star wars streszczenie gwiezdne wojny
REKLAMA
REKLAMA

Tak, w tym tekście znajdziecie sporo spoilerów. 

Ostatnio informowaliśmy, gdzie i w jakiej kolejności oglądać filmy z cyklu „Star Wars” przed premierą ostatniego, dziewiątego już epizodu, który zwieńczy historię rodu Skywalkerów. Trafi on do kina lada moment i jeśli do tej pory się nie zebraliście, to już pewnie się nie wyrobicie z seansem wszystkich ośmiu części.

Na szczęście to, że nie widzieliście poprzednich epizodów lub nie pamiętacie wszystkich wątków i postaci, nie oznacza, że musicie odwlekać seans „Skywalker: Odrodzenie”. Dla osób, które potrzebują odświeżenia fabuły, przygotowaliśmy streszczenie poprzednich filmów z cyklu „Star Wars” w kolejności chronologicznej.

gwiezdne wojny mroczne widmo class="wp-image-114669"

Gwiezdne wojny - epizod I: Mroczne widmo

Dwóch przedstawicieli zakonu Jedi, czyli mistrz Qui-Gon Jinn oraz jego uczeń, Obi-Wan Kenobi, zostało wysłanych przez Republikę Galaktyczną na planetę Naboo, by zażegnać narastający konflikt. Federacja Handlowa wraz ze swoją armią droidów zablokowała ten świat w wyniku wojny handlowej.

Federacji potajemnie przewodził mistrz zakonu Sith, czyli odwiecznych wrogów Jedi. Na jego polecenie organizacja chciała zamordować rycerzy. To się jednak nie udało. Rycerze cudem uszli z życiem i trafili na powierzchnię Naboo. Tam spotkali Jar Jar Binksa, zamieszkującego ten glob Gunganina.

Po licznych przygodach Obi-Wan i Qui-Gon dotarli do stolicy Naboo, czyli miasta Theed.

W międzyczasie Federacja Handlowa rozpoczęła inwazję i przejęła władzę nad planetą. Jedi uwolnili królową Amidalę i wraz z jej świtą uciekli z planety. W wyniku awarii ich statku nie mogli dolecieć na Coruscant, czyli planetę będącą siedzibą Senatu Galaktycznego. Zdecydowali się wylądować na Tatooine.

Jedi i królowa wybrali ten niegościnny, pustynny świat, by poszukać części zamiennych, ponieważ pozostawał on poza wpływami Federacji Handlowej. Rządził tu twardą ręką kartel Huttów, który organizował cyklicznie bardzo niebezpieczne wyścigi. To właśnie tu Qui-Gon Jinn spotkał Anakina Skywalkera.

mroczne widmo anakin class="wp-image-179482"

Młody chłopiec okazał się wrażliwy na Moc.

Wrażliwość na tę mistyczną siłę łączącą wszystkie żywe istoty w galaktyce to cecha rycerzy Jedi oraz ich przeciwników, Sithów. Chłopiec co prawda był formalnie za stary, by rozpocząć szkolenie, Qui-Gon Jinn uznał, że namówi na to Radę Jedi - w Anakinie dostrzegł Wybrańca, którzy „przywróci równowagę Mocy”.

Pojawił się jednak pewien problem, bo chłopiec był niewolnikiem. W wyniku serii zakładów z jego właścicielem oraz dzięki wygranej młodego Anakina w wyścigach Qui-Gon Jinn zapewnił dziecko wolność i zabrał je ze sobą. Nadeszła pora, by opuścić Tatooine, gdy rycerza zaatakował Darth Maul, przerażający uczeń lorda Sithów.

Pojedynek na miecze świetlne został przerwany w połowie, a bohaterowie uciekli i dotarli na Coruscant.

W siedzibie Galaktycznego Senatu Amidala złożyła wotum nieufności wobec kanclerza Valoruma. Na jego następcę został wybrany senator z Naboo, Sheev Palpatine. Mimo to politycy nie byli w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia królowej. Ta wraz z rycerzami Jedi postanowiła wrócić i walczyć o swoją ojczyznę.

Po powrocie królowej na Naboo mieszkańcom planety - ludziom oraz Gunganom - udało się odzyskać władzę. Darth Sidious wysłał jednak swojego ucznia, Dartha Maula, by przeszkodził rycerzom Jedi i Qui-Gon Jinn zginął z jego ręki. Obi-Wan pokonał Sitha, obiecał umierającemu mistrzowi, że wyszkoli Anakina.

attack of the clones class="wp-image-356568"

Gwiezdne wojny - epizod II: Atak klonów

Od bitwy o Naboo minęła dekada, ale Federacji Handlowej nie udało się odpowiednio ukarać za inwazję. Amidala nie odeszła jednak z polityki i została senatorem. Po zamachu na jej życie do jej ochrony zostaje oddelegowanych dwóch znanych jej rycerzy Jedi: Obi-Wan Kenobi oraz jego uczeń, Anakin Skywalker.

Rycerze podążyli tropem łowców nagród i się rozdzielili. Obi-Wan dotarł aż na Kamino, gdzie odkrył, iż dekadę wcześniej jeden z rycerzy Jedi potajemnie zamówił w imieniu Republiki całą armię klonów. Z kolei Anakin i Amidala udali się na Naboo. Chłopak oraz dużo starsza od niego senator zakochali się w sobie.

Anakina nawiedziła jednak wizja Mocy, w której widział swoją matkę.

Anakin poprzysiągł jako Jedi nie wiązać się z nikim i powinien zerwać więzy z rodziną, postanowił wyruszyć na Tatooine. Dotarł jednak zbyt późno. W akcie szału zamordował jeźdźców Tusken, którzy porwali jego matkę, ale ta umarła w jego ramionach. W tym czasie Obi-Wan Kenobi ruszył tropem kolejnego ucznia Sidiousa.

star wars gwiezdne wojny atak klonów attack of the clones episode ii class="wp-image-356577"

Tym uczniem okazał się były rycerz Jedi, hrabia Dooku. Stał się przywódcą Separatystów i przeistoczył się w Dartha Tyranusa. Obi-Wan wpadł w jego sidła na planecie Geonosis. Anakin i Amidala opuścili Tatooine i polecieli mu na ratunek, ale również oni zostali uwięzieni przez Sitha i jego popleczników.

Bohaterów w ostatniej chwili uratowała Rada Jedi.

Po jej przybyciu rozpoczęła się ogromna bitwa pomiędzy armią droidów należącą do Separatystów, wspieranych przez Federację Handlową i inne organizacje, a siłami Republiki. W starciu straciło życie większość rycerzy Jedi. Zginął też Jango Fett - łowca nagród polujący na Amidalę i wzór dla klonerów z Kamino.

Obi-Wan i Anakin zmierzyli się z Dooku, a chociaż zostali pokonani, hrabia musiał uznać wyższość Yody - swojego byłego mistrza i przywódcy zakonu. Po przegranym pojedynku Tyranus melduje się u Dartha Sidiousa. Mistrz pomimo porażki jest zadowolony. Zależało mu nie na wygranej, a na wojnie.

star wars gwiezdne wojny zemsta sithow revenge of the sith episode iii plakat class="wp-image-356589"

Gwiezdne wojny - epizod III: Zemsta Sithów

Po trzech latach wyniszczającego konfliktu, który swoim zasięgiem objął niemal całą galaktykę, Wojny klonów mają się ku końcowi. Przewodzący armii droidów Generał Grevious w akcie desperacji zaatakował Coruscant i porwał kanclerza Palpatine’a. Na ratunek mu zostali wysłani Obi-Wan oraz Anakin.

Jedi docierają na statek kosmiczny i uwalniają kanclerza. W trakcie misji Obi-Wan traci przytomność, a Anakin daje się namówić Palpatine’owi i zabija z zimną krwią Dooku i czyni tym samym kolejny krok ku Ciemnej Stronie Mocy. Grievous niestety ucieka, ale bohaterowie i tak wracają w glorii i chwale.

Po śmierci Dooku rycerze Jedi wraz z armią klonów przystępują do ostatniej ofensywy.

Obi-Wan wyruszył śladem Generała Greviousa na Utapu. Anakin, który złamał śluby zakonu i związał się potajemnie z Amidalą, pozostał na Coruscant. Dowiaduje się w dodatku, że zostanie ojcem, ale dręczą go wizje Mocy, w których jego żona umiera podczas połogu. Wykorzystuje to Palpatine, by go kontrolować.

Kanclerz wyjawia młodemu Jedi, że to on jest Darthem Sidiousem i od początku sterował obiema stronami konfliktu. W pierwszym odruchu Anakin chce zabić Sitha, ale Palpatine przekabaca go na swoją stronę obietnicą uratowania Amidali przed niechybną śmiercią. Tym samym Skywalker staje się Darthem Vaderem.

star wars gwiezdne wojny zemsta sithow revenge of the sith episode iii obi-wan anakin class="wp-image-356586"

Palpatine z pomocą swojego nowego ucznia eliminuje większość członków rady Jedi i wydaje niesławny Rozkaz 66.

Okazało się, że wszystkie wyhodowane na Kamino klony miały zaprogramowane w swoich umysłach specjalne Rozkazy, które musiały realizować mimo woli. Ten wydany przez Palpatine’a sprawił, że obrócili się przeciwko przewodzącym im Jedi. Rycerze nie mieli szans i większość z nich zginęła.

Wśród ocalałych znaleźli się jednak Yoda oraz Obi-Wan. Mistrz upadłego zakonu postanowił zmierzyć się z Darthem Sidiousem, ale został pokonany i udał się na dobrowolne wygnanie. Z kolei Anakin poleciał na polecenie swojego nowego mistrza na Mustafar, żeby zabić przywódców Separatystów zdradzonych przez Sidiousa.

Jego tropem podążyli Amidala oraz jego były mentor.

Dotarli w momencie, gdy liderzy Separatystów byli już martwi. Obi-Wan wyszedł ze statku żony Anakina, a ten uznał, że został zdradzony. Poddusił kobietę z użyciem Mocy i rozpoczął pojedynek ze swoim mistrzem. W wyniku starcia na wulkanicznej planecie Anakin stracił wszystkie kończyny, a jego skóra spłonęła.

Obi-Wan zostawił Anakina na pewną śmierć, ale Palpatine uratował swojego ucznia, który od teraz żył w czarnej zbroi. Kenobi zaś zabrał z Mustafaru Amidalę, ale ta „straciła wolę życia” i umarła po urodzeniu bliźniaków: Luke’a i Lei. Republika zmieniła się w pierwsze Galaktyczne Imperium, a Sidious został Imperatorem.

a-new-hope-poster class="wp-image-356565"

Gwiezdne wojny - epizod IV: Nowa nadzieja

Minęły przeszło dwie dekady od proklamacji Imperium. Na wypalonej dwoma słońcami planety Tatooine pod okiem swojego wujostwa dorasta Luke Skywalker - syn Anakina i Amidali. Pewnego dnia na orbicie pustynnego globu pojawia się statek księżniczki Lei - jego siostry i przybranej córki władców planety Alderaan.

Leia jest członkinią Rebelii i postanowiła odszukać Obi-Wana Kenobiego, by przekazać mu plany superbroni Imperium - Gwiazdy Śmierci, czyli stacji bojowej, która potrafi niszczyć całe planety. Jedi po pokonaniu Anakina udał się na Tatooine i przyjął imię Ben, by z dystansu obserwować, jak dorasta Luke.

Darth Vader przechwycił statek Lei, ale księżniczce udało się wysłać na Tatooine plany stacji wraz z dwoma droidami.

R2-D2 i C-3PO miały za zadanie odszukać Obi-Wana. Droidy trafiły w ręce Luke’a, który pomógł im namierzyć rycerza Jedi. Kenobi przekazał młodzieńcowi miecz świetlny jego ojca, ale zataił prawdę o jego przemianie w Dartha Vadera. Imperium jednak wpadło na ich trop. Szturmowcy zabili wuja oraz ciotkę Skywalkera.

Star Wars in Concert class="wp-image-209744"

Młody chłopak uznał, że nic go nie trzyma na Tatooine i razem z Obi-Wanem udał się na Alderaan. Za transport odpowiadała dwójka przemytników: Han Solo oraz Chewbacca. Niestety, gdy tylko bohaterowie na pokładzie Sokoła Millenium dotarli na miejsce, okazało się, że stacja bojowa Imperium wysadziła ich cel podróży.

Na pokładzie Gwiazdy śmierci bohaterowie uratowali księżniczkę.

Brawurowa ucieczka zakończyła się powodzeniem. Z początku się wydawało, że to dzięki poświęceniu Obi-Wana, który stoczył kolejny pojedynek z Vaderem. Podczas starcia pozwolił się zabić swojemu byłemu uczniowi, a w trakcie zamieszania Luke, Leia, Han, Chewie i oba droidy odlecieli do bazy Rebeliantów.

Okazało się, że to Vader pozwoliło uciec bohaterom, bo na Sokole Millenium zamontowano nadajnik. Imperium namierzyło kryjówkę buntowników i Gwiazda Śmierci ruszyła w ich stronę. Na szczęście bohaterowie wygrali walkę z czasem, gdy Luke Skywalker - dzięki pomocy Hana Solo - zniszczył celnym strzałem stację bojową.

the-empire-strikes-back-vintage-movie-poster class="wp-image-356571"

Gwiezdne wojny - epizod V: Imperium kontraatakuje

Od zniszczenia Gwiazdy Śmierci minęły trzy lata. Rebelianci musieli poszukać dla siebie nowej bazy i ukryli się na pokrytej śniegiem planecie Hoth. Darth Vader, który przeżył zniszczenie Gwiazdy Śmierci, wrócił na służbę do Imperatora i powziął za cel odnalezienie buntowników oraz młodego Skywalkera.

Imperium wysłało do każdego zakątka Galaktyki droidy zwiadowcze. Jeden z nich wykrył Rebeliantów na Hoth. Zanim zdążyli się rozgościć, zostali zmuszeni do ewakuacji. Po ucieczce Luke i R2-D2 udali się na Dagobah. Duch zmarłego Obi-Wana Kenobiego nakazał mu odszukanie swojego nauczyciela, Yody.

Z kolei Han, Leia, Chewbacca i C-3PO uciekli na Bespin do Miasta w chmurach.

Mieli nadzieję, że w ucieczce przed siepaczami Vadera pomoże im druh Hana, Lando Calrissian. Były właściciel Sokoła Millenium zdradził jednak swojego towarzysza i wydał go Darthovi Vaderowi. Luke w tym czasie szkolił się pod okiem mistrza Jedi, ale ze względu na wizję Mocy udał się do Miasta w Chmurach.

Na miejscu Luke stoczył pojedynek z lordem Sithów, w którym młody Jedi stracił dłoń i broń, a Vader zdradził mu, że jest jego ojcem. Skywalkerowi i większości pozostałych bohaterów udało się mimo wszystko uciec, ale Han Solo wpadł w ręce Boby Fetta - łowcy nagród, który był niezmodyfikowanym klonem Jango.

sat r wars powrót jedi the sandstorm class="wp-image-46173"

Gwiezdne wojny - epizod VI: Powrót Jedi

Od wydarzeń w Mieście w Chmurach minął rok. Boba Fett dostarczył zamrożonego w bryle karbonitu Hana Solo gangsterowi Jabbie - kapitan Sokoła Millenium po związaniu się z Rebeliantami nigdy nie spłacił swojego długu, który u niego zaciągnął. Luke, Leia, Chewie i Lando polecieli na Tatooine i odbili go z rąk Hutta.

Han wrócił do kokpitu swojego ukochanego statku i razem z przyjaciółmi ruszył na spotkanie z resztą Rebeliantów. W międzyczasie Luke odwiedził ponownie Yodę, który na jego oczach umarł ze starości i dołączył do reszty. Bohaterowie zaś odkryli, że Imperium buduje drugą Gwiazdę Śmierci.

Stacja była jeszcze większa niż poprzednia.

Pomiędzy siłami dobra i zła doszło do konfrontacji nad księżycem planety Endor. Grupa komandosów pod wodzą Hana, Lei i Luke’a udała się na jego powierzchnię, by zniszczyć generator pola siłowego chroniący stację. Flota z kolei miała ją zaatakować i zniszczyć jej reaktor. Niestety okazało się, że to była pułapka.

W trakcie walk na Endorze młody Luke poddał się Vaderowi z nadzieją, że przekona ojca, by ten wypowiedział posłuszeństwo Imperatorowi. Po długim pojedynku to się udało, a Vader zrzucił swojego mistrza do szybu. Został przy tym śmiertelnie ranny i zmarł, ale w Galaktyce wreszcie zapanował pokój.

gwiezdne wojny przebudzenie mocy plakat — kopia class="wp-image-55669"

Gwiezdne wojny - epizod VII: Przebudzenie Mocy

Trzy dekady po pokonaniu Imperatora w galaktyce nadal panował pokój. Nowa Republika prosperowała, ale zakon Jedi się nigdy na dobre nie odrodził - Luke Skywalker zaś zaginął. W nieznanych regionach galaktyki narodziło się zaś nowe zagrożenie, a na zgliszczach Imperium powstał Najwyższy Porządek.

Pewnego dnia na pustynnej planecie Jakku pojawił się w dodatku złowieszczy Kylo Ren, który na polecenie swojego mistrza Snoke’a poszukiwał mapy do kryjówki Luke’a Skywalkera. Zabił mieszkańców wioski, którzy mieli go do niego zaprowadzić i odkrył szpiega założonej przez Leię organizacji Ruch Oporu, Poe Damerona.

Na jego szczęście jeden z żołnierzy Najwyższego Porządku postanowił zdezerterować.

Bezimienny szturmowiec uratował Poe i został przez niego nazwany Finnem. Mężczyźni zostali jednak szybko rozdzieleni, a dezerter w towarzystwie BB-8 - należącego do swojego towarzysza droida - zaczął uciekać. Trafił po drodze na młodą dziewczynę imieniem Rey i razem opuścili Jakku na pokładzie skradzionego statku.

Okazuje się, że statek, który Finn i Rey ukradli, to słynny Sokół Millenium. Dzięki temu, że opuścił planetę, Han Solo i Chewbacca, którzy w niewyjaśnionych okolicznościach go stracili, mogli wreszcie namierzyć swoją zgubę. Wspólnie z dwojgiem młodych ludzi i BB-8 udają się na planetę Tokadana.

star wars epizod ix kiedy premiera class="wp-image-196603"

Chcieli odszukać Ruch Oporu, by zwrócić jego członkom mapę zaszyfrowaną w pamięci BB-8, ale dopadł ich Kylo Ren.

Podczas bitwy Kylo Ren, będący tak naprawdę Benem Solo, czyli synem Hana i Lei, odkrył, iż Rey jest wrażliwa na Moc. Chociaż nie udało mu się zdobyć mapy i odkryć, gdzie znajduje się Skywalker, zabrał dziewczynę do swojego mistrza, Snoke’a. Reszta bohaterów dołączyła zaś do Lei i jej wojsk.

W międzyczasie okazało się, że Najwyższy Porządek, podobnie jak Imperium kilka dekad wcześniej, zbudował superbroń o nazwie baza Starkiller, która potrafi niszczyć całe systemy gwiezdne. Za pierwszy cel obrano system Hosnian, w którym urzędowali politycy Nowej Republiki i w jednej krótkiej cały rząd przestał istnieć.

Ruch Oporu postanowił wykorzystać wszystkie swoje siły, by zaatakować Najwyższy Porządek.

Han Solo, Chewbacca i Finn na pokładzie Sokoła Millenium dostali się za pole siłowe chroniące bazę Starkiller. Udało im się je wyłączyć, dzięki czemu piloci pod wodzą Poe Damerona uszkodzili stację bojową, zanim ta wysadziła planetę D’Qar, na której mieli swoją siedzibę. Na swojej drodze spotkali też Rey.

Chociaż baza Starkiller została zniszczona, to nie obyło się bez strat. Kylo Ren, by dowieść swej wartości w oczach Snoke’a, zabił swojego ojca. Stoczył potem pojedynek z Finnem i Rey, ale został nierozstrzygnięty. Bohaterowie uciekli i przegrupowali się, by dalej walczyć z nowym zagrożeniem.

The Last Jedi recenzja Ostatni Jedi Gwiezdne wojny Star Wars class="wp-image-114492"

Gwiezdne wojny - epizod VIII: Ostatni Jedi

Utrata bazy Starkiller popsuła szyki Snoke’a, Kylo Rena i współpracującego z nimi generała Huxa, ale to było tylko małe potknięcie i żołnierze Najwyższego Porządku bardzo szybko dotarli na D’Qar. Bohaterom udało się zniszczyć tylko jeden z wrogich krążowników, a stracili wszystkie swoje bombowce.

Flota niedobitków w dodatku szybko odkryła, że Najwyższy Porządek dysponuje zaawansowaną technologią namierzania i nie sposób się przed nim ukryć. Rozpoczął się dramatyczny pościg. Finn oraz mechanik Rose w towarzystwie BB-8 wybrali się na poszukiwania hakera. Ten, którego wybrali, w końcu ich zdradził.

W międzyczasie Rey odszukała Luke’a Skywalkera.

Okazało się, że mistrz Jedi udał się na dobrowolne wygnanie i odciął się od Mocy. Wszystko dlatego, że lata wcześniej Snoke zaczął przeciągać Bena Solo na swoją stronę. Gdy tylko Luke się go przestraszył i omal nie zabił siostrzeńca, młodzieniec zniszczył Akademię Jedi i zabił uczniów Luke’a.

star wars the last jedi gwiezdne wojny ostatni jedi recenzja 29 class="wp-image-115551"

Skywalker po tej porażce uznał, że już nie będzie nauczał. Mimo to bardzo niechętnie zgodził się trenować Rey. Dziewczyna jednak nie dokończyła szkolenia. W wizjach Mocy zaczęła spotykać Kylo Rena i uznała, że jest w nim jeszcze dobro. Postanowiła, że go uratuje i poddała się mu na pokładzie krążownika Snoke’a.

Snoke chciał, by Kylo Ren zabił dziewczynę, ale zamiast tego chłopak wykończył swojego mistrza.

REKLAMA

Pomiędzy nim a Rey nie zawiązał się jednak sojusz. Ze względu na różnice ideologiczne doszło między nimi do starcia. Przerwał je dopiero wybuch statku Snoke’a i miecza świetlnego. W tym samym czasie Finn, Rose i BB-8 dotarli do pozostałych bohaterów, którzy wylądowali na planecie Crait. Kylo Ren ich jednak namierzył.

Rozpoczęła się bitwa, którą przerwało pojawienie się Skywalkera. Mistrz stoczył pojedynek z Kylo Renem. Pod sam koniec okazało się, że tak naprawdę nigdy go tam nie było - to była tylko projekcja. Dzięki temu Ruch Oporu z pomocą Rey zdążył uciec, z kolei Luke ze względu na ogromny wysiłek zmarł i połączył się z Mocą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA