REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Straszne złe nasienie – TOP 5 OLiS

Jak, co tydzień OLiS pokazuje, które płyty zyskały największa liczbę sprzedaży w ostatnich tygodniach. Składanka balladowa według Marka Sierockiego już nie króluje – na szczycie znalazł się ktoś o specyficznym guście artystycznym, który jednak nie pojawia się w zestawieniu po raz pierwszy.

04.03.2013
13:13
Straszne złe nasienie – TOP 5 OLiS
REKLAMA
REKLAMA
django

Najpierw pozycja piąta. Oscarowy sukces Django przeniósł się również na muzyczną stronę filmu. Ścieżka dźwiękowa zaskarbiła sobie miłość Polaków i jest na dobrej drodze by zyskać miano kultowej. Podobnie jak w innych dziełach Tarantino, kompozycje inspirowane są starą kinematografią. Zgodnie z naturą obrazu, tło dźwiękowe to inspiracja spaghetti westernami – zarówno pod kątem piosenek, jak i orkiestrowych ścieżek budujących nastrój sceny. Miejsce zasłużone!

artur_andrus_540_310

Gratulacje za nominacje do Fryderyków, ale ten schemat pierwszej piątki zaczyna męczyć. Osobowość pana Andrusa jest elektryzująca inaczej, choć najwyraźniej owa nostalgiczna ironia przyciąga. Myśliwiecka nie schodzi z listy od czterdziestu dziewięciu tygodni! Komik pobija rekord, bo w obecnym zestawieniu nikt go nie przewyższa frekwencją.  Niebawem pan Artur dla OLiS będzie tym kim Meryl Streep jest dla Oscarów.

passione

Niewidomy tenor rozkochał w sobie Polaków. Nawet długo po Walentynkach, „Passione” jest chętnie kupowane. Zapamiętany dzięki „Time To Say Goodbye”, Bocelli wykorzystuje swą popularność i tworzy wyjątkowy klimat, który przypadł do gustu masowym wielbicielom klasyki i operetki, lecz robi to w lekkostrawnej formie. I choć dopiero czwarty tydzień okupuje OLiS, to nagranie już otrzymało status złotej płyty.

cave_top

Alternatywny, poetycki, wyuzdany oraz brudny – idealne przymiotniki, by muzycznie określić najnowszy krążek zespołu Nicka Cave’a. Lirycznie, wykonawca skupia się na tym, w jaki sposób Internet wpływa na dzisiejsze spostrzeżenie świata oraz jak bardzo wierzy się wpisom Wikipedii tudzież facebookowym informacjom od znajomych. Krytyka i obserwacja wirtualnego świata to strzał w dziesiątkę. Pomysły lidera nie zaskakują, ale dają intrygujący i oczywisty obraz tego, co dla przeciętnego użytkownika jest niewidoczne gołym okiem. Push The Sky Away to jednak oksymoron – popularna alternatywa – co oznacza, że długo na tak wysokiej pozycji Nick Cave nie pozostanie.

olis-2
REKLAMA

W zeszłym tygodniu na miejscu drugim, tym razem na szczycie. Grabaż zrzucił z tronu Marka Sierockiego i demoralizuje Polskę tekstami o hipokryzji kraju i jego obywateli. Rebeliancki klimat na tle punku i ska to recepta na sukces. Wystarczy posłuchać samemu i przekonać się! Strachy na Lachy w tym tygodniu królują na OLiS!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA