REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Supernatural sezon 1

Supernatural jest kolejnym serialem po Invasion, który znalazł się na polskim rynku w tak niskiej cenie. W przeciwieństwie jednak do tego drugiego, recenzowany tutaj serial był emitowany w polskiej telewizji. Co prawda TVN schrzaniło kompletnie godziny w ramówce i reklamę nowego show, więc "Nie z tego świata" miało bardzo małą oglądalność, co spowodowało zdjęcie go z anteny już po kilku pierwszych odcinkach. Na szczęście mam dwie dobre wiadomości. W drugiej połowie lutego serial ma wrócić na antenę, a już dziś możemy go dostać w całości na DVD.

11.03.2010
14:10
Rozrywka Blog
REKLAMA

Supernatural powstawało pod skrzydłami jednego z lepszych kanałów amerykańskiej telewizji - The WB (obecnie The CW), któremu zawdzięczamy między innymi takie hity jak Kochane Kłopoty, Pogoda na Miłość, Tajemnice Smallville, czy ostatnio emitowana w Polsce Weronika Mars. Takie doświadczenie producenta gwarantuje w miarę wysoki poziom kolejnych produkcji. Nie z tego świata, jest jednak serialem zupełnie innym niż wszystkie inne wymienione wyżej. Warner Bros starał się stworzyć serial o bardzo mrocznym klimacie, jednak na tyle lekkim, aby każdy mógł się zagłębić bez przeszkód w przygody przygotowane przez scenarzystów. Przynależność tej produkcji do gatunku horrorów może być mylna, ponieważ oprócz grozy i strachu, z ekranu spływa także mnóstwo doskonałego humoru. Serial jest doskonale wyważony, przez co prawie cała rodzina z chęcią zasiądzie przed telewizorem. Zwłaszcza, że przygody dwóch braci są naprawdę ciekawe i trzymają w napięciu od początku do końca.

REKLAMA

A o czym Supernatural konkretnie opowiada? Rodzina Winchesterów od pokoleń tropi i odsyła na tamten świat wszelkie zjawiska nadprzyrodzone, duchy, demony i wszelkie ścierwo, które stara się rozpętać piekło na ziemi. Pewnej nocy jednak, coś idzie nie tak, pewien niezwykle groźny demon atakuje ich rodzinny dom, zabijając w okrutny sposób matkę młodych braci. Ojciec, John Winchester cudem ratuje z kołyski młodego Sama, który gdy dorośnie postanawia rzucić rodzinny fach i udać się na studia. Tym sposobem wszelkie kontakty między jego ojcem i bratem, Deanem urywają się... Do pewnego wieczoru. Kiedy to w domu Sama pojawia się Dean i prosi go o pomoc w odnalezieniu ojca, który nagle z dnia na dzień zniknął. Następnej nocy ginie dziewczyna Sama, zabita w ten sam sposób, co matka Winchesterów. Od tego czasu bracia podróżują po Stanach szukając ojca, odsyłając jednocześnie do piekła jak najwięcej duchów, demonów, czy potworów zrodzonych ze starożytnych legend i wierzeń. Jak się z biegiem czasu okazuje, cała ich rodzina jest wplątana w niezwykle niebezpieczną grę z największymi i najniebezpieczniejszymi piekielnymi pomiotami, jakie nosiła ziemia.

Cały pierwszy sezon (22 odcinki) jest przeplatany odcinkami pchającymi fabułę do przodu, oraz takimi, które nic nie wnoszą do całej historii, ale stanowią kawał porządnej rozrywki i miłej odskoczni od głównej linii fabularnej. Całość ogląda się przyjemnie, chociaż czasami zdarzają się odcinki gorsze i nudniejsze. Na szczęście w takim momencie, kolejny odcinek poprawia złe wrażenie po poprzednim. Ogólnie, w każdym następnym dowiadujemy się zawsze czegoś nowego o niewyjaśnionych zjawiskach, nadprzyrodzonych i dziwnych rzeczach, których w zwykłym życiu nigdy nie spotykamy. Dodatkowo, jak już pisałem wyżej, wszystko to okraszone jest nieprzeciętnym humorem, który nie raz powoduje ułożenie się ust w kształt banana. Dzięki temu wszystkiemu serial naprawdę trzyma w napięciu przez cały czas. Czasami potrafi trochę przestraszyć, czasami czymś rozśmieszy, co powoduje coraz większą chęć sięgania po więcej i więcej. Nim się obejrzysz, a sześć płyt DVD zleci w oka mgnieniu.

Gwarancją dobrej zabawy jest także dobrze dobrana i doświadczona obsada. Aktorzy grający braci Winchester: Jared Padalecki i Jensen Ackles grali między innymi w takich filmach i serialach jak Tajemnice Smallville, Jezioro Marzeń, Kochane Kłopoty, czy Cień Anioła. Każda postać jest zagrana dobrze, te, które mamy lubić, autentycznie czuje się do nich sympatię. Jeśli coś, lub ktoś ma wzbudzić strach, to możesz być pewny, że to zrobi. No, ale chyba już wszyscy powinni do tego przywyknąć, że te wszystkie seriale są na wysokim poziomie. Nie to, co w naszej małej Polsce, gdzie oglądamy wszędzie, do znudzenia tych samych pseudo-aktorów, którzy w większości i tak nic konkretnego nie potrafią zagrać.

REKLAMA

Na koniec warto wspomnieć cokolwiek o polskim wydaniu. W końcu to jest najistotniejsze. Co do wersji językowej sytuacja wygląda podobnie jak w Invasion. Dystrybutor dał nam ogromny wybór. Możesz sobie albo włączyć polskie napisy, albo.... włączyć polskie napisy. :p Dźwięk także jest denny, bo dźwięku stereo to nie można raczej uznać, za coś na miarę naszych czasów. Jedynie obraz jest bardzo dobry i trzyma się "europejskich" standardów. Dano nam możliwość dostosowania kształtu obrazu do ekranu. Czyli mamy rozmiary odpowiadające normalnemu telewizorowi, albo obraz panoramiczny. Co do dodatków. To nie jest jeszcze najwyższa klasa, ale jest już coraz lepiej. Oprócz galerii z fotosami, możemy zobaczyć gagi z planu filmowego, komentarz twórców i aktorów, sceny niewykorzystane w filmie, oraz dwa mini-dokumenty. Ogólnie z wydania jestem zadowolony, chociaż mogłoby być lepiej.

Supernatural polecam każdemu wielbicielowi niewyjaśnionych zagadek, historii niczym z Archiwum X, oraz osobom, które szukają czegoś ciekawego, na te ostatnie, długie zimowe wieczory. Serial zarówno nadaje się do oglądania samemu, jak i z całą rodziną. Na pewno wszyscy będą zadowoleni. Jeśli nie jesteś przekonany do kupna tego DVD, to przypominam, że niedługo będzie szansa zapoznania się z serialem w telewizji. Może wtedy dostrzeżesz jego potencjał. Kończę tę recenzję, mając nadzieję, iż w Polsce zostanie wydany także i drugi sezon tego doskonałego serialu. A dla ciekawych powiem, że praktycznie na 99% będziemy mieli szansę oglądać także i trzeci sezon, a to chyba o czymś świadczy...

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA