REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Dzieje się

Uwaga! Wyciekły dane klientów Świata Książki. Księgarnie przepraszają

Klienci Świata Książki zostali poinformowani o wycieku ich danych osobowych. Przez błąd systemu do postronnych osób zostały wysłane maile z licznymi fakturami.

04.03.2021
8:48
Świat Książki. Księgarnie przepraszają za wyciek danych
REKLAMA
REKLAMA

Wycieki danych osobowych są dzisiaj poważnym problemem. Poufne informacje często stają się celem ataku hakerów, którzy mogą przysporzyć niespodziewającym się niczego ludziom sporych problemów. Często za ujawnienie wrażliwych danych odpowiadają błędy systemu. Tak stało się w przypadku Świata Książki. Firma na szczęście zareagowała natychmiastowo.

Wczoraj, 3 marca, klientów Świata Książki czekało nie lada zaskoczenie. I to nie w pozytywnym sensie. Księgarnie wysłały maila z informacją, że doszło do wycieku przechowywanych przez nie danych. Do wysłanych ostatnio do klientów wiadomości e-mail zostały bowiem załączone faktury dotyczące zakupów innych osób.

Do naruszenia doszło w trakcie przesyłania elektronicznych faktur do Klientów. Na skutek błędu wykorzystywanego przez nas systemu, do wiadomości e-mail kierowanych do poszczególnych Klientów zostały załączone faktury odnoszące się do zakupów zrealizowanych przez inne osoby

— czytamy w wysłanej wczoraj wiadomości.

Wyciek danych klientów Świata Książki — co dalej?

Przez przypadek ujawniono imiona i nazwiska bądź nazwy prowadzonych działalności gospodarczych poszczególnych klientów, ich adres do rozliczeń, NIP i szczegóły zamówienia. Oznacza to, że wykorzystując wspomniane dane, osoby postronne mogą za ich pomocą założyć konta internetowe lub podszywać się pod daną instytucję w celu wyłudzenia dodatkowych określonych informacji. W związku z tym Świat Książki zachęca do podjęcia odpowiednich kroków. W mailu czytamy:

W celu zminimalizowania ewentualnych negatywnych skutków naruszenia zalecamy, zgodnie z rekomendacją Urzędu Ochrony Danych Osobowych, aby ignorował(a) Pani/Pan nieoczekiwaną korespondencję, w szczególności od nieznanych nadawców. Ponadto, jeżeli jeszcze Państwo tego nie zrobili, prosimy o usunięcie nieadresowanych do Państwa faktur.

REKLAMA

Sama firma również podjęła już odpowiednie działania. W wysłanym wczoraj mailu Świat Książki informuje, że o zdarzeniu doniesie Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych i firma już dokonała przeglądu oraz aktualizacji swoich systemów, aby podobna sytuacja nie zdarzyła się w przyszłości.

Świat Książki przeprasza swoich klientów za wyciek ich danych i jednocześnie oferuje 50 proc. rabat na kolejne zakupy, który można wykorzystać do końca marca.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA