REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube

Szukasz na YouTube wartościowych treści? "Historia Wojny Nieznanej" to kanał dla ciebie

Nie jestem pasjonatem historii. O I wojnie światowej wiem niewiele ponadto, czego nauczono mnie w szkole. Czyli prawie nic. I po prawdziwe nigdy szczególnie nie interesowało mnie to wydarzenie z dziejów ludzkości. Do niedawna, nim odkryłem jeden z najciekawszych kanałów na polskim YouTube'ie, w całości poświęcony temu konfliktowi. "Historia Wojny Nieznanej" to prawdziwa perła, przygotowana z pasją i ogromnym profesjonalizmem. 

01.10.2014
11:28
Szukasz na YouTube wartościowych treści? „Historia Wojny Nieznanej” to kanał dla ciebie
REKLAMA

Pierwszy film odpaliłem bardziej z nudy niż z ciekawości. Każdy kolejny - żeby dowiedzieć się więcej. Nigdy bym się nie spodziewał, że taka tematyka, gdzie aż roi się od faktów, dat i nazwisk, może być przedstawiona w sposób równie przystępny, a jednocześnie fascynujący. To nie tak, że uważam historię za naukę nudną, wręcz przeciwnie. Po prostu nie mogę wyjść z podziwu, że tak świetnie przygotowany kanał trafił na polskiego YouTube'a (nie tylko polskiego zresztą, ale o tym za chwilę).

REKLAMA

"Historia Wojny Nieznanej" skupia się wyłącznie na I wojnie światowej, na jej przyczynach, przebiegu i skutkach. Sto lat od jej wybuchu śledzi jej dzieje tydzień po tygodniu. Każdy tydzień jest szczegółowo opisany w odrębnym filmiku. Na ten moment to około 100 minut materiału, ale kanał jest prowadzony i uzupełniany o kolejne treści regularnie, co kilka dni. Niemniej trochę żałuję, że odkryłem go tak wcześnie - chętnie obejrzałbym na raz większe ilości, a tak dałem się wciągnąć i na kolejne filmy czekam jak na odcinki ulubionego serialu.

W przeciwieństwie do Polimatów (które nota bene bardzo cenię), gdzie temat potraktowany jest raczej lapidarnie, "Historia Wojny Nieznanej" to internetowe kompendium na temat poruszanego zagadnienia. Rzecz potraktowana jest z godną podziwu starannością, pełno tu szczegółów i anegdot, o których przeciętny licealista nie ma pojęcia. I wbrew pozorom to nie przytłacza i nie męczy, nie traci się zainteresowania z powodu ilości omawianych w filmach faktów. Odwrotnie, to pociąga i daje poczucie obcowania z czymś fascynującym, co dotąd pozostawało... no właśnie, nieznane.

Prowadzący kanał Marek Kamiński obdarzony jest przyjemnym głosem, a realizacja programu - za którą odpowiedzialne jest Mediakraft Networks - stoi na bardzo wysokim poziomie. W montażu wykorzystano między innymi archiwalne materiały filmowy, udostępnione w niedawno przez British Pathé. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, dostępne są także inne wersje językowe "Historii Wojny Nieznanej" - angielska, niemiecka oraz Turecka.

REKLAMA

To naprawdę fantastyczna sprawa, że na YouTube poza filmikami z wypadków, śmiesznymi zwierzątkami i gadającymi (o niczym) głowami pojawiają się też takie treści. Cieszy, że przy coraz większej ilości contentu, powstaje także coraz więcej tej wartościowych materiałów. I dzięki temu faktycznie jest co oglądać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA