REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Szymon Nehring to polski pianista, który ostatnim razem dotarł do finału Konkursu Chopinowskiego

W niedzielę rozpoczął się I etap Konkursu Chopinowskiego 2021. Polskim uczestnikiem, o którym najwięcej się mówi i pisze, jest niewątpliwie Szymon Nehring. Co wiemy o młodym pianiście?

04.10.2021
10:18
konkurs chopinowski 2021 szymon nehring
REKLAMA

I etap XVIII Konkursu Chopinowskiego potrwa do 7 października. Wczoraj wzięło w nim udział dwóch pianistów z bydgoskiej Akademii Muzycznej - Szymon Nehring i Kamil Pacholec. Co ciekawe, Nehring brał już udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym - w jego ostatniej edycji, czyli sześć lat temu. Miał wówczas dwadzieścia lat i dotarł aż do finału, otrzymując wyróżnienie i Nagrodę Publiczności. Młody pianista, mając już na koncie pasmo muzycznych sukcesów i wygranych konkursów, raz jeszcze próbuje swoich sił. Wychwalający jego występ specjaliści potwierdzają, że ma duże szanse powtórzyć swój wyczyn, a nawet go przebić.

REKLAMA

Szymon Nehring: kim jest?

Urodzony w Krakowie Szymon Nehring jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych - m.in. jako pierwszy Polak wygrał XV Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie (wygrana to 40 tys. dolarów i złoty medal). Grę na pianinie rozpoczął w wieku pięciu lat, a już jako ośmiolatek zwyciężył w pierwszym międzynarodowym konkursie pianistycznym dla dzieci w Paryżu. Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie ukończył z wyróżnieniem. Studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i na amerykańskim Uniwersytecie Yale'a w New Haven. Wielokrotny stypendysta różnych fundacji. Angażuje się w akcje charytatywne. W 2015 roku wydał swoją debiutancką płytę ("Chopin, Szymanowski, Mykietyn") wyróżnioną Fryderykiem 2016 i kilkoma nagrodami muzycznych magazynów. Poza Chopinem najczęściej gra m.in. Beethovena, Rachmaninowa czy Skriabina.

REKLAMA

Konkurs Chopinowski 2021 odbywa się po sześciu latach przerwy.

Zazwyczaj odbywają się one co 5 lat w Warszawie. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu. XVIII Konkurs rozpoczął się w niedzielę 3 października. Trwają przesłuchania; wysłuchanych zostanie 87 pianistów z całego świata (78 uczestników wybranych przez jury drogą eliminacji oraz dziewięciu laureatów innych konkursów, którzy te eliminacje pominęli). Wszystkie przesłuchania są transmitowane w aplikacji Chopin Competition, na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), na kanale Chopin Institute na YouTube oraz w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung. Całość Konkursu transmituje też Program Drugi Polskiego Radia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA