REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Czym zajmują się millenialsi? Hipsterką i iPhone'ami. Oceniamy hiszpański serial „Tak czy owak”

„Tak czy owak” to opowieść o dwóch przyjaciółkach, które mieszkają w jednej z najciekawszych dzielnic Madrytu. Nie jest im jednak łatwo, zaś ich perypetie autorka ułożyła w scenariusz serialowej komedii o millenialsach. Czy jest zabawnie? Nie do końca.

14.08.2020
10:02
tak czy owak hbo go
REKLAMA
REKLAMA

Malasana to modna dzielnica Madrytu. Położona w centrum miasta przyciąga wielu turystów czy studentów. Według znalezionych w internecie poleceń, warto tam zahaczyć na przykład o Plaza Santa Barbara czy Plaza del Dos de May. Warto też zwrócić uwagę na detale zdobiące kamienice, zajrzeć do jednej z wielu kawiarenek czy zrobić zakupy w którymś z butików.

Tę dzielnicę za tło swojej opowieści wybrała Manuela Burló Moreno, autorka serialu „Tak czy owak”.

Reżyserka i scenarzystka w samym centrum Malasany umieściła dwie ostentacyjnie niepasujące tam dziewczyny. Hache (Marta Martín) i Belén (Saida Benzal) pochodzą z miejscowości Parla, ulokowanej na południe od Madrytu. Znają się od lat, jednak ich przyjaźń przeżywała pewien kryzys. Gdy je poznajemy, kryzys odchodzi w niepamięć, a dziewczęta spotykają się właśnie w Malasanie.

tak czy owak hbo go class="wp-image-433342"

Przez kolejne odcinki (łącznie jest ich 10) chodzimy za Hache i Belén po mieście, obserwujemy trudności tej pierwszej w utrzymaniu pracy, ta druga z kolei próbuje robić karierę jako aktorka, jednak nie bardzo jej to wychodzi. Ot, kolejna opowieść o przedstawicielkach pokolenia millenialsów, które nie do końca potrafią odnaleźć się w rzeczywistości. Tym bardziej w rzeczywistości Malasany, w wizji autorki serialu do bólu przegiętej stolicy hipsterskiego snobizmu.

Autorka serialu próbuje wyśmiać ślepy pęd za trendami i modami.

Kpi z drogich butików z vintageowymi ciuchami, w których tak naprawdę sprzedawane są babcine ciuchy. Kpi z dziwnych, snobistycznych imprez. Kpi z pogoni za posiadaniem najnowszych iPhone'ów czy innych gadżetów z aktualnej listy must have. Przerysowuje bardzo te aspekty i, niestety, w tym celu sięga czasem po krzywdzące stereotypy i utarte wyobrażenia.

Różnice kulturowe między mieszkańcami Parli, a mieszkańcami Malasany rosną w serialu do sporych rozmiarów, momentami nie jest to wiarygodne. Autorka operuje przerysowaniami i hiperbolami, by podkreślić egoizm mieszkańców modnej dzielnicy Madrytu. Czasem jednak przesadza z tymi środkami, ocierając się niejednokrotnie o groteskę.

REKLAMA

Serial „Tak czy owak” znajdziecie na HBO GO.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA