REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Pisarze mają dość takiej promocji czytelnictwa. Protest przeciwko Targom Książki w Krakowie

Tegoroczne Targi Książki w Krakowie mogą znacząco stracić na swoim prestiżu. Wszystko przez protesty znanych pisarzy odnośnie organizacji imprezy. Pod apelem podpisali się m.in. Jacek Dehnel, Dorota Masłowska czy Olga Tokarczuk.

19.09.2018
20:57
Targi Książki Kraków protesty
REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie są jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. W październiku część miasta żyje w oczekiwaniu na tę imprezę. A gdy już nadchodzi start całości, zainteresowanie jest tak duże, że pomiędzy stoiskami poszczególnych wydawnictw ciężko się przecisnąć.

To właśnie martwi część literatów. W końcu targi mają być okazją do kontaktu twórcy z czytelnikiem, a ten niejednokrotnie jest mocno ograniczony przez niewielką przestrzeń. Tu pojawia się poważny problem, na którym ucierpieć może cała impreza.

Targi Książki wzbudziły protesty pisarzy.

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Unia Literacka wystosowały apel do organizatorów imprezy. Głównymi postulatami są poprawa infrastruktury i komunikacji na targach, zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa i kontroli liczby odwiedzających. A ta niektórych może przerazić, bo w ostatnich latach wydarzenie przyciąga dzikie tłumy. Jak podaje Gazeta Wyborcza, liczba uczestników sięga nawet 70 tysięcy.

Weźmy pod uwagę, że całość odbywa się w terenie zabudowanym i na bardzo ciasnej przestrzeni. Do tego dojazd na miejsce targów też bywa utrudniony. Nic więc dziwnego, że część chętnych rezygnuje z udziału w spotkaniach. Ci wytrwalsi natomiast narażeni są na masę niewygód, z których ścisk zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie. Z autopsji mogę powiedzieć, że przeciskanie się wąziutkimi alejkami nie należy do przyjemności. Jeśli zatem rozważacie udział w tegorocznej edycji, to liczcie się z tym, że będzie jak w autobusie w godzinach szczytu. Tylko, że tutaj trzeba się ruszać.

REKLAMA

Pisarze dostrzegają te problemy i apelują do organizatorów oraz władz Krakowa o zainteresowanie się nimi.

W przeciwnym razie grożą nawet bojkotem imprezy i organizacją spotkań w innym miejscu. Pod listem podpisało się kilkunastu znanych literatów. Wśród nich znaleźli się Jacek Dehnel, Jakub Żulczyk, Olga Tokarczuk czy Dorota Masłowska. A decydenci mają coraz mniej czasu na działania, bo 22. Międzynarodowe Targi Książki odbędą się w dniach 25-28 października.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA